Zdravie

Pupočníková krv a tkanivo sú zdrojom buniek, ktoré môžu liečiť

"Ich uchovanie a neskoršie využitie by mohlo ľuďom poskytnúť možnosť zvýšiť kvalitu života, jeho záchranu a zlepšenie zdravotného stavu."

TASR, 4. októbra 2017 9:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Pupočníková krv a tkanivo alebo tzv. perinatálne tkanivá sú prirodzeným a jedinečným zdrojom kmeňových buniek a tkanív, ktoré majú podľa prebiehajúcich klinických štúdií liečivý potenciál v prípade veľkého množstva chorôb. V súčasnosti sa však v prevažnej miere likvidujú ako biologický odpad. Ich uchovanie a neskoršie využitie by mohlo ľuďom poskytnúť možnosť zvýšiť kvalitu života, jeho záchranu a zlepšenie zdravotného stavu. Na tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovali predstavitelia Slovenského centra tkanív a buniek.

"Kmeňové bunky a regeneratívna medicína ponúkajú nielen možnosť ošetriť alebo spomaliť progresiu ochorenia. Regeneratívna medicína umožňuje cielený a kompletný reštart postihnutých tkanív a orgánov. Navyše každému človeku sú najbližšie jeho vlastné bunky, genetická informácia našich vlastných kmeňových buniek ale podlieha procesu starnutia spolu s celým naším organizmom," priblížil lekár Gabriel Pallay. Toto starnutie nie je podľa neho prejavom alebo dôsledkom chorôb, je len "daňou za existenciu" organizmu.

"Preto je potrebné uložiť a uchovať kmeňové bunky ešte predtým, než začnú podliehať procesom starnutia, preto je riešením odber a uchovanie perinatálnych tkanív, a to najmä pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka," dodal. Upozornil, že pupočníkové tkanivo obsahuje až 50.000 tzv. mezenchymálnych kmeňových buniek, ktoré sú z hľadiska regeneratívnej medicíny najdôležitejšie. Pupočníková krv je zase významným zdrojom zárodočných buniek, z ktorých môžu vznikať krvotvorné bunky.

Pallay v tejto súvislosti budúcim rodičom odporúča, aby na takúto možnosť mysleli ešte v priebehu tehotenstva. Za dôležité považuje poradiť sa so svojím gynekológom a vybrať si pre pôrod také pracovisko, ktoré odbery perinatálnych tkanív vykonáva. Odbery sú podľa jeho slov bezbolestné, nepredstavujú riziko pre matku ani pre dieťa a vykonáva ich vyškolený personál. Pôrodnice musia byť zároveň schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv ako odberové miesto na tieto účely.

Podľa informácií Slovenského centra tkanív a buniek sú pupočníková krv a tkanivo uchovávané v skladovacích, elektronicky istených kontajneroch s tekutým dusíkom pri teplote -196 °C. Celý systém je neustále monitorovaný. Takto uložená pupočníková krv a tkanivo pupočníka, môžu byť uchované desiatky rokov bez toho, aby kmeňové bunky stratili svoje schopnosti obnovy krvotvorby alebo regenerácie tkanív.

ODPORÚČAME AJ:
Na jeseň číha na ľudí chrípka i prechladnutie. Ako sa na ne pripraviť?
Česi sú podľa novej štúdie najnezdravším národom sveta
Neliečená depresia môže končiť samovraždou
Správne sedenie školákov má význam pre chrbticu aj písanie

KomentárePoužívaním stránok Webmagazin.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac