Auto&Techno

Blížia sa Vianoce, vyberáme tablet

"Chcete kúpiť deťom tablet, ale neviete, o ktorý môžu mať záujem? Pomôžeme vám zorientovať sa v ponuke tabletov s operačnými rozhraniami Windows 8, Android a iOS. "

Erik Stríž, 16. novembra 2012 10:00
Acer Iconia Tab W510 so systémom Windows 8 a pripojiteľnou klávesnicou Foto: Acer
Vybrať si ten správny tablet nie je vôbec ľahká úloha, v ponuke predajcov ich je nespočetné množstvo. V prvej časti nášho krátkeho seriálu si predstavíme tablety, ktoré určite stoja za pozornosť a zaslúžia si vaše sympatie. Vyberáme zástupcov systémov Android, Windows 8 a iOS.

Samsung Galaxy Tab 10.1 (model P5100, 2. generácia)


Cena: od 350 €
Operačný systém: Android 4.0.3 + TouchWiz UI
Displej: 10,1 palca, PLS TFT, 800×1280 bodov, 149 PPI

Samsung Galaxy Tab druhej generácie ponúka veľmi elegantné telo s výraznými reproduktormi na bokoch, čím sa zásadne odlišuje od konkurenčných zariadení. Reálna skúsenosť s tabletom je veľmi pozitívna a hoci je tablet pomerne ťažký a veľký, pracuje sa s ním pohodlne a napríklad ani písanie správ nepredstavuje problém. Dokonca môžem potvrdiť to, čo výrobca deklaruje sám, že písanie je porovnateľné s tým na bežnej klávesnici. Vyžaduje si to trocha zvyku, ale displej reaguje aj na veľmi jemný dotyk a keď si tablet chytíte „na výšku“, písanie za pomoci palcov je skutočne rýchle. Perfektnou pomôckou je vynikajúca lokalizácia do slovenčiny a automatický prepis slov napísaných bez diakritiky. Ak neveríte, vedzte, že tento článok píšem práve na tomto tablete.

Samsung Galaxy Tab 10.1, 2. generácia s operačným systémom Android ICS Foto: Samsung

Apple iPad (4. generácia)


Cena: od 380 €
Operačný systém: iOS 6
Displej: 9,7 palca, LED IPS TFT, 1536×2048 bodov, 264 PPI

Apple je značka kvality, prestíže a nepochybne fenomén súčasnosti. Aktuálna štvrtá generácia tabletov iPad je vrcholom dnešného technologického pokroku a dokazuje to nielen mimoriadne ľahkým a pevným fyzickým spracovaním, ale aj prekvapivo čistým a jasným displejom. Uhlopriečka necelých 10 palcov a rozlíšenie presahujúce štandard Full HD zobrazuje prostredie iOS 6, ktoré v porovnaní s predchádzajúcou generáciou prináša viac ako 200 nových funkcií vrátane tých, ktoré priamym spôsobom zlepšujú prácu s tabletom.

Najviac oceňovanou vlastnosťou tabletov od Apple je ich bezprecedentná rýchlosť, spoľahlivosť a hodnota aj po troch rokoch. Taký prvý iPad je stále vyhľadávaným a cenným artiklom. Veľkým plusom iPadov je množstvo príslušenstva (originálneho, aj od iných výrobcov), ktorým si môžete iPad prispôsobiť. Chcete ho pripojiť na projektor, ku klávesnici alebo myši? Žiadny problém, iPad ponúka všetko.

Apple iPad patrí medzi najspoľahlivejšie tablety na svete Foto: Apple

Acer Iconia Tab W510


Cena: od 520 €
Operačný systém: Windows 8
Displej: 10,1 palca, PLS TFT, 768×1366 bodov

Za hybridný tablet Iconia W510 si síce mierne priplatíte, dostanete však mimoriadne kvalitné dielenské spracovanie, pripojiteľnú hardvérovú klávesnicu, operačný systém Windows 8 a exkluzivitu, ktorú nemá žiadny vlastník produktov Apple. Tablet od Aceru je vybavený technológiou Dolby Home Theater, procesorom Intel Atom, vstavanou pamäťou 32 GB, konektormi microHDMI pre pripojenie k FullHD televízii a microSD pre spojenie s počítačom. Dok s klávesnicou je vybavený otočným kĺbom s rozsahom pohybu až 180°, čo umožňuje pohodlnejšie sledovanie filmov na displeji.

