Život
Marek Šalajka: Ako pracujú profesionáli sa učím aj u Louisa Vuittona
, 19. septembra 2013 10:00
Momentálne žijete v Anglicku. Nemali ste ako začínajúci fotograf na Slovensku dostatok príležitostí?
Chcel som sa posunúť ďalej, spoznať svet. Keď som spolu s priateľkou odišiel do Anglicka, mal som 19 rokov. Londýn, ktorý je zhruba taký veľký ako celé Slovensko, je mestom neobmedzených možností. Od prvého dňa som nepustil fotoaparát z ruky. Hneď na začiatku som začal fotiť budovy a ľudí v uliciach Londýna. Ľudí, ktorých som nemal možnosť nikdy stretnúť v Poprade, ľudí s rôznymi príbehmi a nápadmi, ktoré ma dokázali inšpirovať. Tu vznikli napríklad fotografie z tradičných turistických miest ako London Eye, Big Ben a podobne.

Mohol by som povedať, že áno. Na Slovensko sa dá stále priniesť niečo, čo tu ešte nie je, a venovať sa tomu naplno. Momentálne študujem v Anglicku, ale plánujem sa vrátiť domov a venovať sa tu vlastnému biznisu.

Študujem profesionálne fotenie, zatiaľ som v prvom z troch levelov. A popritom pracujem ako security vo firme Louis Vuitton, kde si privyrábam, aby som si mohol platiť nájomné, stravu a štúdium.
Je štúdium fotografie v Londýne finančne náročné?
Áno. V rámci štúdia je veľmi veľa fotografických kurzov, ktoré sú finančne veľmi náročné, no na druhej strane vám pomôžu zdokonaliť sa a byť lepším. Máte možnosť vycestovať do Paríža a vidieť skutočných profesionálov v akcii. Preto som dal prednosť Anglicku pred Slovenskom. Doma som pracoval ako grafik pre jednu realitnú kanceláriu. Po čase ma to ale prestalo baviť.

Už počas štúdia na gymnáziu som sa dostával do kontaktu s grafikou, v rámci ktorej som sa snažil vždy vniesť do svojich prác niečo zo seba. No bolo to ťažšie, keďže klientova predstava bola už dávno jasná a nemenná. Pre realitnú kanceláriu som robil rôzne letáky, kampane... Fotografia bola až na treťom – štvrtom mieste. Grafika ma postupne začala obmedzovať v tvorivej slobode. Vždy som musel plniť termíny, a to ma nebavilo. Postupne som začal zisťovať, že fotografia mi poskytne oveľa viac slobody a kreativity. Pri fotografovaní som dokázal vyjadriť samého seba, svoje pocity, nápady a jednoduché veci urobiť jedinečnými. Ako bonus považujem prácu s ľuďmi, ktorá ma nesmierne baví. Pri fotení s priateľmi vznikla aj moja prvá fotografia s názvom Bubbles Girl. No potom prišla veľká zmena a môj odchod do Anglicka. Fotografii som naplno prepadol pred rokom a pol. Zainvestoval som do techniky a rozhodol sa pre štúdium.

Keď som sa po roku vrátil na Slovensko, vznikla asi jedna z mojich najvydarenejších prác s názvom Forest fashion v Kvetnickom lese. Išlo o jednu z posledných fotiek tohto fotenia. Modelka už bola unavená a ľahla si na zem, s tým však prišiel nápad a jedinečný záber.


Vždy ma zaujímali ľudia. Je to vidieť aj na fotke artistov z Ghany, z ktorých išla veľká energia a odhodlanie robiť to, čo ich baví. Fotografiami chcem tešiť ľudí, zanechať na nich svoj „podpis“. Je to jedna z vecí, ktorú chcem raz dosiahnuť. Momentálne idem jediným smerom, a to je fashion, keďže robím vo firme Louis Vuitton a vidím, ako pracujú profesionáli. Fashion priemysel ma veľmi zaujal.

Zatiaľ nie. Portfólio mám bohaté, ale v Londýne to funguje na báze, ak nemáte papier – kvalifikáciu, tak sa nedostanete k žiadnej zákazke. Preto som sa rozhodol pre štúdium. Pre mňa ide o bezcenný papier, no nepohnem sa bez neho.

Pri fashion nejde o modelku alebo modela, skôr o produkt, ktorý predvádza. Ja sa snažím zachytiť kontrast medzi modelkou a tým, čo prezentuje. Mnoho fotografov sa snaží zachytiť práve produkt, ktorý sa prezentuje. Je to logické, keďže ide o požiadavku klienta. Ja si ale myslím, že veľa ľudí si nevie predstaviť, ako by prezentovaný kus odevu nosila. Vtedy môže práve modelka dodať kolekcii energiu. Snažím sa, aby nezanikla ani modelka, ani produkt.

Mám Nikon D 600. Prvý záber je niekedy zaujímavý aj bez toho, aby sme ho nejako upravovali, ale k mojej práci patrí Photoshop. Postprodukcia u mňa tvorí sedemdesiat percent. Každá fotografia prejde retušou, zosvetlením a podobne.

Chcem doštudovať. Možno si otvoriť vlastné štúdio. Človek nikdy nevie, svet fotografie je nevyspytateľný. Moja tvorba sa určite nekončí. Teraz mám cítenie pre fashion, o päť rokov to možno bude niečo úplne iné.

O autorovi
Marek Šalajka Foto: Marek ŠalajkaMarek Šalajka (21) sa narodil v Poprade. Študoval na bilingválnom gymnáziu a už v tom čase sa začal venovať grafike. Tú čoskoro vymenil za fotografovanie, pri ktorom však stále využíva množstvo grafických efektov. Ako 19-ročný odišiel študovať fotografiu do Londýna, kde v súčasnosti pracuje ako security pracovník pre módnu značku Louis Vuitton. Svet módy je preňho momentálne nosnou témou aj vo fotografii.

FOTOGALÉRIA: Marek Šalajka: „Ako pracujú profesionáli sa učím aj u Louisa Vuittona“
Projekt organizuje Webmagazin.sk v spolupráci s Robert Vano Gallery, ART OF PHOTOGRAPHY.eu, Art Hotel Kaštieľ**** Tomášov a Hotel Elizabeth**** Trenčín.
Súvisiace články projektu Neviditeľní fotografi
Robert Vano Gallery predstavuje seriál Neviditeľní fotografi
R. Baranovič vnáša do čiernobielych fotografií „človečinu“ a emócie
Fotografie Laury Kovanskej rozprávajú skryté príbehy
Radovan Mišík zachytáva najvernejšie príbehy z ulice
Tomáš Donát: Rád vymýšľam príbehy, v ktorých hrajú hlavnú úlohu ľudia
JANKA KVALTÍNOVÁ: Na svadbách milujem, že z nich sála neha a láska
Aria Baró: Chcem, aby ma moja fotografia dojala
Lenka Ješonková: Príbehy, ktoré iných potešia, fotím len v melanchólii