Zdravie

VIDEO: Takto si dopestujete mimoriadne vzácnu hubu večnej mladosti

"V Číne, Japonsku či vo Vietname ju údajne využívajú pri liečbe až 250 druhov chorôb. "

TASR, 26. apríla 2017 9:00
Na snímke prvé mladé plodnice lesklokôrovky, ktoré sa podarilo Igorovi Čurilovi dopestovať na pilinách z tvrdého dreva. Foto: TASR - Pavol Remiaš
Známy zakladateľ pestovania hlivy ustricovitej v podzemí Bane Nováky a výrobca sadiva tejto huby Igor Čurila z Bojníc začal v posledných mesiacoch experimentovať s pestovaním ďalšej drevokaznej huby, lesklokôrovky hnedočervenej (Ganoderma Lucidum). Túto hubu nazývajú aj hubou večnej mladosti.

„Skúšame pestovať túto vzácnu a mimoriadne liečivú hubu takým spôsobom, aby si ju mohol každý dopestovať v domácich podmienkach. Pretože rastie iba na dreve, skúmam možnosť túto hubu pestovať na bukových alebo dubových pilinách. Výsledky sú zatiaľ dobré aj zlé. Ale postupne sa mi darí vychytať muchy. Už mi totiž vyrastajú prvé plodnice,“ informoval Čurila.Lesklokôrovka je podľa neho totiž veľmi citlivá na kontamináciu substrátu inými druhmi nižších húb, napríklad plesní. Preto piliny nestačí iba obariť horúcou vodou, ale až dvakrát prevariť. Aby zahubil akékoľvek škodlivé zárodky, pretože spóry rôznych húb sa bežne nachádzajú aj v ovzduší. Piliny po vychladnutí zmieša so sadbou, ktorú si takisto sám pripravuje. Kultúru lesklokôrovky získava v zahraničí a očkuje ňou proso alebo iné obilniny. Zaočkované piliny potom nasype do igelitových vreciek a necháva v miestnosti, kde je teplota okolo 20 stupňov Celzia. Postupne sa v pilinách vytvorí podhubie, čo sa prejaví bielym povlakom. Po dvoch-troch mesiacoch sa začnú objavovať zárodky prvých plodníc.

„Táto huba patrí medzi najliečivejšie druhy húb na svete. V Číne, Japonsku či vo Vietname ju údajne využívajú pri liečbe až 250 druhov chorôb. Je to huba, ktorá je tvrdá drevitá, nie je použiteľná ako iné jedlé u nás rastúce huby. Používa sa z nej vývar v podobe čaju, alebo ju možno nakladať do alkoholu,“ Čurila vysvetlil, prečo sa pokúša lesklokôrovku dopestovať.

ODPORÚČAME AJ:
Máte radi bryndzu? Toto ju robí zdravou
Cítite sa unavený? Možno len pijete málo vody
Otehotnenie nemusí byť jediným následkom sexu bez kondómu
Hemofíliu prenášajú ženy, no trpia ňou mužskí potomkovia

Komentáre