Zdravie

Môžete vďaka káve žiť dlhšie? Zistili sme, ako to je

"Pre milovníkov kávy máme skvelú správu. Pravidelné pitie kávy znamená nižšie riziko predčasnej smrti."

Zuzana Lobotková, 2. decembra 2015 12:00
Foto: TASR - Pavel Neubauer
Pravidelné pitie kávy, avšak menej ako päť šálok denne, vám môže pomôcť. Neznamená nutne dlhovekosť, no vedci tvrdia, že prináša nižšie riziko skorej smrti kvôli srdcovým problémom, cukrovke, ochoreniam mozgu aj samovraždám.

Veľa zlúčenín v káve pomáha znížiť inzulínovú rezistenciu alebo množstvo zápalov v tele, čo by mohlo mať za následok lepšie zdravie. Vedci študovali niekoľko veľkých skupín ľudí – celkovo 208 500 mužov a žien. Na ich zvyky spojené s pitím kávy sa pýtali každé štyri roky po dobu 30 rokov. Spojenie medzi spotrebou kávy a nižším rizikom úmrtia bolo ešte výraznejšie medzi ľuďmi, ktorí nikdy nefajčili.

Konečne dobrá povesť?


Vedci pripúšťajú, že osobné záznamy o spotrebe kávy nie sú úplne spoľahlivé, a štúdia nebola navrhnutá tak, aby našla priamy zdravotný prínos z kávy. Ale káva si zaslúži ďalší výskum, aby vedci pochopili, ako ovplyvňuje procesy v tele. Niektoré potenciálne prospešné látky, napríklad antioxidanty potrebné na boj so zápalmi, vedci z kávy odizolovali už v predchádzajúcich výskumoch. Vtedy zistili, že káva s kofeínom a tá bez kofeínu prinášajú rovnaké benefity.

Takže sú to ostatné komponenty v káve, ktoré môžu zohrať pozitívnu úlohu vo vzťahu medzi dlhodobou konzumáciou kávy a nižším rizikom úmrtia. Práve tieto výsledky by mohli zlepšiť celkový pohľad na pitie kávy, ktoré bolo dlho považované za nezdravé.

V 70-tych a 80-tych rokoch sa pitie kávy spájalo s vyšším výskytom rakoviny a srdcových chorôb, ale nehovorilo sa o tom, že fanúšikovia kávy tiež častejšie fajčili, pili alkohol a venovali sa inému správaniu, ktoré sa spája s rakovinou a srdcovými ochoreniami. Novšie štúdie, ktoré predstavujú pozitívne faktory, teda naprávajú povesť kávy. Ale poznáte to – všetko s mierou, dokonca aj pitie kávy.
Zdroj: time.com

ODPORÚČAME AJ:
Sedem vecí, ktoré ste o mozgu netušili
Prečo sa chvejeme, keď sme chorí, a plačeme, keď cítime bolesť?
Dlhoročný fajčiar má 20-násobne vyššie riziko rakoviny pľúc
Radi si cez víkend pospíte? Nerobte to

Komentáre