Život

Highlighty týždňa: Ples v opere otvoril plesovú sezónu na Slovensku

"Vedec Stewen Hawking oslávil 75 rokov. SND odpremiérovalo hru Mercedes Benz. Metrom bez nohavíc cestovali už aj v Prahe a Berlíne. Ples v opere otvoril slovenský folklór. "

TASR/Webmagazin.sk, 9. januára 2017 12:00
Na snímke moderátor Milan Zimnýkoval s manželkou Antóniou prichádzajú na 17. ples v Opere SND 7. januára 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Skvelá herečka Emília Vášáryová slávnostným úderom na gong otvorila v sobotu večer (7.1.) v historickej budove Slovenského národného divadla 17. ročník Plesu v opere. Tento rok podporili hostia svojím príspevkom nadáciu Socia. Peniaze poputujú na zriadenie a prevádzku ďalšieho, už šiesteho, Centra včasnej intervencie na Slovensku. Otvoria ho v Trenčíne.

Plesu sa zúčastnili výrazné osobnosti kultúry, politiky, vedy a športu. Premiérovo ples navštívil aj čerstvý Športovec roka 2016 Matej Tóth s manželkou či moderátor Milan "Junior" Zimnýkoval s manželkou.

V úvodnom ceremoniále hrala hlavnú úlohu Lúčnica, s ktorou sa predstavila aj americká soulová a R'n'B speváčka Ali Caldwell, ktorá zaspievala slovenskú ľudovú pieseň Ej, padá, padá rosička. Hostí zabával tiež David Koller a jeho Band, Big Band Gustava Broma pod vedením Vlada Valoviča, speváčka Celeste Buckingham s King Shaolin a po polnoci aj nemecká skupina Alphaville.Oslávenec Stewen Hawking


Renomovaný vedec, teoretický fyzik Stephen Hawking, ktorý patrí medzi najvplyvnejších mysliteľov v súčasnosti, sa v nedeľu 8. januára dožil 75 rokov.

V životopise má množstvo vedeckých objavov. Dokázal teóriu Veľkého tresku, zaoberal sa čiernymi dierami a popísal tzv. Hawkingovo žiarenie, ktoré ich sprevádza, dokázal tiež konečnosť vesmíru. Celosvetovú popularitu mu priniesla jeho najznámejšia kniha Stručná história času z roku 1988. Napísal ju štýlom, ktorým si získal laických čitateľov na celom svete. Kniha sa stala celosvetovým hitom. Predalo sa z nej desať miliónov kusov. Celosvetovo známe sú aj jeho ďalšie publikácie ako napríklad Vesmír v orechovej škrupinke (2001) a Ešte stručnejšia história času (2005).

Vo vedeckých objavoch mu nezabránila ani choroba. Ešte v roku 1962 mu diagnostikovali Amyotrofickú laterálnú sklerózu (ALS). Lekári mu predpovedali najprv dva až tri roky života. Postupne ochrnul na celom tele a stratil aj hlas. Na komunikáciu používa elektronický hlasový syntetizátor. Je dvakrát rozvedený a má tri deti. Režisér James Marsch natočil o Hawkingovi film Teória všetkého (Theory of Everything, 2014), v ktorom vedca stvárnil herec Eddie Redmayne.Premiéra Mercedes Benz


Hru Mercedes Benz o dejinách esterházyovského rodu uviedlo v svetovej premiére Slovenské národné divadlo 7. a 8. januára v Štúdiu Novej budovy. Autorom scenára je Péter Esterházy, maďarský dramatik, ktorý ju napísal špeciálne pre SND. Diváci v nej môžu nazrieť do kroniky jedného z najznámejších rodov.

"Je to iný pohľad na naše dejiny, divadelná esej. Hra sa týka strednej Európy, šľachtických vzťahov aj súčasnosti. Ide o silný príbeh otca a syna. Autor polemizuje aj s vlastnými dejinami aristokracie, ukazuje aj zlyhania šľachty," uviedol režisér predstavenia Roman Polák.

Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci. Pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech speváčky Janis Joplin zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz, podľa čoho autor nazval hru.Metro bez nohavícK recesistickej akcii Jazda metrom bez nohavíc sa tento rok prvý raz pripojila aj Praha, metropola Českej republiky, a Berlín, hlavné mesto Nemecka. V Prahe sa zapojili hlavne mladí ľudia, prechádzať sa v mrazivom počasí "naľahko" brali ako zábavu. V Berlíne cestovala bez nohavíc asi dvestovka ľudí. Stretli sa na stanici Frankfurter Allee, odkiaľ sa vydali rôznymi trasami v niekoľkých skupinách.

Od prvého ročníka (2002) sú propozície pre účastníkov Svetového dňa bez nohavíc jednoduché: stačí nabrať odvahu, vyzliecť si nohavice a cestovať s vážnou tvárou v metre, ako by sa nič nedialo. Autorom myšlienky je herec a producent Charlie Todd. Tradíciu začalo sedem mužov, ktorí sa odviezli siedmimi zastávkami metra.

Cestujúca počas akcie pod názvom Metro bez nohavíc v Prahe v nedeľu 8. januára 2017. Foto: TASR/AP


ODPORÚČAME TIEŽ:
Najčítanejšie články roku 2016: Toto vás zaujalo najviac
Kníhkupec z pekla: Je hrubý a poplatok si účtuje aj za listovanie kníh
Deti písali Ježiškovi aj tento rok. Listy prišli z 47 krajín
VIDEO: Súťaž v love rýb pod ľadom je populárna, zapojila sa aj žena

Komentáre