Auto&Techno

Blížia sa Vianoce, vyberáme ultrabook

"Ultrabooky stoja medzi klasickými notebookmi a ich zmenšenými verziami, netbookmi. Prinášajú vysoký výkon, kompaktné rozmery a exkluzívny vzhľad, ktorý oceňujú aj nároční firemní zákazníci. "

Erik Stríž, 23. novembra 2012 10:00
Ultrabooky stoja medzi veľkými notebookmi a malými netbookmi Foto: Asus

Vybrať si ten správny ultrabook nie je vôbec ľahká úloha, v ponuke predajcov ich je nespočetné množstvo. V prvej časti nášho krátkeho seriálu sme predstavili niekoľko zaujímavých tabletov, dnes vyberáme ultrabooky, ktoré určite stoja za zvýšenú pozornosť a zaslúžia si vaše sympatie. Uvádzané ultrabooky sú nositeľmi systémov Windows 7, Windows 8 a OS X.

Samsung 900X, séria 9


Displej: 13,3 palcový, SuperBright Plus, 1366×768 bodov
Procesor: Procesor Intel Core i5 a i7, Intel HD Graphics 4000
Pamäť: 4GB DDR3 RAM, 128/256 GB SSD

Najnovšie prémiové ultrabooky série 9 priniesli nielen vysoký výkon a dobrý displej, ale aj dielenské spracovanie hodné cenovky, ktorá je k nim priradená. Všade sa píše o tom, že Samsung ultrabooky série 9 sú unikátne a pevné. Prekvapujúce je, že to nie je len platené PR, ale pravda, o ktorej sa môžu potenciálni zákazníci presvedčiť osobne v predajniach s elektronikou. Kryty ultrabooku 900X sú vyrobené z hliníka s matnou povrchovou úpravou, sú mimoriadne odolné a pôsobia dojmom nefalšovanej prestíže.

Samsung 900X, séria 9 Foto: Samsung
Výkon, ktorý je v tomto prípade určený skôr na prácu s náročnými aplikáciami ako na hry, zvládne požiadavky aj tých najnáročnejších používateľov. Bežne sa stáva, že výkonnosť notebooku klesá spolu s jeho aktívnym používaním, v prípade procesorov Intel Core i5/ i7 a progresívnej architektúre čipsetu by sa tento efekt mal minimalizovať. Ultrabooky série 9 sú okrem iného výnimočné aj hrúbkou len 12,9 mm a rýchlym štartom za necelých 9 sekúnd.

HP Envy Spectre XT 13


Displej: 13 palcový, 1366×768 bodov
Procesor: Procesor Intel Core Ivy Bridge, Intel HD Graphics 4000
Pamäť: 4GB DDR3 RAM, 128/256 GB SSD

Hrúbka 17,7 mm, kompletne hliníková povrchová úprava, sklom pokrytá časť s displejom s minimálnymi okrajmi, presklený touchpad. HP Envy Spectre XT je určený pre rovnakého zákazníka ako ultrabooky Samsungu série 9 – pre toho najnáročnejšieho, ktorý si okrem výkonu potrpí aj na prestíž. Výkon definovaný procesorom Intel Core i5 a 4 GB operačnou pamäťou patrí do vyššieho štandardu.

HP Envy Spectre XT 13 Foto: Hewlett-Packard
Masívna konštrukcia so silnými kĺbmi displeja sa starajú o celkovú pevnosť zariadenia a na zvýšenej bezpečnosti sa podieľajú aj detaily ako vnorený nabíjací konektor (aby sa nezlomil pri natiahnutí kábla do protismeru) alebo štrbina pre umiestnenie mechanického zámku Kensington. Klávesnica má dostatočný zdvih a jednotlivé tlačidlá sú od seba jednoznačne oddelené, základná šesťčlánková batéria udrží ultrabook v činnosti maximálne 8 hodín a čo je dôležité, HP k ultrabookom Envy Spectre XT pribaľuje aj licencie na programy Adobe Photoshop, Premiere Elements 10 a Norton Internet Security.

Apple MacBook Air 13


Displej: 13,3 palcový, TFT LCD 1440×900 bodov
Procesor: Intel Core i5 1,7 GHz
Pamäť: 4 GB DDR3 RAM, 128/256 GB SSD

Macbook Air je legendou a hoci sa nikdy za ultrabook neoznačoval, bez pochýb je lídrom tohto produktového segmentu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je niekoľkonásobne rýchlejší, či už máme na mysli rýchlosť procesora, pevného flashového disku, grafickej karty alebo prenosu dát cez rozhranie Thunderbolt. Rovnako ako ostatné notebooky od Apple, aj Macbook Air je vybavený operačným systémom plne optimalizovaným hardvéru, vďaka čomu notebook vyniká stabilitou a okamžitou pripravenosťou na akýkoľvek podnet od používateľa.

Apple Macbook Air 13 Foto: Apple
Vďaka nízkoenergetickým technológiam vydrží MacBook Air v pohotovostnom režime neuveriteľných 30 dní a na jedno nabitie batérie dokáže pracovať 5 hodín. Priestranný trackpad rozoznáva gestá a funguje ako jedno veľké tlačidlo. Širokouhlý displej má LED podsvietenie a rozlíšenie 1440×900 bodov, ktoré pri 13-palcovej uhlopriečke zabezpečuje jemný a čistý raster. Riešenie od Apple je určené pre tých, ktorým nevyhovujú ostatní výrobcovia, vyžadujú stopercentnú funkčnosť a za lepší osobný imidž sú ochotní si priplatiť.

Asus Zenbook UX31


Displej: 13,3 palcový, 1600 x 900 bodov
Procesor: Intel Core i5 a i7
Pamäť: 4 GB DDR3 RAM, 128/256 GB SSD

Podľa výrobcov sú ich produkty vždy dokonalé až do doby, kým predstavia ich novú generáciu, ale Zenbook UX31 je skutočne takmer dokonalý ultrabook. Už na prvý pohľad a prvý dotyk si toto zariadenie získava pozornosť a vytvára pozitívne emócie. Telo ultrabooku je rovnako ako v ostatných spomenutých prípadoch celistvé, tzv. Unibody, vďaka čomu nadobúda mimoriadnu pevnosť a odolnosť. Hliníkové kryty sú vyleštené do špirály, ktorá pri správnom dopade svetla tvorí kruhy sústredené do centra krytu s logom výrobcu.

Asus Zenbook UX31 Foto: Asus
Výkon je rovnaký ako u ostatných ultrabookov radených do vyššej triedy, konkuruje im však tým najdôležitejším – displejom. Ten dostal rozlíšenie 1600×900 bodov, čo je stupienok medzi HD a FullHD a aj samotný jas s kontrastom môžu pokojne konkurovať tým najlepším. Špecialitou Asus Zenbooku je aj zvuk založený na technológii SonicMaster, ktorá bola vyvíjaná spoločne s Beng & Olufsen.

Komentáre