Zdravie

Ako čistenie zubov môže zabrániť rakovine

"Dodržiavate pravidelnú ústnu hygienu? Dôležitá je nielen pre zdravie vašich zubov."

Zuzana Lobotková, 17. augusta 2016 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
Umývanie zubov dvakrát denne redukuje baktérie spojené s nádormi hrubého čreva. Je to preto, že baktérie v ústach, ktoré spôsobujú krvácanie z ďasien, môžu cestovať cez krv do čriev, kde by mohli spôsobiť rakovinu alebo zhoršiť existujúci stav nádorov.

Pozor na baktérie


Bolo zistené, že Fusobacterium je stokrát bežnejšie u rakovinových nádorov, ako v normálnych bunkách. Teraz vedci zistili, že mikróby spôsobujú rakovinové výrastky v čreve. Môžu tiež zväčšiť všetky existujúce nádory hrubého čreva.

Vedci skúmajú, ako sa baktérie dostanú do čreva cez krvné riečište. Jedna teória je, že sa to môže stať, keď človek trpí krvácaním z ďasien. Baktérie obsahujú proteín, ktorý im umožňuje držať cukrové molekuly spojené s benígnymi výrastkami, zvané polypy, ako aj rakovinovými nádormi v črevách. Baktérie sú anaeróbne - nedýchajú kyslík – takže sa hodia k životu v čreve. A po prilepení na polypy alebo nádory prítomnosť baktérií podporuje ich rast.

Vedci sa domnievajú, že tento objav môže viesť k vývoju nového lieku na rakovinu hrubého čreva, ktoré okolo jedného v 20 z nás sa bude rozvíjať v našich životoch. Lepšie pochopenie mechanizmu môže pomôcť zabrániť rozvoju rakovinových nádorov.

Fusobacterium zhoršuje ochorenia ďasien v ústach, pretože sa chová ako lepidlo na zuboch a ďasnách pre iné baktérie, pomáha pri ukotvení rôznych baktérií, ktoré poškodzujú ďasná, spôsobujú zápal a uvoľňovanie zubov. Rovnako ako zhoršenie stavu rakoviny môžu za zhoršený stav ulceróznej kolitídy čriev, čo je tiež spojené s rakovinou. Fusobacterium sa len veľmi zriedkavo vyskytuje v črevách zdravých pacientov.

Dôležitá ústna hygiena


Aby si overili túto myšlienku, vedci injekčne aplikovali fusobaktérie do chvostovej žily dvoch typov myší s prekanceróznym alebo zhubným nádorom hrubého čreva. U oboch typov myší sa fusobaktérie nahromadili v kolorektálnom karcinóme v porovnaní s priľahlým normálnym tkanivom. Vedci tiež detekovali fusobaktérie vo väčšine ľudských rakovinových kolorektálnych metastáz, ale nie vo väčšine vzoriek odobratých z biopsie pečene bez tumoru.

Dohromady zistenia naznačujú, že fusobaktérie cestujú krvným riečiskom do kolorektálneho karcinómu a potom použijú proteín na naviazanie na hostiteľskú bunku a množia sa v nádoroch, a tým urýchľujú rozvoj kolorektálneho karcinómu.

Stále viac baktérií v ústach sa spája s chorobou na iných miestach po celom tele. Ústne baktérie, ktoré vstupujú do krvného riečiska cez krvácanie ďasien, boli spojené s ochorením srdca a mŕtvicou. Najnovšia teória tvrdí, že ústne baktérie môžu spôsobiť Alzheimerovu chorobu - spúšťajú zápaly v mozgu, ktoré nakoniec vedú k rastu plakiet a spleti bielkovín, ktoré charakterizujú toto ochorenie. Ľudia s väčším povlakom na povrchu zubov a ďasien majú podľa odborníkov o 80 percent vyššie riziko predčasného úmrtia. Takže pravidelne a dôkladne si čistiť zuby je naozaj dôležité.

Zdroj: Daily Mail

ODPORÚČAME TIEŽ:
Ak pustite klimatizáciu naplno, hrozí vám teplotný šok
Sójové mlieko by mohlo pomôcť ženám. Pri týchto chorobách
Čím väčšie brucho, tým potrebujete viac slnka
Problémy s chrbticou majú už deti, pomôcť môže tanec

Komentáre