Zdravie
PRIESKUM: Slovákov trápi únava, vyše polovica má vyčerpaný organizmus
TASR, 8. októbra 2016 8:00Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Slovákov trápi únava. Vyše polovica opýtaných (takmer 57 percent) má vyčerpaný organizmus, vyplýva to z prieskumu vypracovaného Inštitútom stresu. Zúčastnilo sa na ňom 852 ľudí (prevažovali najmä ženy) z celého Slovenska v júli a auguste tohto roka.Zvýšenú únavu má pociťovať i mladá generácia ľudí medzi 18. až 29. rokom života. "Boli na tom najhoršie hneď za ľuďmi nad 65 rokov," povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave vedúci Inštitútu stresu Karol Kováč. Prieskum vypracoval inštitút pre súkromnú zdravotnú poisťovňu Dôvera.
Väčšiu vyčerpanosť odhalil prieskum u ľudí, ktorí sú vysoko zaťažení stresom a majú voči nemu zníženú odolnosť. Čím je organizmus podľa Kováča v horšej fyzickej kondícii, tým je voči stresu menej odolnejší. Horšie ho teda môžu zvládať tí, ktorí trpia bolesťami či inými telesnými problémami. S narastajúcim vekom je odolnosť voči stresu nižšia.
Telesné a duševné zdravie podľa Kováča veľmi úzko súvisia. Ak má niekto dlhodobý zdravotný problém, duševné zdravie sa mu môže ľahko naštrbiť. Najmä ľudia s pohybovými problémami majú nábeh i na duševnú liečbu. Platí to však i opačne. Ak niekto dlhodobo čelí stresu a je v duševnej nepohode, horšie čelí riziku civilizačných ochorení, napríklad tých kardiovaskulárnych.
Dlhodobé telesné obmedzenie prináša v živote nutné zmeny, ovplyvňuje to i fungovanie v rodine, práci či vo voľnom čase, upozornil psychiater Matúš Martinka. Môže to podľa neho viesť k pocitom neistoty, rozvíjať sa môže úzkosť prípadne depresia.
Aby sa zdravotné problémy neskomplikovali až do štádia, keď potrebné liečiť i dušu, treba podľa Martinku dbať na dostatočnú psychohygienu i spánok. "Teda činnosti, ktoré vrátia človeku jeho duševnú rovnováhu," povedal. Najlepšou psychohygienou pre manuálne pracujúceho človeka má byť pokojná aktivita ako knihy a krížovky. "Kto pracuje duševne, ten si výborne vyčistí hlavu pri športe," odporučil Martinka.
Ak sa už podľa odborníkov objaví zdravotný problém, k liečbe treba pristupovať zodpovedne a dodržiavať odporúčania lekára, aby sa pacient čo najrýchlejšie uzdravil.
ODPORÚČAME AJ:
Existuje šiesty zmysel? Zistili sme, ako to je
Plakali ste kvôli celebritnému rozchodu? Môže to znamenať toto
Športovať môžu všetky deti, vhodná aktivita závisí od povahy
Prečo potrebujeme špeciálne lieky pre mužov a pre ženy?