Technológie

Zabudnite na Windows, prichádza Remix OS

"Vo svete počítačov a tabletov sa dejú veľké veci. Možno po dlhých rokoch prichádza niečo, čo nahradí populárny Windows v notebookoch. "

Erik Stríž, 12. januára 2016 12:00
Vyzerá ako Windows, ale je to vylepšený Android. Rovnaký, ktorý beží aj vo vašom mobile alebo tablete. Foto: Jide.com
Volá sa Remix OS a do pozornosti odborníkov sa dostal ešte minulý rok. Predstavoval akúsi alternatívu ku klasickým operačným systémom, často sa označoval aj za kompromis medzi nimi. Už tento mesiac si ho budete môcť stiahnuť do počítačov aj vy a dostať sa tak k esencii budúcnosti, ktorá nám už klope na dvere.

Podobá sa na Windows a Chrome OS, ale je to Android. Foto: Jide.com

Je to hotová veda

Operačné systémy sú niečo medzi umeleckým dielom a technologickým chaosom. Operačný systém tvorí nielen grafika, ale v prvom rade jeho dizajn, štandardné funkcie, spôsob práce s pamäťou a množstvo iného, čomu bežní smrteľníci nikdy nebudú rozumieť. Dnes máme na trhu tri významné operačné systémy pre počítače, sú nimi Windows, OS X (Apple Mac) a Linux. Na poli s mobilnými telefónmi a tabletmi zasa víťazia platformy Android a iOS, o malé percento z celkového koláča sa tiež uchádza mobilný Windows.

Programátori si však myslia, že už odzvonilo klasickým robustným operačným systémom, veria v budúcnosť systému Android. Je ľahký, jednoduchý na používanie, má veľmi nízke nároky na výkon a pamäť počítača, dá sa ľubovoľne upravovať a vylepšovať. Preto vznikol projekt Remix OS, ktorý v sebe kombinuje základ z Androidu a zobrazovanie v oknách v štýle Windows.

Nápadne sa podobá na prostredie Chrome OS, ktoré pred časom s pompou uviedla spoločnosť Google, ten však potrebuje k svojmu chodu bezpodmienečný prístup na internet. Riešenie Remix OS nepotrebuje byť neustále pripojené na internet, je to v podstate klasický Android so schopnosťou ukladania všemožných dát priamo do pamäte.

Vďaka obchodu Google Play je už dnes k dispozícii nepreberné množstvo aplikácií pre nový systém. Foto: Jide.com

Dá sa spustiť aj z USB kľúča

Nespornou výhodou systému Remix OS je jeho prenosnosť. Dá sa spustiť z USB kľúča s minimálnou veľkosťou osem gigabajtov. Systém je možné spúšťať na čipsetoch typu x86, na ktorých funguje až 80 percent všetkých počítačov vo svete.

Je to úžasná myšlienka: svoj systém môžete nosiť kedykoľvek a kdekoľvek pri sebe, priamo vo vrecku nohavíc. Keď prídete do práce alebo k svojmu známemu, nemusíte sa prihlasovať ako hosť alebo sa obmedzovať v práci, stačí vložiť USB kľúč do portu a spustiť si vlastný systém s vlastnými nastaveniami a aplikáciami.

Zdroj: Jide Technology (youtube.com)

Aby toho nebolo málo, dobrou správou je aj celková bezplatnosť systému Remix OS. Zadarmo si ho môžete stiahnuť do počítača, zadarmo používať a dokonca aj jeho budúce aktualizácie budú úplne bezplatné. Presne tak isto, ako Android pre smartfóny.

Zatiaľ presne nevieme, na čom chcú vlastne vývojári zarobiť. Predpokladáme však, že plánujú byť financovaní zo súkromných zdrojov od sponzorov alebo ponúkať servisné služby firmám, ktoré budú ich operačný systém využívať aktívne.

Zdroj: Remix OS for PC


ODPORÚČAME AJ:
Technologické firmy chcú prepojiť náš svet s virtuálnym
Kreslenie očami za 15 dolárov je revolúcia pre paralyzovaných
Ovládli dron pomocou hodiniek, teraz si idú vynález patentovať
Niečo pre dámy: Maska na tvár prepojená s mobilom
Kolieskové korčule na elektrinu? Nič nemožné

Komentáre