Život

Viniansky hrad odkryl ďalší archeologický poklad. Bránu z 13. storočia

"Vo výskume najnovšieho objavu budú pokračovať pravdepodobne v budúcej sezóne."

TASR, 17. augusta 2017 12:00
Na snímke Viniansky hrad nad obcou Vinné v okrese Michalovce. Foto: TASR/Roman Hanc
Novým objavom pre archeológov, ktorí realizujú výskum na Vinianskom hrade v Michalovskom okrese, je vstupná brána pochádzajúca z 13. storočia. Podľa odborníkov je vo veľmi zachovalom stave.

Podľa predsedu správnej rady občianskeho združenia (OZ) Zemplínsko-užská hradná cesta Jaroslava Gorása odhalenie brány je pre nich veľkým prekvapením. "Keď sme začínali pred šiestimi rokmi, nemali sme ani jednu, teraz máme dve," vysvetlil pre TASR. Nový objav bol v čase svojej funkčnosti nielen hlavným vstupom do hradu, zabezpečoval aj ochranu zemepánov a hradnej posádky. V budúcnosti by bránu radi sprístupnili aj pre verejnosť.Pochádza z najstaršej fázy výstavby hradu - z druhej polovice 13. storočia. "Vieme to na základe zachovaných brvien v konštrukcii veže, ktorá bola stavaná súčasne s bránou. Zachovaná je v celej výške, zatiaľ máme odkrytú len vrchnú časť," uviedol pre TASR vedecký pracovník archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Peter Bednár s tým, že takéto brány a v takomto stave sa na hradoch nevyskytujú bežne, pretože často boli prestavané. "Táto mala výhodu, že stratila svoju funkciu v 15. storočí," spomenul.

Zvláštnosťou podľa jeho ďalších slov je, že napriek malej rozlohe hradu tu boli dve brány. "Išlo o dosť značnú investíciu, navyše každý otvor v hradbe bol ťažšie hájiteľný proti nepriateľom, takže oslaboval obranu. Prečo mal tento hrad dve brány zhruba 30 metrov od seba, zostáva záhadou, na ktorú budeme musieť hľadať odpoveď," poznamenal. Vo výskume najnovšieho objavu budú pokračovať pravdepodobne v budúcej sezóne.

Na snímke archeológ Peter Bednár ukazuje na objavenú vstupnú bránu Vinianskeho hradu nad obcou Vinné v okrese Michalovce. Foto: TASR/Roman Hanc


Najstarší dobový nákres Vinianskeho hradu pochádza z roku 1860, čo je približne 150 rokov po zániku hradu. "Čiže na obraze je už ako ruina," spomenul Gorás s tým, že každý objav dotvára jeho pôvodný vzhľad z obdobia jeho funkčnosti. "Priestor paláca je takmer pred finalizáciou. Je zastrešený, na poschodí je tehlová podlaha. Kaplnka, ktorá sa tam nachádza, bola dokonca už aj vysvätená. Tento priestor je už pripravený pre verejnosť," priblížil doterajšie výsledky.

Práce na objekte prebiehajú od roku 2012. V súčasnosti je tam zamestnaných 50 ľudí v rámci projektu Obnovme si svoj dom, ktorý OZ realizuje tiež v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Michalovciach. Na Slovensku ide o jedného z najväčších zamestnávateľov, čo sa týka opravy hradov.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Prírodné jazero pri Beňatine pripomína chorvátske Plitvické jazerá
VIDEO: Na Prednej Hore je múzeum venované bulharskému cárovi
Unikátny vlakový videoprojekt: Železničná stanica Devínska Nová Ves
Prehistorického krokodíla pomenovali po rockerovi Kilmisterovi

KomentárePoužívaním stránok Webmagazin.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac