Auto&Techno

Budeme mať 3D televízor bez okuliarov?

"Minulý rok chcela Toshiba priniesť 3D televízor bez okuliarov, ale zatiaľ sa takejto prevratnej inovácie nedočkáme."

, 23. septembra 2012 6:00
Toshiba 55ZL2 Foto: Toshiba
Toshiba predstavila na berlínskom veľtrhu IFA 2012 svoju dlho očakávanú novinku. Minulý rok chceli priniesť prevratnú inováciu, ich cieľom bolo vytvoriť 3D televízor, pri sledovaní ktorého nepotrebujete okuliare. Tejto novinky sme sa nedočkali. Tento rok Toshiba svoj 3D televízor uviedla, no museli použiť aj okuliare. Minuloročný model tak dostal svojho nástupcu.

Minulý rok predstavila Toshiba model 55ZL2, ktorý mal 55-palcovú uhlopriečku s pokrokovou výbavou. Už tento model mal vysoké rozlíšenie 4K, čo je v podstate štvornásobok Full HD. Pri jeho sledovaní nebolo nutné nosiť 3D okuliare.

Nástupca prišiel skôr, ako sa predchodca uchytil


Vzhľadom na isté problémy musela Toshiba ustúpiť a svoju prevratnú inováciu aspoň trochu vrátiť do reality. Tento rok na veľtrhu IFA 2012 predstavili model 55ZL2, ktorý v niečom vylepšili, v niečom ubrali.

Toshiba 55ZL2 Foto: Toshiba
Tohtoročný model funguje na báze pasívnej 3D technológie, čo znamená, že musíme pri jeho sledovaní nosiť 3D okuliare. Jemnou nevýhodou je to, že sa tým kráti vertikálne rozlíšenie na polovicu.

Pridali na veľkosti


Výrobcovia sa však pohrali s veľkosťou obrazovky. Keďže museli ubrať zo svojich minuloročných nárokov, museli niekde aj pridať, aby nepredstavili model horší ako minulý rok. Pridali mu pár palcov na uhlopriečke. Najnovší model 55ZL2 má 84-palcovú uhlopriečku, čo je 213 cm.

Pribalili technológie a aplikácie


Televízor ponúka vysoké 4K rozlíšenie, no problém je v tom, že filmový obsah v takomto rozlíšení zatiaľ chýba. Preto sa výrobcovia rozhodli, že pribalia aj technológiu Cevo Engine 4K, ktorá mení rozlíšenie obrazu.

Toshiba 55ZL2 Foto: Toshiba
Samozrejmosťou je USB port, nájdete tu aj WiFi, ktoré spolupracuje so smart funkciami a aplikáciami. Nechýba ani podpora pre Intel Wireless Display, čo umožní bezdrôtové streamovanie obrazu z kompatibilného počítača.

Začnite šetriť


Mať doma obrovské 3D kino môže byť naozaj skvelé, no veľmi lacné to nie je. Ak máte záujem o tohto obra z radu inovácii spoločnosti Toshiba, začnite si odkladať väčšinu výplaty, a to niekoľko mesiacov po sebe. Cena modelu 55ZL2 sa bude pohybovať v tisíckach eur.

Komentáre