Cestovanie

Manuál pre cestovanie s deťmi: Ako všetko naplánovať a nič nezabudnúť

"S príchodom detí sa čiastočne menia aj naše zvyky. Hoci sa môže zdať, že cestovanie s nimi je komplikované, opak je pravdou. Dôležité je sa na cesty pripraviť zavčas a myslieť aj o pár krokov vpred. "

Tomáš Kušnír, 23. apríla 2015 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

S prípravami začnite včas


Prípravy začínajú už v momente, keď sa rozhodnete, že sa s deťmi chcete vydať na cesty. Samozrejme môžete najskôr kúpiť výhodné letenky a až potom riešiť zvyšok. Ak s deťmi ešte len začínate cestovať, odporúčame poctivo premyslieť podobu dovolenky, teda destináciu, ubytovanie, druh dopravy a stravy. Dôležitá je dĺžka cesty.

Vhodné sú napríklad prímorské letoviská s piesočnými plážami ako Grécko, Taliansko, Španielsko alebo Bulharsko. Výhodou pre deti je napríklad prítomnosť ihriska, aquaparku alebo iných atrakcií. V prípade, že si včas ujasníte všetky parametre dovolenky s deťmi, neváhajte s objednaním zájazdu. Pri včasnom nákupe dovolenky v takzvanom režime first minute je možné získať pobyt pre dieťa zdarma.

Tip: V prípade ubytovania radšej voľte hotely alebo apartmány s označením baby friendly. Ide o certifikát, ktorý zaručí, že sú na prítomnosť detí zariadení a poskytnú vám potrebný komfort.

Batohy deťom radšej skontrolujte


Pri balení je vhodné viesť si zoznam toho, čo už máte zabalené, čo ostáva a čo je treba ešte zabezpečiť. Zoznam vecí je pritom dobré zobrať si so sebou na dovolenku pre spätnú kontrolu, ktorú oceníte pri balení späť domov. V prípade, že letíte, myslite na váhové limity, aby ste sa nemuseli na letisku na poslednú chvíľu niečoho zbavovať.

Ak poletíte, vezmite si základné veci radšej do tašky k sebe pre prípad, že by sa vám ostatná batožina stratila. „V príručnej taške je dobré mať všetky potrebné doklady. Predovšetkým myslite na to, že svoj pas musí mať už každé dieťa. Ďalej potom majte pri sebe peňaženku, letenku či lístok, telefón aj s nabíjačkou, lieky, náplasti. Ak je potrebné, tak aj medzinárodný adaptér. Po ruke majte aj hračku, bez ktorej dieťa nezaspí,“ vymenoval nevyhnutnosti Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.

Tip: Ak to vek detí už dovoľuje, zapojte ich do príprav a nechajte ich zabaliť si batoh. Radšej však pred odjazdom ešte skontrolujte, čo všetko si vaše ratolesti zbalili.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Myslite na občerstvenie. Na sladkosti ale zabudnite


Žiadnemu rodičovi asi netreba radiť, aby nezabudol pribaliť dostatok občerstvenia a pitia na cestu. Radšej ale vynechajte sladké nápoje, sušienky a iné zdroje cukru. V prípade mnohých leteckých spoločností si môžete vopred zistiť, či a aké občerstvenie bude podávané počas vášho letu. Podľa toho môžete prispôsobiť množstvo aj zloženie občerstvenia pre deti.

Tip: V pripravenom občerstvení by nemali chýbať žuvačky. V lietadle totiž pomôžu zmierniť prípadné bolesti uší a v aute zasa môžu pomôcť prekonať nevoľnosť.

Do lietadla aj do auta s autosedačkou


Samotná cesta na dovolenku je najnáročnejšou fázou celého pobytu. Popíšte deťom, ako vyzerá terminál letiska, ako prebieha odbavenie, vzlet či pristanie. V prípade cesty autom im zasa vysvetlite, že oproti klasickým prejazdom budú musieť dlhšie sedieť a byť trpezlivejšie. Deti namotivujte a predovšetkým si pripravte hračky, ktoré ich počas cesty zabavia.

Pred štartom alebo na zastávkach nenúťte deti sedieť na mieste. Nechajte ich prebehnúť sa a pobaviť. Na letisku nechajte deti napríklad preskúmať terminál alebo na zabavenie využite napríklad pohyblivé chodníky, prázdne brány alebo detské kútiky. Na diaľničných odpočívadlách sú často k dispozícii detské ihriská.

Pri cestovaní je však kľúčová bezpečnosť dieťaťa. Odborníci odporúčajú v lietadle pri vzlete a pristávaní mať dieťa čo najbližšie pri sebe, aby sa vám mohlo pozerať do tváre, čo ho upokojí. Na tento účel je väčšina lietadiel vybavená bezpečnostnými pásmi pre dojčatá, ktoré sa pripevnia ku klasickým pásom.

Tip: Pri cestovaní s deťmi si nechávajte časovú rezervu. Vyhnete sa tak zbytočnému stresu. Ideálne je tiež naplánovať tie najnáročnejšie trasy cesty na čas spánku detí. Aby vaše ratolesti problematickú časť prespali a vy ste mali potrebný pokoj na zaistenie ničím nerušeného transportu.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Správne vybavenie je základ


Pri ubytovaní si vždy zistite, aké vybavenie budete mať na izbe k dispozícii. Kvalitné hotely by mali štandardne poskytovať detské postieľky a v reštauráciách jedálnu stoličku. Baby friendly hotely tiež väčšinou umožňujú zapožičanie pestúnky, nočníku a kočíka.

Kvalita detských postieľok sa môže značne líšiť a na mieste už toho s nevyhovujúcou či znečistenou postieľkou príliš nevymyslíte. Radšej preto vozte svoju vlastnú cestovnú postieľku, na ktorú je dieťa zvyknuté a ktorá spĺňa potrebné štandardy,“ radí Lukáš Fiala z internetového obchodu s detským tovarom.

Ak plánujete brať aj vlastný kočík, vopred zistite jeho váhu a rozmery v zloženom stave. Praktickou alternatívou ku kočíkom sú nosiče. Pre dojčatá je vhodné nosenie detí na bruchu, u starších detí, ktoré už dobre sedia, je ideálnou voľbou nosič v podobe batohu, ktorý umožňuje pohodlné nosenie na chrbte.

Tip: Niektoré letiská dnes už umožňujú ponechať si kočík až do nástupu do lietadla a pri výstupe vám ho opäť pristavia, takže nemusíte deti na letisku prenášať v rukách. Na tieto účely je vhodné zabezpečiť si cestovný obal na kočík, ktorý ho ochráni pred nečistotami a ďalšími vonkajšími vplyvmi.

ODPORÚČAME AJ:
Na cestovanie už viac nepotrebujete peniaze
Skvelé zážitky môžete získať aj počas trávenia chvíľ na internete
Poznáte Slovensko? Ponúka krásy, ktoré inde nenájdete
Zamrznuté Niagarské vodopády sú veľkolepým dielom prírody
Päť tipov, ako prepašovať sex na rodinnú dovolenku

Komentáre