Technológie

Spomeniete si na názov tohto legendárneho mobilu?

"Mal dva displeje, bol tenký ako žiletka a vlastnili ho tí, ktorí mali tučnejšie peňaženky."

Erik Stríž, 28. júna 2017 8:00
Motorola RAZR V3 (2004) Foto: Motorola
Ešte pred desiatimi rokmi boli mobilné telefóny dizajnovo oveľa pestrejšie ako dnes. Mali rôzne konštrukčné prevedenia, farby, mechanické klávesnice a slabšie batérie, ktoré však vydržali dlhšie.

Medzi najkrajšie telefóny v histórii produktového dizajnu patrí aj Motorola RAZR a najmä jej generácia V3, ktorá je dodnes krásnym a hodnotným kúskom elektroniky. Na internete sa cena za kus v dobrej technickej kondícii pohybuje aj na úrovni sto eur, čo je cena nepomerne kvalitnejšieho a technologicky vyspelejšieho smartfónu.

Motorola RAZR V3 (2004) Foto: Motorola

13 milimetrov je dnes horší priemer

Telefón s takzvanou véčkovou otváracou konštrukciou mal hrúbku 13 milimetrov (čo je dnes skôr nadpriemer), hlavný displej s uhlopriečkou 2,2 palca a rozlíšením 176×220 pixelov. V porovnaní s dnešnými smartfónmi sú to úsmevné údaja, avšak kvalita obrazu nebola vôbec tak zlá, akoby sa mohlo zdať. Staršie telefóny s nedotykovými displejmi mali jasný, farebne sýty a pomerne detailný obraz aj napriek nižšiemu rozlíšeniu.

Druhý displej bol iba notifikačný, ale mal aj farby a dalo sa na ňom nastaviť samostatné pozadie. Tento malý displej mal rozlíšenie iba 96×80 pixelov a zobrazil iba tri riadky textu.

Mal fotoaparát, ale o jeho kvalite by bolo lepšie pomlčať. Rozlíšenie fotky bolo iba 640×480 pixelov, takže určite neboli vhodné na tlač. V roku 2004 aj tak neexistoval Facebook a tieto fotky nebolo kde zverejňovať, ostávali teda v telefóne a na displeji vyzerali pekne. Bohužiaľ, funkcia kamery sa už do tenkého telefónu nevošla, napokon by sa ani nemalo kam ukladať - pamäť bola iba 5,5 megabajtu a na pamäťové karty tu nebol priestor.


Televízny spot na telefón Motorola RAZR V3 z roku 2005
Zdroj: Motorola Razr V3 Silver Commercial 2005 featuring Lena Headey (YouTube)

Dnes je prakticky nepoužiteľný

Do Motorola RAZR V3 sa nedali sťahovať aplikácie, pretože nemala otvorený operačný systém. V tom čase existovali iba JAVA hry, ktoré sa dali do telefónu stiahnuť cez jednoduchý internetový prehliadač WAP alebo cez Bluetooth, ktoré v tom čase ešte ani nevedelo prenášať stereo zvuk. V porovnaní s mnohými inými telefónmi tej doby vedela Motorola prehrávať MP3 súbory a tiež video vo formáte MP4, zatiaľ čo väčšina zvládala iba nekvalitný formát 3GP.

Wi-Fi, GPS, NFC, rádio, nahrávanie videa či rýchle pripojenie na internet, to boli veci, ktoré Motorola RAZR nepoznala, pretože v tých dobách ešte nepatrilo do sveta bežných mobilných telefónov, ale do sveta takzvaných komunikátorov, ktoré ako monopol obsadila značka Nokia.

Motorola RAZR V3 (2004) Foto: MotorolaFenomén, ktorý sa nedal zopakovať

Americká značka Motorola zistila, že sa jej oplatí do projektu RAZR investovať, preto uviedla na trh aj ďalšie verzie populárneho véčkového telefónu. RAZR V3i, RAZR2 V8 a od nich odvodenú modelovú sériu KRZR.

Neskôr po roku 2011 sa Motorola ešte pokúsila značku RARZ oživiť, ale už ako konštrukčne jednoduché telefóny s dotykovým displejom. Tento návrat k legendárnej značke však nevyšiel podľa predstáv a Motorola sa začala zmietať v obchodnej turbulencii, v akvizíciách a následnom páde takmer na samotné dno.

Dnes je značka Moto znovuzrodená a vyrába najlepšie smartfóny na svete, pričom sa snaží ceny držať na oveľa nižších úrovniach ako konkurencia. Zatiaľ tento prístup vychádza, avšak o eventuálnom návrate projektu RARZ nevieme nič.

ODPORÚČAME AJ:


Vyskúšali sme najslávnejší mobil dneška. Je dobrý, ale aj preceňovaný
Finger spinner dobýva svet. Mladí zisťujú, ako by si ním mohli ublížiť
Pokrok vo fotení mobilom za 13 rokov: rozdiel vyše 22 megapixelov
Na svete je prvý mobil s 360° kamerou, vyrába dokonalé selfie
Aj menšie mobily môžu byť špičkové, tento z Japonska je skoro dokonalý

Komentáre