Cestovanie

Prírodné jazero pri Beňatine pripomína chorvátske Plitvické jazerá

"Zaujímavosťou jazera je päťmetrový útvar, ktorý je podľa niektorých odtlačkom veľkej pravekej veľryby."

TASR, 7. augusta 2017 8:00
Prírodné jazero pri Beňatine. Foto: TASR - Roman Hanc
Prírodné jazero v obci Beňatina v sobraneckom okrese je najmä v lete turistami mimoriadne vyhľadávané miesto. Ako tvrdí Viktor Wurm z organizácie Košice Región Turizmus, predstavuje nádhernú scenériu, ktorá spolu s priezračnou tyrkysovou vodou pripomínajú Plitvické jazerá a aj preto Beňatine prischla prezývka "malé Chorvátsko".

"Medzi turistami už toto miesto pomerne dobre rezonuje. Tí menej znalí však stále môžu ostať zaskočení, ak sa dozvedia, že táto prírodná krása sa skutočne nachádza na Slovensku. Ide o najvýchodnejšie položenú travertínovú lokalitu na Slovensku, ktorá v nie až tak dávnej minulosti slúžila ako kameňolom. Ťažil sa tu vápenec. Keď sa s ťažbou skončilo, spodná voda prerazila na povrch a vytvorila toto romantické miesto," priblížil Wurm.

Zaujímavosťou jazera je podľa jeho slov tiež päťmetrový útvar, ktorý je podľa niektorých odtlačkom veľkej pravekej veľryby. "Pre iných je to len prostá hra sfarbenia skál," vysvetlil Wurm.

Ako doplnil, jazero v Beňatine je súčasťou turistického "štvoruholníka", ktorý je možné absolvovať počas jedného dňa.

"V neďalekej obci Inovce sa nachádza jeden z mnohých drevených kostolíkov, ktorými je preslávený najmä severovýchod Slovenska. O pár kilometrov ďalej, v Ruskej Bystrej je drevený Chrám prenesenia ostatkov svätého Mikuláša, zapísaný na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V Sobranciach zas turista nachádza unikátne gitarové múzeum, ktoré v Európe nemá obdobu," dodal Wurm.

ODPORÚČAME AJ:
Jazvinskú jaskyňu chcú dostať na mapu slovenských jaskýň
Ochtinská aragonitová jaskyňa je jedinou svojho druhu v Európe
Jazerná jaskyňa pri Tisovci ukrýva viacero nevysvetliteľných záhad
Toto sú rekordy slovenských jaskýň: O niektorých ste ani netušili

Komentáre