Život

Sezóna melónov je tu: Ako si vybrať v obchode ten najlepší?

"Tešíte sa už na šťavnaté červené melóny? Poradíme vám, ako si vybrať ten najkvalitnejší plod. "

Katarína Bačová, 25. júna 2017 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Melóny sú chutné, šťavnaté a osviežujúce. K letu neoddeliteľne patria a práve v týchto dňoch začína ich sezóna. Najobľúbenejším druhom sú dyne červené, ktoré pod zelenou šupkou skrývajú vodnaté červené jadro s jadierkami. Nájdete ich u predajcov popri cestách aj v supermarketoch. Ako si však vybrať ten správny?

Klop-klop nefunguje


Azda najpoužívanejším trikom na zistenie zrelosti melónu je poklopkanie po povrchu plodu. Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), si ale myslí, že týmto spôsobom kvalitu nezistíme. „Sladkosť a zrelosť dyne spotrebiteľ, obchodník aj pestovateľ dokážu určiť až pri jeho rozrezaní a ochutnaní,“ dodáva. Ak ste s týmto "grífom" napriek tomu úspešný, možno máte len šťastie.

Ako má melón vyzerať


„Predávané plody musia byť čisté, bez chorôb a bez nadmernej povrchovej vlhkosti.“ približuje SAMO všeobecné pravidlá pre obchodníkov. Dyne tiež nesmú byť prasknuté ani by z nich nemala vytekať šťava.

Ak sa chcete vyhnúť riziku, že bude plod napadnutý škodcami, sledujte jeho stopku. „Ak je stopka vlhká a začína sa na nej prejavovať akýkoľvek náznak plesne alebo hniloby, existuje nebezpečenstvo, že bude zasiahnutý aj samotný plod,“ vysvetľuje predsedníčka SAMO. Ak je však melón poškodený od parazitov iba na povrchu, nemusíte sa obávať. Šupka dyne je hrubá, a tak mierne narušenie nezasiahne jej vnútro.

Odradiť vás nemusia ani žlté škvrny, vznikajú na mieste dotyku plodu s pôdou.

Žlté škvrny vznikajú na plodoch pri kontakte s pôdou,
kvalitu nezhoršujú.
Foto: TASR/Milan Drozd

Výber je pestrý


V súčasnosti môžete nájsť rôzne druhy červených dýň. Všeobecne platí podmienka, že dyňa musí vážiť aspoň jeden kilogram. Existujú však aj menšie odrody. Malé plody ponúkajú pestovatelia pod pomenovaním personal watermelon (v preklade osobný melón). Na trhu už nájdu svoje tiež tí, ktorým prekážajú semienka. Takýto typ však musí byť označený.

Zahltí vás vitamínmi


Ak melón počas leta jedávate často, rozhodne robíte svojmu telu dobrú službu. Zdravá maškrta obsahuje až 90 percent vody, takže zaženie počas leta nielen hlad, ale aj smäd. Navyše melón obsahuje vzácne antioxidanty a celý rad vitamínov - vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, zinok, draslík, železo, fosfor, magnézium, vápnik, jód i mangán. Dobrú chuť!

Zdroj: TS SAMO

ODPORÚČAME TIEŽ:
Pustite si priamy prenos z lesa: V Čechách spustili unikátne rádio
Psychologička: Adolescenti sa cez prázdniny potrebujú aj nudiť
Igelitové tašky nie sú ekologické ani moderné. Čím ich nahradiť?
Slnečné okuliare by mali nosiť aj malé deti

Komentáre