Auto&Techno

Týždeň vo vede a technike

"Prinášame vám stručný prehľad toho, čo sa vo vede a technike udialo za minulý týždeň."

Erik Stríž, 12. novembra 2012 10:00
Notebook Samsung Foto: Samsung

Nové notebooky od Samsungu s hrúbkou iba 12,9 mm


Samsung tento týždeň predstavil verejnosti svoje nové notebooky série 9. Tieto notebooky spadajúce skôr do segmentu prémiových ultrabookov sú zaujímavé v niekoľkých ohľadoch. Hrúbka verzie s 13 palcovou uhlopriečkou displeja má hrúbku iba 12,9 mm, čo je hrúbka lepších hodiniek alebo tenšej knihy.

Notebook Samsung Foto: Samsung
Operačným systémom týchto notebookov je najnovší Windows 8 Pro a po fyzickej stránke patria jednoznačne medzi najkvalitnejšie notebooky, aké sme za posledné roky mali možnosť vyskúšať. V predaji bude okrem 13 palcovej verzie aj variant s 15 palcovou uhlopriečkou displeja, ktorej hrúbka sa navýši len o niekoľko milimetrov.

Kreditná karta s displejom od MasterCard


Napriek tomu, že o inováciach z prostredia platobných kariet sa dozvedáme málokedy, vývoj ide stále vpred a výrobcovia hľadajú stále nové spôsoby, ako tieto karty udržať pokrokové aj v dobe mobilného internetu a internetových platieb. Po tom, čo sa aj u nás udomácnili bezkontaktné platby, prichádza model platobnej karty s displejom a tlačidlami.

Kreditná karta MasterCard Foto: MasterCard
Spoločnosť MasterCard momentálne testuje karty, ktoré budú mať potenciál nahradiť samostatné bezpečnostné terminály (tzv. tokeny) tým, že viac úkonov bude možné spracovať priamo na jej tele. Malý monochromatický displej bude zobrazovať čísla, ktoré klient zadá cez jednoduchú numerickú klávesnicu. Batéria v karte by mala mať výdrž tri roky.

Milióny a milióny iPadov len za pár dní


Apple začiatkom týždňa ohlásil, že len za úvodný predajný víkend predal viac ako tri milióny nových iPadov a iPadov mini. Spoločnosť tým prekonala komerčný úspech spred roka o viac ako sto percent.

iPad Foto: Apple
Informáciu priniesol aj Webmagazín v článku Apple predal už 3 milióny iPadov. Viac TU.

Najpopulárnejšia hra sveta spojila nahnevané vtáky a Hviezdne vojny


Hra Angry Birds je dnes najpopulárnejšou a najsťahovanejšou mobilnou aplikáciou na svete. Tento týždeň spoločnosť Rovio, ktorá hru vyvíja, uvoľnila verziu s motívom Star Wars. Vývojári tentokrát spojili viac verzií hry do jednej, v ktorej má hráč možnosť vyskúšať si deštruktívnu silu Angry Birds ako v bežných gravitačných podmienkach, tak aj v otvorenom vesmíre.

Angry Birds Foto: Rovio
Aj ak nepatríte k fanúšikom Hviezdnych vojen, Angry Birds Star Wars vás má šancu osloviť a spestriť vám voľnú chvíľu veľmi návykovým herným konceptom.Curiosity na Marse predbežne vylúčila život


Rover Curiosity je vyslanec planéty Zem na Marse. Na červenej platéne pristál tento rok, váži približne jednu tonu, údajne ho poháňa plutónium, je veľký ako priemerné SUV a stojí neuveriteľných 2,5 miliardy amerických dolárov! Na Marse má veľa úloh, jednou z nich je aj hľadanie života alebo jeho pozostatkoch. Po niekoľkých, v médiach skôr bulvarizovaných, objavoch rover poslal do riadiaceho strediska informáciu, že v atmosfére Marsu nenašiel zatiaľ žiadny metán, ktorý je nevyhnutným vedľajším produktom života na uhlíkovej báze.

Rover Curiosity Foto: NASA
Pre mnohých „fanúšikov marťanov“ je to pomerne znepokojivá správa, pretože naznačuje, že na Marse zrejme aktívny život nie je. Vozík Curiosity s ohromnou cenou naďalej jazdí po Marse, analyzuje chemické zloženie hornín, hľadá stopy po živote a všetky dáta posiela na svoju domovskú planétu Zem, na ktorú sa už nikdy nevráti.

Komentáre