Auto&Techno

TOP pojazdné rekordy, z ktorých vám padne sánka

"Vybrali sme pre vás posledné tri rekordy Guinnessovej knihy, ktoré sa týkajú vozidiel a prepravy."

, 4. októbra 2012 6:00
Najnižšie auto sveta meria len 45,2 cm. Foto: guinnessworldrecords.com
Človek je tvor veľmi vynaliezavý a keď sa mu chce, tak vymyslí aj nemožné. V Británii dal tím odborníkov dohromady auto, pre ktoré je asi urážka, keď ho nazývame autom. Táto pozemná raketa dokáže ísť rýchlosťou 1609 km/h. Trochu nepredstaviteľné, však? Japonskí študenti sa zase pohrali s výškou a vytvorili najnižšie auto na svete. Pozor, s ním podleziete aj rampy. A jeden holandský umelec použil koleso z traktora, aby vytvoril mamutí bicykel.

Najrýchlejšie auto sveta dokáže ísť rýchlosťou 1609 km/h


Na otočku z Bratislavy do Košíc? Nie je problém! A dá sa to stihnúť za pár minút. Najrýchlejšie auto (teda ak sa táto pozemná raketa vôbec dá nazvať autom) dokáže ísť rýchlosťou 1000 míľ za hodinu, čo je 1609 km/h. Keď si zoberiete, že z Bratislavy do Košíc je to približne 390 km, tak by ste to dali približne za 29 minút tam aj späť. Celkom slušné, nie?

Pozemná raketa dokáže ísť rýchlosťou 1609 km/h. Foto: guinnessworldrecords.com
Britský tím zo spoločnosti Bloodhound SSC skonštruoval akúsi pozemnú raketu. To znamená, že má kolesá, jazdí po zemi, ale dosahuje rýchlosť ako raketa. Týmto svojim činom prelomili svetový rekord.

V týchto dňoch svoj motor vyskúšali na letisku pred zrakmi 400 ľudí. Raketa išla 20 sekúnd a vyvinula výkon 20 000 až 30 000 koní. Môžete mať v garáži aj najsilnejšie auto, aké trh ponúka, ale pri tomto čísle vám určite padne sánka.S najnižším autom nikde neplatíte


S najnižším autom sveta nemusíte platiť v podzemných garážach, pretože sa jednoducho dostanete dnu aj von bez toho, aby sa vôbec zdvihli rampy. Na výšku meria len 45,2 cm a je zapísané aj v Guinnessovej knihe rekordov.

Skonštruovali ho študenti japonskej školy Okayama Sanyo High School. Vyzerá to teda tak, že školstvo je tam na celkom slušnej úrovni, keď študenti dokážu vytvoriť niečo takéto.Auto sa volá Mirai, v japončine to znamená budúcnosť. Je krásne žlté, takže by sa určite zapáčilo aj tým, ktorý si autá vyberajú podľa farby.

Poháňa ho šesť batérií, ktoré sú tým jediným, čo študenti neskonštruovali sami. Dodala im ich firma CQ motors. Inak úplne všetko, čo je súčasťou tohto nízkeho stroja, je veľdielom japonských študentov.

S týmto zablokujete každú cyklostrasu


Nie je to síce auto, ale dá sa na tom dostať do práce aj do potravín, takže to môžeme zaradiť do skupiny „vozidiel“. Je to najťažší bicykel na svete, ktorý váži až 750 kg a na výšku meria 1,95 m.

Najťažší bicykel sveta váži 750 kg. Foto: guinnessworldrecords.com
Skonštruoval ho umelec Wouter van den Bosch z Arnhemu v Holandsku. Celé sa skladá z oceľových rúr, častí bicykla, štyroch malých pneumatík vzadu a jednej obrovskej z traktora vpredu.

Hrdý majiteľ vzal svoj bicykel aj na prechádzku. Tvrdil, že ľudia sa zastavovali, pozerali sa na neho a smiali sa. Cyklistom však veľmi do smiechu nebolo, pretože mamutí bicykel zablokoval cyklistické chodníky.Wouter van den Bosch skonštruoval toto svoje veľdielo ako prácu do školy. Nevie, či je to umenie, ale vraj ho to chytilo za srdce a chcel to vyskúšať. Do Guinnessovej knihy sa dostal, ale či skončí aj umeleckú školu, to sa ešte uvidí.

Komentáre