Acer Iconia Tab W510 so systémom Windows 8 a pripojiteľnou klávesnicou Foto: Acer

Apple iPad mini


Cena: od 330 €
Operačný systém: iOS 6
Displej: 7,9 palca, LED IPS LCD, 768×1024 bodov, 162 PPI

iPad mini nie je novým typom produktu, ale za pár dní sa stal ikonou. Malé tablety sú vhodnou alternatívou k bežnému veľkému tabletu, pretože sú vybavené jeho funkciami, ale aj dobrou náhradou klasického smartfónu, keďže k jeho prenosu nie je potrebné špeciálne púzdro. Apple iPad mini má rovnaké rozlíšenie displeja ako predchádzajúci iPad, vďaka čomu na ňom spustíte viac ako 250 tisíc aplikácií z App Store obchodu.

Čipset Apple A5 sa stará o vysoký výkon dostatočný pre všetky potreby používateľov, vrátane tých najnáročnejších, ktorí si radi na tablete zahrajú akčnú alebo závodnú 3D hru. Apple nezabudlo ani na tých, ktorí radi fotia a pripravilo pre nich 5 Mpx fotoaparát, ktorý zaznamená aj HD 720p video a možnosť videotelefonovania cez službu FaceTime. V prospech iPadu mini hrá bez diskusie jeho výkon a spoľahlivosť, kompabilitita so všetkými aplikáciami určených pre ostatné Apple zariadenia a moderný čistý dizajn, ktorý určuje trendy.

Apple iPad mini stojí medzi veľkým iPadom a iPhone 5. Má takmer 8" displej a vynikajúci displej. Foto: Apple

Google Nexus 7


Cena: od 230 €
Operačný systém: Android 4.1
Displej: 7 palcov, PLS TFT, 800×1280 bodov, 216 PPI

Nexus 7 je tablet, ktorý prekonal očakávania. Je prvým tabletom, ktorý priniesol systém Android 4.1 a aj napriek tomu, že v mnohých predajniach nájdete len verziu bez podpory mobilných sietí 2G a 3G, ponúka stále veľmi dobrú výbavu. Sedem palcov uhlopriečky je ideálna voľba pre ľudí, ktorí radi čítajú elektronické knihy, ale neuspokoja sa s obyčajnou čiernobielou čítačkou kníh.

Na Google Nexus 7, ktorý mimochodom vyrába spoločnosť Asus, je dostatok potenciálu ako pre e-knihy, tak aj pre 3D hry, internetové stránky, prehrávanie HD videa alebo videohovor. Čo môže nemilo prekvapiť, je neprítomnosť kvalitného fotoaparátu. S Nexusom 7 môžete síce nahrávať HD 720p videá, ale iba cez webkameru. Využitie hľadá predovšetkým v službe Skype alebo Google Hangouts. Malý tablet v sebe ukrýva až štvorjadrový procesor s taktom 1,2 GHz a grafickú kartu ULP GeForce od firmy Nvidia. Google Nexus 7 je skvelá voľba pre každý typ zákazníka, navyše za vynikajúcu cenu začínajúcu už na úrovni 230 €!

Google Nexus 7 prekonal všetky očakávania. Má veľmi dobrý displej, vysoký výkon a mimoriadne nízku cenu. Foto: Nexus
Veríme, že sme vám aspoň trocha pomohli zorientovať sa v aktuálnej ponuke tabletov, nabudúce si predstavíme niekoľko najvýznamnejších zástupcov ultrabookov.

Komentáre