Auto&Techno

85-palcového Ultra HD televízora sa dočkáme už v januári

"Televízor s uhlopriečkou až 85 palcov je taký veľký, že sa len s ťažkosťami zmestí do veľkého SUV a poskytne rozlíšenie obrazu až 8 megapixlov."

Erik Stríž, 13. novembra 2012 13:00
Ilustračná fotografia Foto: Samsung
Začiatok roka 2013 sa bude v technologickom svete niesť v znamení odborného veľtrhu CES. Ten sa bude konať v dňoch 8. až 11. januára v meste hriechu Las Vegas. Táto konferencia je ideálnym priestorom pre predstavenie extravagantných riešení v oblasti elektroniky, ale i pokrokových produktov, akým je aj tento televízor. 85 palcov je ekvivalent 2,16 metra, s týmto televízorom si teda doma alebo vo firme môžete zriadiť súkromné vysokokvalitné kino. Čím bude televízor od spoločnosti Samsung zaujímavý však nebude ani tak samotná uhlopriečka ako skôr rozlíšenie obrazu. Ultra High Definition, v skratke UHD, je rozlíšenie veľmi blízkej budúcnosti. 8 miliónov zobrazovacích bodov nastavených do mriežky 3840 × 2160 pixlov poskytuje optimálny obraz nielen pre hry alebo filmy, ale aj na prácu. Graficky prepracované a detailné prezentácie si vyžadujú vynikajúci obraz a Ultra HD ho ponúkne.

Televízor s vyše dvojmetrovou uhlopriečkou bude využívať zobrazovaciu technológiu LED, ktorá pristupuje k podsvieteniu obrazu dynamicky a mimoriadne flexibilne s ohľadom na to, kde na scéne sa nachádza čierna farba. Zatiaľ nie sú k dispozícii bližšie informácie o tom, aký bude televízor hrubý, ale aktuálny stav v technologickom priemysle umožňuje, aby bol obraz posadený do mimoriadne tenkého tela nepresahujúceho 1 cm. Podobný predpoklad patrí aj rozmeru okrajov, ktoré sa výrobcovia snažia redukovať na čo najmenšiu hodnotu.

Hoci sa zdá, že Samsung vytvoril unikátny produkt, nie je to celkom pravda. Tento rok spoločnosť LG Electronics predstavila televízor využívajúci tiež Ultra HD rozlíšenie, ale s o jediný palec menšou uhlopriečkou. Televízor tiež ponúka sledovanie 3D obsahu za pomoci technológie LG Cinema 3D a je propagovaný častejšie ako 4K TV. 4K je v skutočnosti iba iné označenie rozlíšenia Ultra HD (UHD), číslica štyri symbolizuje štvornásobok rozlíšenia formátu HD. Aby ste si vedeli predstaviť, aký zásadný je rozdiel medzi dnes zaužívaným formátom HD a prichádzajúcim UHD, pripravili sme pre vás nasledovné porovnanie. Rozlíšenie DVD, ktoré bolo ešte donedávna revolučné, je dnes prekonávané aj smarfónmi strednej triedy.

Porovnanie DVD (720 × 576), HD TV (1 920 × 1 080) a UHD (3 840 × 2 160) Foto: TASR

Komentáre