Zdravie

Nové tenisky na beh či turistiku? Netreba, ide to aj naboso

"Prechádzky, turistika, či beh bez akejkoľvek obuvi majú čoraz viac prívržencov."

Webmagazin.sk/Iva, 12. mája 2017 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok
Po pláži či po trávniku chodíme v lete bežne bosí. Prečo ale neskúsiť odložiť topánky omnoho častejšie? Samozrejme, nie je reálne chodiť naboso do práce či školy, ale prechádzky, turistika či beh bez akejkoľvek obuvi majú čoraz viac prívržencov.

Ľudia nemajú odvahu sa vyzuť


V susednom Česku funguje zaujímavé združenie Bosá turistika, ktoré je výbornou štartovacou dráhou najmä pre začiatočníkov. Ako hovorí David Mrhač, zakladateľ združenia, chôdza naboso nie je v našich končinách práve bežná vec: „Ľudia nemajú odvahu len tak sa vyzuť. V skupine, kde je nás viac, padajú zábrany rýchlejšie. Najjednoduchšie je to s deťmi, tie vôbec nemajú problém zbaviť sa topánok.“

Aj vďaka združeniu v Českej republike každoročne pribúdajú „Bosé stezky“, ktoré sú špeciálne upravené pre bosú nohu. Bosochodci však nemajú problém vybrať sa hoci aj na Sněžku či do Tatier. „Je to síce už trošku extrém, ale noha si na prírodný terén rýchlo zvykne. Horšie je chodiť naboso po asfalte. Chýba tu prvok stimulácie chodidiel a v lete, pri vysokých teplotách, je to vyslovene nepríjemné,“ upozorňuje David Mrhač.

Pri chôdzi, kde nám nohu nič nechráni, môžu prísť aj zranenia. Podľa Davida Mrhača však ide len o drobnosti. „Nejaké odreniny, tŕň sa môžu pritrafiť. Je to ale o tom, či nám chôdza naboso stojí za tieto drobné nepríjemnosti.“

Ľudia nie sú na chôdzu naboso vôbec zvyknutí.
Foto: TASR/AP


V topánkach na podpätkoch noha zlenivie


Skúsenosti so životom bez topánok má aj Marián Repáň, lektor kurzu bosého behu. „Väčšina populácie chodí v obuvi na podpätkoch. Mení sa tak postavenie kĺbov, skrátia sa lýtkové svaly, noha zlenivie. Keby sme stále mali mať pätu niekoľko centimetrov nad zemou, asi by nám tam už dávno narástlo nejaké kopyto,“ konštatuje mladý muž, ktorý sa pred pár rokmi pustil do bosého behania.

Začiatky boli ťažké. Marián vybehol na tri kilometre – a dva týždne nemohol chodiť. „Pri behu naboso zapájate úplne iné svaly. Svalovica bola veľmi intenzívna.“ Všetkým, ktorí by chceli takýto spôsob behu vyskúšať, preto Marián radí: neprežeňte to! „Na začiatok stačí, ak si naboso zabehnete desatinu svojej obvyklej vzdialenosti. A bežte po prírodnom teréne. Ak napríklad skočíte na kamienok, vtlačí sa aj do terénu, nielen do vašej nohy, takže to je menej bolestivé ako na asfalte.“

Mariánovi trvalo asi pol roka, kým si nohy na bosý beh zvykli. Je presvedčený o pozitívnych účinkoch bosého behu nielen z vlastnej skúsenosti. „Dokážete si tým upraviť ploché nohy, zdvihne sa klenba a sú ľudia, ktorých pri tomto spôsobe behu alebo chôdze prestala bolieť hlava.“

Skúste občas uvoľniť nohy, vyzujte sa. Foto: TASR/AP


ODPORÚČAME TIEŽ: Lekárka: S vygooglenou diagnózou sa bojuje len ťažko

Cez nohy prijímame magnetizmus Zeme


Zaujímavý pohľad na bosú chôdzu má aj medicína. Fakt, že chôdzou naboso si masírujeme akupresúrne body na chodidle, čo ovplyvňuje činnosť vnútorných orgánov, asi neprekvapí. Podľa rehabilitačnej lekárky Emílie Luknárovej však cez bosé nohy vieme priamo prijímať zemský magnetizmus. „Keď sa začalo lietať do vesmíru, kozmonauti sa sťažovali na bolesti svalov a kostí. Vyšetrenia ukázali, že v kozmickej lodi im chýbala magnetická energia Zeme, ktorú najprirodzenejšie prijímame cez chodidlá.“

Zemské žiarenie je podstatné pre priepustnosť bunečných membrán, aby telo už na bunkovej úrovni mohlo správne fungovať. Aj v tomto prípade si pre bosú chôdzu treba vybrať prírodný povrch. Sídliská a asfaltové chodníky majú minimálne vyžarovanie – zemský magnetizmus tam narúšajú inžinierske siete.

Svoj bosý chodník môžete mať aj doma


Chôdza naboso sa nemusí odohrávať len priamo v prírode. V Rakúsku či Švajčiarsku sú často súčasťou spa centier chodníčky na bosú chôdzu, ktoré môžu byť inšpiráciou aj pre domáce využitie. Úplne najlepšie sú okruhliačiky, z ktorých si na záhrade urobíte chodník. Alebo celkom jednoduchá „bytová“ verzia: do debničky si dajte kamienky a pri pozeraní televízie si „prešľapujte“.

Človek by mal bosý chodiť aspoň dva – trikrát do týždňa. Celé telo začne úplne inak pracovať, prirodzene zaujme správne držania. Navyše, bosá chôdza je celkom dobrý tréning sústredenia. A čo určite nie je na zahodenie, pri chôdzi naboso sa vyplavuje hormón šťastia, serotonín.

Ak teda dostanete chuť, pokojne sa vyzujte a kráčajte. Spokojné bude telo – aj duša.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Parkinson začína v črevách. Možno mu predchádzať?
Pôsobila na misii v Iraku: Pomáhala tým, čo prišli o rodinu i majetok
Zbavte sa štikútky, toto ju spôsobuje
Páni, bojíte sa o svoju prostatu? Dajte si kávu

Komentáre