Zdravie

Na jeseň číha na ľudí chrípka i prechladnutie. Ako sa na ne pripraviť?

"Chrípka môže spôsobiť i závažné stavy, napríklad zápal pľúc či srdcového svalu."

TASR, 2. októbra 2017 8:00
Ilustračná snímka Foto: Pixabay
Chrípková sezóna sa blíži, každý rok sa začína s príchodom októbra. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto radí nepodceňovať prevenciu, chrípka totiž nie je banálnym ochorením.

Chrípku treba vyležať


"Treba si dopriať vitamíny, otužovať sa, pravidelne vetrať a často si umývať ruky," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Silnejšiu imunitu možno podporiť i dostatkom spánku či minimálne polhodinovým denným cvičením alebo prechádzkou. Mikas radí jesť ovocie a zeleninu s vyšším obsahom vitamínu C, ako sú jablká, kyslá kapusta, citrusy, paprika, brokolica, chren či cesnak.

Najúčinnejšou ochranou je však očkovanie, na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Treba ho podstúpiť v októbri či novembri. Hygienici odporúčajú očkovanie najmä tehotným ženám, chronicky chorým, zdravotníckym pracovníkom, starším ľuďom či deťom od šiestich mesiacov do piatich rokov.

Chrípka môže spôsobiť i závažné stavy, napríklad zápal pľúc či srdcového svalu, možné je i úmrtie. Jej vírusy často menia svoje vlastnosti. Medzi jej príznaky patrí teplota nad 38 stupňov Celzia, bolesť kĺbov a hlavy – často za očami, suchý dráždivý kašeľ, postupne môže sa prejaviť nádcha aj bolesť hrdla. "Ochorenie je potrebné vyležať a nezaberajú na naň antibiotiká."

"Odporúčajú sa lieky tlmiace bolesti hlavy, svalov a na zníženie bolesti," povedal Mikas.

Prechladnutie sprevádza nádcha a bolesť hrdla


Ľudí trápi na jeseň okrem chrípky aj prechladnutie. To sa prejavuje postupne a nie náhle ako chrípka. Kĺby bolia ľudí iba zriedkavo, jedným z možných príznakov je kašeľ. Nádcha a bolesť hrdla sa prejavia hneď od začiatku, teplota nie je vyššia ako 38 stupňov Celzia.

Prechladnutie možno liečiť liekmi na zmiernenie kašľa či horúčky. Dôležité je piť dostatočné množstvo tekutín. Príznaky zvyknú ustúpiť do dvoch až piatich dní. Pri ochoreniach spôsobených baktériami lekár rozhodne o potrebe podávať antibiotiká.

Na Slovensku bolo počas chrípkovej sezóny 2016/2017 hlásených 177.234 prípadov chrípky a jej podobných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcou sezónou došlo k nárastu chorobnosti o 23,8 percenta.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Vypadávajú vám vlasy? Môže za to kolísanie hormónov
Hygiena, očkovanie, otužovanie. Aby škôlkar neprišiel domov chorý
Správne sedenie školákov má význam pre chrbticu aj písanie
Neliečená depresia môže končiť samovraždou

Komentáre