Zdravie

Pupočníková krv a tkanivo sú zdrojom buniek, ktoré môžu liečiť

"Ich uchovanie a neskoršie využitie by mohlo ľuďom poskytnúť možnosť zvýšiť kvalitu života, jeho záchranu a zlepšenie zdravotného stavu."

TASR, 4. októbra 2017 9:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Pupočníková krv a tkanivo alebo tzv. perinatálne tkanivá sú prirodzeným a jedinečným zdrojom kmeňových buniek a tkanív, ktoré majú podľa prebiehajúcich klinických štúdií liečivý potenciál v prípade veľkého množstva chorôb. V súčasnosti sa však v prevažnej miere likvidujú ako biologický odpad. Ich uchovanie a neskoršie využitie by mohlo ľuďom poskytnúť možnosť zvýšiť kvalitu života, jeho záchranu a zlepšenie zdravotného stavu. Na tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovali predstavitelia Slovenského centra tkanív a buniek.

"Kmeňové bunky a regeneratívna medicína ponúkajú nielen možnosť ošetriť alebo spomaliť progresiu ochorenia. Regeneratívna medicína umožňuje cielený a kompletný reštart postihnutých tkanív a orgánov. Navyše každému človeku sú najbližšie jeho vlastné bunky, genetická informácia našich vlastných kmeňových buniek ale podlieha procesu starnutia spolu s celým naším organizmom," priblížil lekár Gabriel Pallay. Toto starnutie nie je podľa neho prejavom alebo dôsledkom chorôb, je len "daňou za existenciu" organizmu.

"Preto je potrebné uložiť a uchovať kmeňové bunky ešte predtým, než začnú podliehať procesom starnutia, preto je riešením odber a uchovanie perinatálnych tkanív, a to najmä pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka," dodal. Upozornil, že pupočníkové tkanivo obsahuje až 50.000 tzv. mezenchymálnych kmeňových buniek, ktoré sú z hľadiska regeneratívnej medicíny najdôležitejšie. Pupočníková krv je zase významným zdrojom zárodočných buniek, z ktorých môžu vznikať krvotvorné bunky.

Pallay v tejto súvislosti budúcim rodičom odporúča, aby na takúto možnosť mysleli ešte v priebehu tehotenstva. Za dôležité považuje poradiť sa so svojím gynekológom a vybrať si pre pôrod také pracovisko, ktoré odbery perinatálnych tkanív vykonáva. Odbery sú podľa jeho slov bezbolestné, nepredstavujú riziko pre matku ani pre dieťa a vykonáva ich vyškolený personál. Pôrodnice musia byť zároveň schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv ako odberové miesto na tieto účely.

Podľa informácií Slovenského centra tkanív a buniek sú pupočníková krv a tkanivo uchovávané v skladovacích, elektronicky istených kontajneroch s tekutým dusíkom pri teplote -196 °C. Celý systém je neustále monitorovaný. Takto uložená pupočníková krv a tkanivo pupočníka, môžu byť uchované desiatky rokov bez toho, aby kmeňové bunky stratili svoje schopnosti obnovy krvotvorby alebo regenerácie tkanív.

ODPORÚČAME AJ:
Na jeseň číha na ľudí chrípka i prechladnutie. Ako sa na ne pripraviť?
Česi sú podľa novej štúdie najnezdravším národom sveta
Neliečená depresia môže končiť samovraždou
Správne sedenie školákov má význam pre chrbticu aj písanie

Komentáre