Zdravie

Osteoporóze možno predchádzať pohybom, vylúčte cigarety či alkohol

" Pre zdravie kostí je dôležitý aj príjem vápnika i vitamín D. "

TASR, 5. decembra 2015 10:00
Na archívnej snímke vyšetrenie pomocou kostného denzitometra. Foto: TASR
Riziko osteoporózy znižuje pohyb, príjem vápnika a vitamín D. Vylúčiť treba cigarety, alkohol a nezdravé jedlá. "Telesná záťaž je najvhodnejším podnetom k činnosti buniek tvoriacich kosť," povedala Elena Ďurišová, členka Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

Pohybu by sa podľa lekárov nemali vzdať ani pacienti s týmto ochorením. Sú pre nich vhodné ľahké športy ako nenáročná turistika, bicyklovanie na ceste či chôdza do schodov. Cvičiť by mali pravidelne aspoň pol hodinu tri až päť dní v týždni. Stupeň ochorenia by sa bez pohybu prehlboval.

Pre zdravie kostí je podľa Ďurišovej dôležitý aj príjem vápnika i vitamín D. Najviac vápnika je v mlieku, syroch a jogurtoch. Obsahuje ho i kel, brokolica či marhule. Vitamín D možno získať z mastnejších rýb či vaječného žĺtka.

Osteoporóza, teda rednutie kostí, patrí k závažným pohybovým ochoreniam. Zo začiatku nespôsobuje žiadne citeľné ťažkosti, avšak s jej rozvojom cítiť bolesti chrbta, končatín, kŕče chrbtového svalstva, zhrbenie hrudnej časti chrbtice, stratu telesnej výšky alebo zlomeniny už pri malom tlaku. Podľa odhadov na ňu trpí asi 400.000 ľudí na Slovensku.

Ochorenie má prívlastok "tichý zlodej kostí". Prepukne totiž nečakane, často prvým viditeľným prejavom je až osteoporotická zlomenina, ktorá sa objaví aj po pôsobení nepatrného tlaku. To je však už najzávažnejším príznakom osteoporózy.

ODPORÚČAME AJ:
Sedem vecí, ktoré ste o mozgu netušili
Prečo sa chvejeme, keď sme chorí, a plačeme, keď cítime bolesť?
Radi si cez víkend pospíte? Nerobte to
Dve hrste vlašských orechov vás ochránia pred infarktom
Ročne zjeme asi 34 kíl cukru, jeho obmedzenie zníži riziko cukrovky

Komentáre