Technológie

Tablety netreba deťom zakázať, no viesť ich treba i k tvorivým hrám

"Kontakt s hi-tech hračkami lekári v ranom detstve nezakazujú, môžu byť podľa nich užitočné. Varujú však, že rodič by to mal mať pod dohľadom, ukázať im treba i tvorivé hry."

TASR, 7. októbra 2017 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš
Deti už v útlom veku spoznávajú hi-tech hračky. Kontakt s nimi lekári v ranom detstve nezakazujú, môžu byť podľa nich užitočné. Varujú však, že rodič by to mal mať pod dohľadom, ukázať im treba i tvorivé hry.

Zákazy nemajú zmysel


Tablety či telefóny by deti nemali prirodzene uprednostňovať pred behaním vonku, kreatívnou hrou či čítaním kníh. "Neodporúčam do nich pozerať viac ako hodinu," povedal Anton Gerinec z Kliniky detskej oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

Od pozerania do takejto obrazovky treba mať prestávku aspoň každých 15 minút, deti by sa mali v rámci nej pozerať raz do diaľky, inokedy do blízka. Zakazovať im hi-tech hračky je ale podľa Gerinca zbytočné. "Do tabletu sa dajú nainštalovať vzdelávacie hry," uviedol s tým, že nemožno zabúdať na knihy či kreatívne hračky.

Konkurencia z reálneho sveta


Na trhu existujú tvorivé hry, ktoré podľa terapeutov dokážu konkurovať tým z hi-tech oblasti. Napríklad rôzne stavebnice či skladačky. Takúto hračku prednedávnom vymyslela aj mama dvoch detí Natália Hamaríková. "Chcela som pre ne alternatívu k tabletom a smartfónom," priznala.

Na papierovej stavebnici robila asi rok a má niekoľko fáz. Najskôr treba poskladať jednotlivé škatuľky, potom na ne prilepiť samolepiace suché zipsy a pospájať ich do rôznych tvarov. Svoje diela môžu deti i vymaľovať.

Na takéto typy hier netreba zabúdať, pripomenula detská terapeutka Zuzana Tatárová. Sú totiž vhodné aj pre deti s poruchou správania a pozornosti. "Rozvíjajú jemnú motoriku, priestorovú predstavivosť a kreativitu, trénuje sa tým aj koncentrácia," dodala.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Na jeseň číha na ľudí chrípka i prechladnutie. Ako sa na ne pripraviť?
Pupočníková krv a tkanivo sú zdrojom buniek, ktoré môžu liečiť
Facebook testuje biometriu tváre
Pri výbere detskej vysielačky voľte radšej verziu na baterky

Komentáre