Zdravie

Riziko cukrovky druhého typu zníži pohyb a zdravá strava

"Cukrovka je choroba látkovej premeny a jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi. Pri tomto ochorení dochádza k poškodzovaniu ciev."

TASR, 17. apríla 2016 9:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Cukrovke druhého typu sa dá predchádzať. Pomôže usmernené stravovanie a životospráva, poukazujú odborníci. Diabetes druhého typu má väčšina pacientov, ktorí nie sú závislí od inzulínu. Postihuje najmä ľudí nad 40 rokov.

Na Slovensku žije podľa posledných štatistík asi 340.000 cukrovkárov. Neoficiálne je ich však oveľa viac, pretože mnohí o ochorení nevedia. Na cukrovku upriamila pozornosť minulý týždeň aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri príležitosti Svetového dňa zdravia (7.4.).

"Treba obmedziť konzumáciu sladených nápojov a potravín," povedal Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Prispievajú k obezite a tá je jedným z najrizikovejších faktorov spôsobujúcich toto ochorenie.

Napríklad ráno možno začať namiesto sladkého pečiva s kávou s čerstvým ovocím a zeleninou, vajíčkom, celozrnným pečivom alebo orechmi so strúhaným syrom. Káva a sladké pečivo môžu hladinu cukru v krvi zvýšiť.

Na vznik cukrovky druhého typu však treba mať i dedičné predpoklady. Ľudia so sklonom k nej by sa mali preto denne viac hýbať. Ochaba odporúča aspoň 30 minút fyzickej aktivity. "Najlepšie je stanoviť si určitý čas a fyzickú aktivitu postupne zvyšovať," odporučil.

Okrem tohto typu cukrovky existuje ešte cukrovka prvého typu, tehotenská cukrovka a iné jej špecifické typy. Prvý typ postihuje najmä mladých ľudí a vyznačuje sa úplným nedostatkom inzulínu, čo si pre prežitie pacienta vyžaduje jeho pravidelné podávanie.

Tehotenská cukrovka vzniká v druhej polovici tehotenstva a po pôrode sa zväčša stratí. Špecifický typ cukrovky môže byť spôsobený liekmi, niektorými chemickými látkami alebo infekciami.

Cukrovka, lekársky diabetes mellitus, je choroba látkovej premeny a jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi. Pri tomto ochorení dochádza k poškodzovaniu ciev. Prejavom ich poškodenia je zhoršený zrak, poškodená funkcia obličiek, nervov, nedokrvenie srdca, mozgu a končatín.

V niektorých prípadoch môže dôjsť k slepote, zlyhaniu obličiek, k amputácii nôh, srdcovému infarktu či mozgovej príhode. Jej varovnými príznakmi sú časté močenie, rýchly úbytok hmotnosti, únava alebo zvýšený smäd.

ODPORÚČAME AJ:
Sú fitness centrá plné baktérií? Zistili sme ako to je
Učenie nových vecí vytláča z hlavy tie staré. Prečo je to tak?
Päť chýb, ktoré robíte pri čistení uší
Sú tetovania ochranou proti chrípke?
Vyčerpané telo naštartujú prechádzky či turistika a zeleninové šťavy

Komentáre