Autá

Predaj nových áut sa medziročne na Slovensku prepadol o 61 percent

"Majitelia si na Slovensku v apríli zaregistrovali 3424 nových osobných automobilov. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď počet registrácií dosiahol 8894 automobilov, ide o 61,5-percentný pokles. "

TASR, 26. mája 2020 9:48
Foto: AP Photo/Michael Sohn


Od začiatku roka počet registrovaných osobných vozidiel klesol medziročne o viac ako 10.000 kusov, čo spôsobilo výpadok na tržbách vo výške približne 200 miliónov eur, informoval v pondelok Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR.

Podobný prepad zaznamenal ZAP aj u registrácií malých úžitkových automobilov. Tie dosiahli v apríli počet 331 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka s počtom vozidiel 791 predstavuje pokles 58,15 %. Pre osobné a úžitkové vozidlá do 3,5 tony ide o najhorší aprílový výsledok v registráciách nových vozidiel od roku 1995, odkedy ZAP spracováva štatistické údaje.

Prvé tri priečky v počte predaných osobných vozidiel obsadili v apríli značky Škoda, Hyundai a Volkswagen a v malých úžitkových vozidlách najvyšší trhový podiel zaznamenali značky Fiat, Renault a Peugeot. Podľa druhu pohonu si takmer 62 % zákazníkov vybralo vozidlá s benzínovým motorom, na druhom mieste s viac ako štvrtinovým podielom skončili autá s naftovým motorom a tretie skončili benzínové automobily s hybridným pohonom. Tie si zaregistrovalo viac ako sedem percent zákazníkov.

Komentáre