Auto&Techno

Milovníci nočnej oblohy môžu v lete pozorovať kométu Panstarrs

"Kométa patrí medzi pomerne nedávno objavené vesmírne objekty. Astronómovia z observatória na Havajských ostrovoch ju prvýkrát zaznamenali v roku 2017."

TASR, 13. júla 2022 12:06
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Milovníci nočnej oblohy si môžu jasné letné noci spríjemniť pozorovaním neperiodickej kométy C/2017 K2 Panstarrs. Kométa je v júli viditeľná celú noc. V auguste ju bude možné pozorovať do polnoci a v prvej polovici septembra večer po západe Slnka. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková.

Kométa patrí medzi pomerne nedávno objavené vesmírne objekty. Astronómovia z observatória Haleakala na Havajských ostrovoch ju prvýkrát zaznamenali v roku 2017, keď sa nachádzala vo vzdialenosti 16,1 astronomických jednotiek od Slnka. Svoje meno nesie podľa ďalekohľadu Pan-Starrs1.

"Aj napriek tomu, že sa kométa C/2017 K2 Panstarrs k Slnku najviac priblíži až 19. decembra 2022, je mimoriadne jasná už teraz, v letných mesiacoch," vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Ako dodal, preto ju verejnosť môže pozorovať aj malými turistickými alebo poľovníckymi ďalekohľadmi.

Komentáre