Zdravie

Lekárka: S vygooglenou diagnózou sa bojuje len ťažko

"Hosťom relácie Zdravie v TABLET.TV bola všeobecná lekárka Diana Ganajová. Rozprávala o tom, ako sa Slováci správajú u doktora aj o novodobom fenoméne - vyhľadávaní diagnóz na internete. "

Tablet.TV, 1. mája 2017 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Andrej Galica
Pacient nedokáže vždy rozoznať, kedy zostať s problémom doma a vyležať ho a kedy ísť k doktorovi. Myslí si to všeobecná lekárka Diana Ganajová. „Mnohokrát sa stretávame s pacientmi, ktorí prídu aj s banalitami a jednoducho potrebujú počuť názor lekára. Myslím si, že je to u nás na Slovensku trošku inak ako vo svete,“ hovorí. Zároveň upresňuje, že Slovensko patrí ku krajinám s najväčšou priemernou návštevnosťou u lekára.

Babské recepty môžu spôsobiť problémy


Na druhej strane, často dochádza aj k tomu, že pacient sa v ambulancii prizná k liečbe „babskými“ receptami. „Predtým som pracovala na periférii a tam som mala skutočne rôzne bizarné prípady. Od cesnaku v uchu, ktorý si pacient do ucha nastrkal pri zápale stredného ucha. Potom sme mali problém ho vybrať, musel ísť na krčnú ambulanciu, lebo bol strčený veľmi hlboko. Potom ďalej - vred predkolenia sa pacient snažil liečiť plátkami slaninky, nepodarilo sa to, samozrejme, musela prísť na rad klasická medicína,“ uvádza doktorka príklady z praxe.

Hovorí aj o tom, že pacienti na zníženie teploty používajú plátky zemiakov či citrónu. „Dokonca, ja som z východu a tam ľudia používajú často destiláty zvonku aj zvnútra, čiže na všetko možné. Kloktajú slivovicou na zápal hrdla, na boľavý zub, používajú rôzne obklady na boľavé kolená, prípadne tiež ako účinné antipyretikum (pozn. red.: liečivo, ktoré znižuje telesnú teplotu). Namočiť ponožky do slivovice a vraj to výborne stiahne teplotu, ja osobne som neskúšala,“ hovorí Ganajová. Použitie byliniek ale nevylučuje napríklad pri liečbe nádchy, chrípky či prechladnutia.

„Určite ale nie je na mieste, keď má pacient dlhodobo zvýšený tlak a presviedča ma o tom, že on si ho bude liečiť len cesnakom. A taktiež, mala som prípady, keď sa pacienti rozhodli liečiť štádiá rakoviny rôznymi ľudovými, babskými liekmi,“ vysvetľuje.

Pozrite si ďalšiu časť relácie ZDRAVIE.Hypochondriu podporuje aj internet


Špecifickou témou je hľadanie diagnóz cez internet. Podľa všeobecnej lekárky sa k nim pacienti uchyľujú tiež pomerne často. „Je oveľa ťažšie tú danú vygooglenú diagnózu pacientovi vyvrátiť a vysvetliť mu, že nejde o to, čo si on vštepil do hlavy a čo si vyčítal,“ hovorí. V tejto súvislosti Ganajová spomína aj novodobý fenomén – kyberchondriu. „Skutočne ide o hypochondrov, ktorí si stoja za svojím a hľadajú tie informácie na internete a jednoducho živia svoju myseľ tým, že sú presvedčení, že sú chorí a že majú niečo vážne,“ vysvetľuje.

Keď Ganajová hovorí o liekoch, ktoré predpisuje najčastejšie, spomenie aj antibiotiká. „Nie raz sa to stáva, že pacient príde a od dverí už hovorí, že pani doktorka ja jednoducho viem, že mne tá infekcia jednoducho neprejde, mne ten kašeľ, mne tá bolesť hrdla neprejde, ja sa už poznám. A keď mu tie antibiotiká nedám, nepredpíšem, na základe vyšetrenia hodnoty CRP, vysvetlím mu, že sa ide o vírus, CRP má negatívne a antibiotiká nedostane, napriek tomu poobede ide na pohotovosť a tie antibiotiká dostane. Takže to je v podstate asi chyba aj nás lekárov, musím si priznať, “ vysvetľuje.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Pacientka: Je to môj Parkinson, nikomu ho nedám
Otehotnenie nemusí byť jediným následkom sexu bez kondómu
Viete, ako správne vybrať prisatého kliešťa?
Salmonelóza je pri vyšších teplotách aktuálnou témou. Ako sa chrániť?

Komentáre