Zdravie

Červy dokážu odhaliť vašu politickú orientáciu

"To, či ste liberál alebo konzervatívec prezradí vaša reakcia na obrázok červíkov alebo podobných nechutností. "

Andrej Onufer, 5. novembra 2014 12:00
Foto: TASR/AP


Kontroverzná štúdia amerických vedcov dokazuje, že spôsob, akým váš mozog reaguje na odpudivé obrázky zmrzačených tiel alebo červov, predurčuje vašu politickú orientáciu.

Vedci napojili 83 mužov a žien na prístroj, ktorý sledoval ich mozgovú činnosť. Postupne im ukazovali rôzne pozitívne obrázky prírody alebo hrajúcich sa detí, medzi ktoré boli vložené aj spomínané červy, fotky zmrzačených tiel alebo obrázky špinavých toaliet. Následne boli respondenti vyzvaní, aby ohodnotili jednotlivé obrázky. Súčasťou výskumu bolo aj zisťovanie ich politického presvedčenia na základe ich postojov k prisťahovalectvu, homosexuálnym manželstvám, kontrole zbraní či modlitbe na školách.

Čo vedci zistili


Vedci nezaznamenali významnejší rozdiel v tom, ako konzervatívci alebo liberáli reagovali na jednotlivé obrázky. Rozhodujúce boli odlišnosti v mozgovej činnosti týchto dvoch skupín. Odporné obrázky totiž vytvárajú nervové reakcie, ktoré dokážu predvídať politické presvedčenie človeka. Výskumníci takto dokázali identifikovať politickú orientáciu skúmaného jednotlivca až na 95%.

Výsledky naznačujú, že naše politické presvedčenia súvisia s našimi zavedenými nervovými reakciami, ktoré slúžili k ochrane našich predkov pred rôznymi hrozbami napríklad v oblasti životného prostredia. Takéto nervové reakcie sa dedia z pokolenia na pokolenie.

Je politická ideológia dedičná?


Výskum, ktorý nadväzuje aj na predchádzajúce práce potvrdil, že politická ideológia je vysoko dedičná, takmer ako napríklad výška človeka. To znamená, že fakt, či sme liberál alebo konzervatívec ovplyvňujú naše gény.
Foto: TASR/AP

Vedúci výskumu profesor Read Montague, z výskumného ústavu Virginia Tech Carilion však naznačuje, že to neplatí doslovne. Použil pritom analógiu s výškou. "Genetika predurčuje našu výšku, ale nie úplne. Vplýva na ňu aj naša výživa, spánok, spôsob života," povedal pre Virginia Tech Carilion. Podobne, ako našu predispozíciu byť vysoký, môžeme podľa profesora meniť respektíve ovplyvňovať aj naše vžité politické názory.

V reálnom živote sa neriadime len inštinktmi. Napríklad v rámci zmierňovania politického napätia dokážeme zjemňovať aj naše inštinktívne politické reakcie. Dobrým príkladom je aj držanie hladovky z politických dôvodov. Vtedy ľudia dokážu poprieť svoje biologické potreby pre vyššie duševné ciele.

ODPORÚČAME AJ:
Ebola útočí už milióny rokov, súvisí s vývinom ľudoopov
Neuveríte: Najčistejšou súčasťou verejných toaliet je záchodová doska
Stráca sa vám čuch? Možno ste v ohrození života
Skúsenosť so smrťou: Lekári o nej zistili viac
Netradičná služba: Po smrti môžete cestovať okolo sveta

Komentáre