Auto&Techno

Týždeň vo vede a technike

"iPad mini ako notebook, Skype pre Windows Phone 8, Sony chce konkurovať iPhonu, nový trailer na hru GTA V a objav osamotenej planéty bez hviezdy, to je stručný súhrn týždňa vo vede a technike."

Erik Stríž, 17. novembra 2012 13:00
Jedna z oficiálnych gameplay fotografií pripravovaného GTA V Foto: Rockstar Games


GTA V bude unikát, budete hrať za troch


Trailer na pripravovanú hernú novinku GTA V naznačuje nielen príbeh, ale predstavuje aj obrovské herné prostredie od hôr až po modernú metropolu. Čo bude na hre z dielne Rockstar Games prekvapivé, je možnosť súčasne hrať za tri hlavné postavy. Každého z trojice kamarátov, ktorí sa živia nelegálnymi obchodmi a vybavovaním kšeftov pre podsvetie, bude možné prepínať počas hry a usmerniť tak vývoj príbehu niekoľkými rôznymi smermi. Možno sa chce Rockstar Games takto vysporiadať s nie ideálnou umelou inteligenciou postáv. Nové GTA bude graficky prepracovanejšie, dejovo agresívnejšie a z pohľadu hernej fyziky reálnejšie, tešíte sa?Planetárny bezdomovec


NASA za pomoci infračerveného teleskopu WISE objavila planétu, ktorá nemá svoju materskú hviezdu. Názov planéty je CFBDSIR 2149-0403 a patrí k tým, na ktorých s absolútnou istotou neexistuje život v jeho dnes známej uhlíkovej podstate. Planéta je takzvanou exoplanétou, teda nemá pevný povrch a je tvorená predovšetkým zmesou plynu a prachu, podobne ako náš Jupiter. Na rozdiel od neho je však asi 7-krát väčšia. Vek sa odhaduje na 50 až 120 miliónov rokov, čo je s porovnaním veku Zeme iba zlomok. Čo je na novo objavenej exoplanéte najzaujímavejšie, je jej osamotenosť v medzihviezdnom priestore. Planéta sa pohybuje vesmírom bez toho, aby obiehala okolo svojej hviezdy, čo je pre vedeckú obec veľmi vzrušujúci nález. Vypovedá o napríklad aj o tom, že hviezdy sa občas nevydaria a nenazbierajú dostatok hmotnosti na to, aby sa v nich spustila jadrová reakcia. Podľa spektroskopickej analýzy planéta (alebo možno ešte len nedozretá hviezda) obsahuje metán a vodu a jej vzdialenosť od Zeme je približne 130 svetelných rokov.

Exoplanéta na vizualizácii. Na malej snímke vpravo je jej skutočný záber zaznamenaný v infračervenom spektre. Foto: NASA

Za 65€ máte z iPadu mini malý notebook


Spoločnosť Belkin predstavila príslušenstvo k iPadu mini, ktoré z neho vytvorí malý notebook. Belkin využilo dnes veľmi populárny skladací kryt umožňujúci podoprenie tabletu a nasadilo naň klávesnicu, ktorá s iPadom komunikuje cez Bluetooth. Klávesnica je nízka a tenká, je len o niečo väčšia ako samotný tablet a plní aj funkciu ochrany displeja pri prenášaní. Okrem spomenutej Bluetooth technológie klávesnica komunikuje aj cez port miniUSB a vydrží až 155 hodín aktivity. Predaj „The Portable Keyboard Case for iPad mini“ v krajinách EÚ začína už tento mesiac.

Portable Keyboard Case pre iPad mini od Belkinu Foto: Belkin

Revolučný Skype pre Windows Phone 8


Windows Phone 8 sa dočkal beta verzie služby Skype, ktorá podľa slov Microsoftu mala byť revolučná a precízne integrovaná do samotného operačného systému. Skype pre Windows telefóny nanovo dokáže bežať na pozadí a byť stále aktívny, inštalácia a základné nastavenie služby je veľmi jednoduché a rýchle (nie je však možné zaregistrovať sa cez mobil ako nový používateľ). Dôkladná integrácia do systému znamená, že Skype kontakty sú zobrazené aj v prostredí People hub, ktorá vo Windowsoch alternuje klasický telefónny zoznam a bude k nim prístup hoci aj cez editor správ. Skype kontakty bude možné zlučovať s bežnými telefónnymi. Čo sa zatiaľ v beta verzii nedoriešilo do finálneho konca, je napríklad pokročilé vyhľadávanie v kontaktoch, problémy sú údajne aj s nestabilitou aplikácie, keď beží na pozadí. Ostatné však nasvedčuje tomu, že Skype si bude s Windows Phone 8 rozumieť lepšie, než s ktorýmkoľvek iným operačným systémom.

Skype pre telefóny s Windows Phone 8 bude hlboko integrovaný do systému Foto: Microsoft

Sony má v pláne konkurovať Samsungu aj Apple novým smartfónom


Už začiatkom budúceho roka má Sony v pláne uviesť na trh produkt, ktorým by oslovil zákazníkov orientovaných na výhradne najlepšie smartfóny. Aktuálna vlajková loď výrobcu, Sony Xperia T, ktorá si zahrala aj vo filme Skyfall, sa predáva od septembra a popri 4,55 palcovom displeji ponúka až 13 megapixlový fotoaparát. Novinku pre rok 2013 síce Sony bližšie nekomentuje, malo by však ísť o mimoriadne výkonný smartfón s veľmi výraznou integráciou prémiového online obsahu (predovšetkým filmov a hier). Cieľ spoločnosti je jednoznačný – opäť sa dostať na popredné pozície v predajnosti smartfónov. Od chvíle, kedy Sony odkúpilo podiel Ericssonu v ich spoločnom projekte Sony Ericsson, sa čísla mierne prepadli, ale podľa analytikov sa spoločnosť má šancu dostať na lídersku pozíciu v dohľadnej dobe.
Aktuálna vlajková loď výrobcu, Sony Xperia T, je známa ako aj Xperia TX a ponúka až 13 Mpx fotoaparát s FullHD kamerou. Foto: TASR

Komentáre