Auto&Techno

Google vám pomôže s podnikaním aj bezplatne (3.)

"Spoločnosť Google je fenomén. Väčšina ľudí v ňom vidí nepochybne iba vyhľadávač, ale študenti a mladí podnikatelia aj nástroj, ktorý im pomôže vždy bez odvrávania a dokonca zadarmo."

Erik Stríž, 22. novembra 2012 10:00
Logo Google Foto: Google

Sledovanie aktivity Google účtu


Na využívanie tejto nenápadnej služby existuje pádny argument – aktívna kontrola vlastných zamestnancov alebo spoločníkov. V prvej časti tohto seriálu sme si za vzorovú firmu určili malé fitness centrum, ktoré do úvahy pripadá aj v tomto prípade. Ak používate jeden spoločný firemný účet na správu e-mailov, komunikačných kanálov a marketing, je potrebné ustrážiť si aktivitu jeho ostatných používateľov.

Služba sledovania aktivity účtu od Google Foto: Google
Prehľad služby Aktivita účtu každý mesiac zhromaždí údaje z účtu Google (napr. počet odoslaných e-mailov a najčastejšie vyhľadávania) a sumarizuje ich. Dokonca aj ak používateľ vymaže históriu prehľadávania, nebude to mať na odosielaný prehľad vplyv. Samotné prehľady však môžete kedykoľvek odstrániť. V každom spoločnom biznise musíte rátať aj s tým, že sa váš spoločník nebude správať zodpovedne a aj tento nástroj vám v kontrole môže pomôcť.

Google Alerts


Služba Alerts funguje na podobnom princípe, ako Aktivita účtu, ale predmetom sledovania je dianie na webe. Je dôležité poznať umiestnenie svojej firmy a jej konkurencie vo vyhľadávači a na všetky zmeny upozorňuje práve Alerts.

Google Alerts upozorňuje na dianie na webe vďaka filtrom Foto: Google
Upozornení si môžete vytvoriť viac a nastaviť ich veľmi presne podľa svojich požiadaviek. Okrem umiestnenia vašej firmy vo vyhľadávači získate prehľad o vývoji konkurencie, o trendoch v určitých tematických okruhoch, prípadne aj o konkrétnej osobe.

Google Disk ako ideálny nástroj na interné zdieľanie


Google Disk (alebo aj Google Drive) je fantastická služba. Stačí, aby boli viacerí používatelia pripojení na jeden Google účet, napríklad už vyššie spomenutý firemný a zdieľanie súborov s väčším objemom nepredstavuje problém. Ak má súbor s vizuálom novej kampane 50 MB a nie je ho možné poslať e-mailom a nedisponujete ani FTP účtom, stačí si do počítača nainštalovať aplikáciu Google Disk. Tá sa zobrazuje vo forme bežného priečinka, do ktorého presuniete súbory a tie sa automaticky posielajú na cloud server. V inom počítači na druhom konci Slovenska sa v rovnakom priečinku Google Disk zobrazí ten istý súbor a kolega si ho môže bez problémov stiahnuť.

Google Disk je fantastická služba, ktorá zjednodušuje zdieľanie súborov Foto: Google
V praxi to znamená, že nemusíte využívať žiadne hostingové servery alebo webové úložiská, ku ktorým má prístup každý. S pomocou Google Disk je zabezpečená ako vysoká rýchlosť prenosu, tak aj bezpečnosť a spoľahlivosť. Služba je prepojená s online aplikáciou Google Dokumenty, vďaka čomu je možné aj priamo v prostredí prehliadača dodatočne upravovať kancelárske dokumenty bez potreby mať v počítači nainštalovaný softvér typu Office.

Google SketchUp (Trimble SketchUp)


SketchUp nie je klasická online služba, pretože nepracuje v prostredí prehliadača, ale patrí pod portfólio Google. Program SketchUp umožňuje vytvárať 3D modely v štandardizovaných formátoch vrátane návrhov interiéru a exteriéru budov. Význam tohto programu možno hľadať u začínajúcich interiérových dizajnérov a u podnikateľov, ktorí si chcú navrhovať interiér prevádzky po svojom. Na rozdiel od iných platených programov je SketchUp veľmi jednoduchý na používanie, poskytuje množstvo vzorových objektov a okolo programu je sústredená pomerne stabilná komunita, ktorá si zdieľa na fórach vytvorené 3D objekty a skúsenosti.

Google SketchUp sa medzičasom zmenilo na Trimble SketchUp, ale stále ide o službu od Google Foto: Google
Opäť v kontexte malého fitness centra hrá SketchUp významnú úlohu, keďže umožňuje vytvoriť si funkčný 3D model priestorov s presne určenými rozmermi. Následne je možné tento projekt bez hanby dodať architektovi, ktorí tak bude mať k dispozícii plné podklady pre spracovanie projektu do finálnej podoby. Existuje dokonca aj virtuálny sklad s 3D objektmi, Trimble 3D Warehouse, v ktorom nájdete stovky dobre spracovaných predmetov vhodných možno práve pre váš projekt.

Google Image Search


Vyhľadávanie podľa obrázka bolo do prevádzky uvedené len pred pár mesiacmi a dnes o prínose tejto služby nie sú žiadne pochybnosti. Okrem toho, že cez Google Images nájdete obrázok, ktorý práve potrebujete, máte možnosť overiť si, či fotografia, na ktorú vlastníte práva, nie je použitá na inej stránke. So službou sa pracuje veľmi jednoducho.

Vyhľadávanie obrázkov v prostredí Google Foto: TASR
Na prehliadači si otvoríte adresu images.google.com a obrázok, ktorý máte uložený v počítači, vyslovene presunutie do poľa vyhľadávania. Obrázok sa odošle na server Google a systém poskytne zoznam všetkých stránok, na ktorých sa nachádza rovnaká alebo podobná fotografia. Služba je veľkým pomocníkom najmä pre komerčných fotografov, ktorí si chcú strážiť svoje portfólio.

Komentáre