Zdravie

Genitálne bradavice ľudia podceňujú, liečba patrí do rúk lekára

"Napadajú ženy i mužov a sú vo viac než 90 percent prípadoch spôsobené infekciou HPV."

TASR, 15. decembra 2015 10:00 Infekcie ľudskými papilomavírusmi nespôsobujú len rakovinu krčka maternica, ale aj genitálne bradavice, ktorých výskyt narastá. Toto sexuálne prenosné ochorenie napáda rovnakou mierou ženy i mužov. Ide o vysoko infekčné ochorenie, ktoré podľa odborníkov veľa pacientov podceňuje a včas nelieči, hoci je na Slovensku k dispozícii ambulantná i domáca liečba.

"Nárast počtu hlásených pohlavných chorôb na Slovensku je za posledných 20 rokov na takmer dvojnásobku, u nehlásených je to potom takmer štvornásobok. V súčasnosti je pohlavnou chorobou číslo jeden jednoznačne condylomata acuminata, známa ako genitálne bradavice. Za posledných desať rokov vzrástol počet nakazených genitálnymi bradavicami o viac ako 70 percent," hovorí profesorka Danka Švecová z Dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Genitálne bradavice sú vo viac než 90 percent prípadoch spôsobené infekciou HPV a napadajú ženy i mužov.
Ilustračné foto Foto: TASR
Prenášajú sa predovšetkým sexuálnym kontaktom. Ich vzhľad sa môže líšiť – od drobných bradavičiek až po rozsiahle lézie deformujúce vonkajší genitál. Môžu spôsobovať nepríjemné pálenie, svrbenie, krvácanie a bolesť. Počiatočné štádiá ochorenia môžu prebiehať i bez subjektívnych príznakov. Pacient si časom všimne drobné pupienky alebo uzlíky na genitáliách, ktoré sa postupne zväčšujú. Ochorenie sa postihnutým pacientom často vracia.

Infekcia HPV je v súčasnosti najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. Za život sa s ňou stretne asi 80 percent ľudí. Vo väčšine prípadov sa s infekciou organizmus vyrovná, ale pokiaľ sa tak nestane, môže u žien i mužov dôjsť k rozvoju viacerých ochorení. Okrem rakoviny krčka maternice je to aj karcinóm vagíny, vulvy, penisu, análny karcinóm a niektoré nádorov v oblasti hlavy a krku, rovnako nezhubné ochorenia – papilomatóza hrtana a genitálne bradavice.

Medzi prevenciu patrí sexuálna abstinencia, monogamia či očkovanie proti HPV. "Dôležitými zásadami pri prevencii je predovšetkým vyvarovať sa promiskuity a dodržiavať hygienu. Pokiaľ dôjde k nákaze jedného z partnerov, mal by sa nechať vyšetriť aj druhý partner. Ak má pacient podozrenie, že sa nakazil, tak potom samotnej liečbe predchádza najskôr klinické vyšetrenie. Na základe výsledkov vyšetrenia potom lekár odporučí najvhodnejší liečebný postup," zhrnula profesorka Švecová.

ODPORÚČAME AJ:
Vplýva hrozba terorizmu na duševné zdravie? Pozrite sa ako
Na pálivé vám voda nepomôže
Dizajnové deti sa zatiaľ odkladajú
Nová liečby by mohla zmierniť bolesť pri artritíde

Komentáre