Zdravie

Počas horúčav nezabúdajte na pitný režim i vhodné oblečenie

" Ideálna je voda, prípadne minerálka, nesladený čaj či riedené ovocné šťavy. Piť treba, aj keď človek necíti smäd."

TASR, 27. júna 2017 11:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Počas vlny horúčav, ktorá zasiahla Slovensko, hrozí rad rizík, od dehydratácie, bolestí hlavy až po kolaps. Ľudia by preto nemali zanedbať pitný režim, vhodné je vzdušné oblečenie.

„Denne by sme mali vypiť aspoň dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov telesnej hmotnosti,“ hovorí gastroenterológ a odborník na výživu Peter Minárik. Dospelé ženy by tak mali denne prijať približne dva litre, muži asi 2,5 litra a deti približne liter tekutín. Ideálna je voda, prípadne minerálka, nesladený čaj či riedené ovocné šťavy. Piť treba, aj keď človek necíti smäd.

Oblečenie počas leta by malo byť svetlých farieb, z prírodných materiálov, voľného strihu. Syntetické materiály zadržiavajú pot. Na ochranu pred úpalom treba používať pokrývku hlavy, pripomína Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Rozumne sa schladiť možno správnym nastavením klimatizácie, rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako päť maximálne sedem stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt spôsobujú tzv. teplotný šok. Doma je dôležité pravidelné vetranie, ventilátory by nemali byť nasmerované priamo na telo.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Fakty, ktoré ste nevedeli o ochrane pred slnkom
Sezóna melónov je tu: Ako si vybrať v obchode ten najlepší?
Highlighty týždňa: V Bratislave korunovali matku Márie Terézie
Poznáme víťazné pivá v súťaži Slovenská pivná korunka 2017

KomentárePoužívaním stránok Webmagazin.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac