Cestovanie
Jazerná jaskyňa pri Tisovci ukrýva viacero nevysvetliteľných záhad
TASR, 30. júla 2017 10:00Ilustračné foto Foto: TASR - Branislav Caban
Pri výstavbe železničnej trate náhodne speleológovia objavili v roku 1952 jaskyňu pri Tisovci (okr. Rimavská Sobota). Už 65 rokov ukrýva krásna a tajomná podzemná Jazerná jaskyňa, jediná svojho druhu, viacero nevysvetliteľných záhad.Jazerná jaskyňa sa nachádza v Muránskej planine. Jaskyňa leží v doline Furmanca, v záreze železnice Tisovec – Brezno v 33,33 kilometri. Vchod sa nachádza asi päť metrov nad koľajou (483 metrov nad morom), obrátený je na sever. Jedná sa o fluviokrasovú jaskyňu. Jej dĺžka je 160 metrov. V závere jaskyne sú tri hladiny jazier navzájom oddelené skalnou doskou – sifónom. Najväčšia hĺbka jazier je viac ako 20 metrov, dno je približne o 2,5 metra nižšie ako koryto potoka Furmanca.
Pri vstupe do jej útrob prekvapili jaskyniarov zvláštne zvuky. Boli presvedčení, že sú ozvenou neďalekej železnice. Lenže nepochádzali z vonku. "Pripomína to idúci vlak, ďalšie zvuky zasa vodopád a počuť aj bublanie. Voda vytvára záhadný zvuk, ktorý sa šíri jaskyňou v určitej fáze pohybu vodnej hladiny," vysvetlil podpredseda Speleoklubu Tisovec Dušan Hutka.
Okrem prazvláštneho zvuku, ktorý sa jaskyňou šíri, si nik nevie vysvetliť vývery na dne jazera. Potápač Peter Kubička to tu pozná ako málokto. Nazval ju Tisovskou sopkou. Jazerná jaskyňa vydala ďalšie tajomstvo. "Pri skúmaní dna jazera v hĺbke 22,2 metra sme spozorovali a nafilmovali nepretržité vývery bahna a piesku v objeme asi jeden kubický meter. Tieto v krátkych, niekoľko sekundových cykloch chrlil trojuholníkový, asi 80-milimetrový otvor," prezradil Hutka. Báť sa však netreba. Žiadna erupcia tu nehrozí. Ďalšou zaujímavosťou je náhle stúpanie a klesanie hladiny jazera aj o 70 centimetrov.
Jaskyniarov mätie ešte jedna vec. Nafukovací čln na hladine jazera, ktorým sa tu prepravujú. Pri každej návšteve jaskyne ho nájdu prevrátený naopak.
Jazerná jaskyňa je domovom piatich druhov netopierov, najmä podkovára malého (Rhinolophus hipposideros) a netopiera veľkého (Myotis myotis). Jaskyňa nie je voľne prístupná verejnosti.
ODPORÚČAME AJ:
Cestujete na dovolenku? Skontrolujte si doklady
VIDEO: Jordánska Petra patrí medzi unikáty Blízkeho východu
Peruánske Machu Picchu objavil americký archeológ Hiram Bingham
Unikátny vlakový videoprojekt: Železničná stanica Bratislava Lamač
Koloseum v Ríme patrí už 10 rokov medzi sedem novodobých divov sveta