Autá

Dobrý crossover na Slovensku? Nájdete ho v Mitsubishi

"Tretia generácia Mitsubishi Outlander je v predaji už aj u nás."

, 16. októbra 2012 6:00
Mitsubishi Outlander Foto: Mitsubushi
Automobilka Mitsubishi Motors použila prvýkrát termín crossover pred 11 rokmi. Na ženevskom autosalóne predstavili už tretie prevedenie tohto obľúbeného konceptu v podobe tretej generácie modelu Outlander. V predaji je už na našom trhu, takže pokojne môže čoskoro parkovať aj vo vašej garáži.

Zlepšil sa po viacerých stránkach


Od mája roku 2001 sa u nás predalo viac ako 950 tisíc vozidiel prvých dvoch generácií. Keď sa na to pozriete z hľadiska počtu obyvateľov na Slovensku, zistíte, že sa na tomto modeli v čase od roku 2001 vozila veľká časť národa.

Tretí model je podľa automobilky charakterizovaný novým dizajnom, nízkym dopadom na životné prostredie, vyspelými bezpečnostnými prvkami, celkovou kvalitou a jazdným komfortom.

Modely tretej generácie sú oproti tým predchádzajúcim o 10 mm kratšie a o 155 kg ľahšie. Úložný priestor ale na dĺžke nabral 335 mm.
Mitsubishi Outlander Foto: Mitsubushi

Priekopník nového dizajnu


Nový Outlander je priekopníkom nového dizajnového smeru, ktorý sa postupne prejaví na všetkých crossover a SUV modeloch z dielne Mitsubishi. Už pri vytváraní konceptu si zadali, že to musí byť technicky vyspelé vozidlo s masívnym, bezpečným a jednoduchým profilom, ktoré spája výrazný vzhľad s čistými plochami.

Charakterizujú ho vysoké boky, vystúpené bočné lemovanie, čisté plochy, výrazné zadné bočné línie a ladne tvarované blatníky. Vnútri sa pohrali s čalúnenými plochami, povrchmi príjemnými na dotyk z mäkčených materiálov, ozdobnými prvkami s imitáciou kože alebo dreva. Prínosom je prevedenie prístrojovej dosky umožňujúce lepšiu koncentráciu vodiča, rovnako ako ergonomicky umiestené ovládacie prvky na volante a dobre čitateľné displeje prístrojov s vysokým rozlíšením. Optimalizácia šírky A-stĺpika zase zabezpečuje lepší výhľad zo sedadla vodiča.

Nižšia spotreba a nižšia úroveň emisií


Nová generácia sa v Európe bude predávať s dvomi rôznymi typmi pohonných agregátov s nižším dopadom na životné prostredie.

Systém Smart Mivec s plynule premenlivým zdvihom, dobou otvorenia sacieho ventilu a načasovaním otvorenia sacích a výfukových ventilov voči natočeniu kľukového hriadeľa zlepšuje spotrebu tým, že znižuje sacie straty. Zabezpečuje nielen nižšiu spotrebu, ale aj nižšiu úroveň emisií. Tento zážihový motor s objemom 2,0 l a výkonom 110 kW (150 k) je v kombinácii s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Mitsubishi Outlander Foto: Mitsubushi
Druhou možnosťou je čistý turbodiesel Clean Diesel s objemom 2,2 l a výkonom 110 kW (150 k). Okrem výrazného zníženia celkovej hmotnosti a lepších aerodynamických vlastností je tento motor charakteristický nižšou spotrebou paliva a úrovne emisií CO2, veľmi priaznivým prejavom bez vibrácií a hluku. Je v kombinácii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, ale aj novou 6-stupňovou automatickou prevodovkou.

Ekologická jazda


Súčasťou nového technického vybavenia bude taktiež "systém ekologickej jazdy", ktorý dokáže rozpoznať a informovať vodiča, že práve ide maximálne efektívne. Vodič si teda môže vybrať, či prispôsobí jazdu optimálnej spotrebe paliva. Stlačením tlačítka "ECO mode" sa aktivuje systém vyhodnocovania a aktívnej pomoci úspornej činnosti motora, klimatizácie a pohonu všetkých štyroch kolies. Systém bude dostupný v závislosti od modelu a trhu.

Pripravte sa na nové bezpečnostné prvky


Nová generácia Outlandera dokáže bezpečne a pohodlne prepraviť päť alebo aj sedem ľudí. O ich bezpečnosť sa stará sedem airbagov vrátane kolenného airbagu vodiča. Adaptívny tempomat aj pri malých rýchlostiach v hustej premávke udržuje bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami.

Mitsubishi Outlander Foto: Mitsubushi
Systém pre zmiernenie následkov čelnej kolízie detekuje prekážky na vozovke pred vozidlom a automaticky varuje vodiča, prípadne aktivuje brzdy, aby zabránil kolízii. Okrem toho tu nájdete aj systém monitorovania a podpory udržiavania v jazdnom pruhu a xenónové predné svetlomety.

O jazdný komfort sa báť nemusíte


Skvelý pocit z jazdy vám zabezpečí dvojzónová klimatizácia, zadná parkovacia kamera s projekciou na displeji audiosústavy, multifunkčný pozdĺžne aj výškovo nastaviteľný volant. Zvyšok posádky určite ocení plnohodnotný tretí rad sedadiel.

Štartovacia cena začína na hranici 23 900 eur s DPH.

Komentáre