Auto&Techno

Štýl na mestských cestách má meno Opel Adam

"Originálny interiér malého mestského auta Opel Adam vám vyčaruje hviezdy na oblohe."

, 23. septembra 2012 6:00
Opel Adam Foto: Opel
Automobilky v poslednej dobe chrlia malé mestské autá. Prvýkrát do tohto segmentu A zavŕtala aj nemecká firma Opel, ktorá prichádza na trh s malým, štýlovým mestským autom s názvom Opel Adam. Bude to ťažký boj s Fiatom 500, na ktorý sa z diaľky trochu podobá. Trojdverový variant s jemnými krivkami pripomína malý Fiat najmä zozadu.

Názov dostalo podľa zakladateľa celej automobilky Adama Opela a všetci, ktorí obľubujú štýl a jednoduché hľadanie parkovacieho miesta, sa na toto auto môžu tešiť už od začiatku budúceho roka. Promovať ho Opel bude na autosalóne v Paríži a krátko na to sa dopracuje aj na trh.

Opel Adam Foto: Opel
Opel Adam sa bude dať kúpiť v troch základných úpravách – moderný a farebný JAM, elegantný a sofistikovaný GLAM a osobitý a športový SLAM. Výber vhodnej farby potrvá najmä ženám hodnú chvíľu. Vybrať si z takmer neobmedzeného množstva kombinácií farieb karosérie, interiéru, vybavenia a materiálov predsa nie je až také jednoduché. Dvojfarebné prevedenie karosérie a strechy už býva samozrejmosťou, ale nad „hviezdnou oblohou“ vytvorenou z rozptýlených LED diód v interiéry sa rozplývať určite dá.

Auto pre tých, pre ktorých je parkovanie výzva


S parkovaním v meste už nebude mať problém ani ten, čo sa na cvičisku v autoškole ulieval. S týmto autom sa zmestíte takmer všade, je dlhé len 3,7 m a široké 1,72 m. Keby aj napriek malým rozmerom bolo parkovanie pre niekoho výzvou, môže použiť parkovacieho asistenta, ktorý v tomto segmente áut nebýva samozrejmosťou. Systém odmeria veľkosť parkovacieho miesta a auto sa samé zaparkuje automatickým ovládaním volantu.

Opel Adam Foto: Opel
Adam sa bude predávať v troch štvorvalcových benzínových motoroch a všetky budú mať manuálnu prevodovku. Jeden bude mať objem 1,2 l a výkon 51 kW (70 k), druhý bude mať objem 1,4 l a výkon 64 kW (87 k) a posledný s objemom 1,4 l bude mať výkon 74 kW (100 k). Pravdepodobne na ňom nevyhráte preteky, ale na jazdu po meste to úplne stačí.

Interiér plný technických vymožeností


Aj malé auto dokáže ponúknuť veľa zaujímavostí pre svojho majiteľa. Operačné systémy Andrid a iOS sa dajú integrovať s mobilnými telefónmi a umožňujú tak aplikáciám auta prístup na internet. Adam bude prvý Opel, ktorý bude mať multimediálno-informačný systém. Bude využívať sedempalcový displej a cez neho bude môcť majiteľ ovládať aj mobilný telefón. Nájdete tam aj USB a Bluetooth konektivitu.

Opel Adam môže mať až šesť kolies


Také malé mestské auto a môže mať až šesť kolies. Nie však vlastných, ale svoje štyri kolesá dokáže doplniť o tie z bicykla. Opel Adam je jedinečný v tom, že má plne integrovaný nosič bicyklov FlexFix.

Opel Adam Foto: Opel
FlexFix je integrovaný na zadnom nárazníku, takže je vždy k dispozícií. Jednoducho sa ovláda rukou, teda je aj ľahký na ovládanie. V dobe, kedy sa nepoužíva, sa stiahne do zadného nárazníka ako zásuvka a nezavadzia. Je vyvinutý tak, že unesie bicykel do hmotnosti až 30 kg.

Opel Adam sa z diaľky trochu podobá na Fiat 500, ktorého bude aj hlavným konkurentom. Ktorý z nich sa stane obľúbenejším u majiteľov, ukáže až čas.

Komentáre