Technológie

Pokrok vo fotení mobilom za 13 rokov: rozdiel vyše 22 megapixelov

"Prvé mobilné telefóny s kamerami vedeli zhotovovať fotky v rozlíšení VGA, teda 0,3 megapixela. Tie moderné majú megapixelov aj 23. "

Erik Stríž, 9. mája 2017 15:00
Sony Ericsson K700i (2004) a Sony Xperia XA1 (2017). Rozdiel vo fotoaparátoch je obrovský, až 22,7 megapixelov. Foto: Erik Stríž
Spomínate si, keď pred vyše desiatimi rokmi začali veľkí výrobcovia vybavovať svoje telefóny fotoaparátmi a spustili tak obrovský trend, ktorý nám doslovne zmenil životy? Fotoaparáty máme teraz všetci pri sebe takmer neustále a radi to využívame.

Legendárny Sony Ericsson K700i

Za týchto viac ako desať rokov prešli mobilné telefóny neuveriteľným vývojom. Jedným z prvých telefónov, ktorý vo veľkej miere popularizoval funkciu fotoaparátu a kamery, bol dnes už legendárny Sony Ericsson K700i. Aj výrobca ho propagoval ako na pol telefón, na pol fotoaparát. Zadná strana vyzerala ako taká menšia digitálna kamera, pričom videá mohli mať neveľké rozlíšenie 144×220 pixelov a žalostne nekvalitný zvuk. Fotografie zhotovené v rozlíšení 640×480 pixelov tiež neboli veľmi kvalitné, navyše medzi funkciami nebolo ani automatické zaostrovanie.

Zdroj: Sony Ericsson K700i ad (youtube.com)

Z 0,3 na 23 megapixelov

Sony Ericsson K700i s VGA kamerou (0,3 megapixela) bol uvedený do predaja v marci 2004 a výrobca odvtedy výrazne pokročil. Dnes značka Sony vyrába najlepšie smarfóny sveta a otázke kvality fotografií sa s ňou môže rovnať iba máloktorý výrobca. Iba pred niekoľkými dňami sme dostali príležitosť odskúšať model Xperia XA1. Patrí do strednej triedy smartfónov, čo znamená, že má dobrú technologickú výbavu a stále pomerne nízku cenu. V prípade tohto modelu nie je síce na tak nízkej úrovni, aby sme mohli smartfón označiť za cenový trhák (od toho ho delí asi stovka eur), ale stále stojí polovicu toho, čo iné smartfóny s podobne kvalitnými kamerami.

Xperia XA1 má totiž mimoriadne vyspelý fotoaparát. Ten zadný vyzerá na prvý pohľad veľmi jednoducho, pretože okolo neho nie sú žiadne výrazné dizajnové prvky, ale za optikou sa skrýva až 23-megapixelový senzor. Len pre zaujímavosť, fotografie s veľkosťou 23 megapixelov majú neraz viac ako desať megabajtov.Dôvod, prečo tento telefón stojí viac, ako jeho kolegovia z rovnakej triedy, tkvie práve v tomto fotoaparáte. Produkuje tak kvalitné fotografie, že si ich môžete celkom bez problémov vytlačiť aj na veľký formát A3 a zavesiť do obývačky. Nie je to pritom iba o rozlíšení, na celkovej kvalite sa podieľa aj rýchle a presné zaostrovanie, ktoré pracuje vďaka laseru a fázovej detekcii.

Laserové zaostrovanie nie je vo svete smartfónov úplnou novinkou, avšak v tejto cenovej úrovni rozhodne nie je štandardom. Výhodou tohto riešenia je, že funguje veľmi precízne, spoľahlivo a predovšetkým rýchlo. Telefón je vybavený samostatným tlačidlom fotoaparátu na pravom boku a vďaka nemu je možné spraviť prvú fotku už za asi dve sekundy. Nemusíte pritom telefón odblokovať, stačí dlhšie stlačiť tlačidlo spúšte. V takomto prípade sa obsah telefónu nesprístupní, iba sa spustí funkcia fotenia. Až keď zadáte svoj PIN kód (alebo iný zabezpečovací prvok), si môžete prezerať už zhotovené fotografie.

Zadná kamera podporuje 5-násobné priblíženie bez väčšej straty kvality obrazu, v praxi však táto funkcia nemá veľké uplatnenie. Digitálny zoom je vo svojej podstate iba vyrezanie malej časti z veľkej fotografie tak, aby to vyzeralo ako optické priblíženie.

Sony Xperia XA1 s 23-megapixelovým fotoaparátom Foto: Erik Stríž
Kamera nahráva Full HD videá, dokáže počas nahrávania preostrovať a hoci sa vo svete mobilov udomácňuje 4K rozlíšenie, Full HD je stále dostatočne „veľké“ a kvalitné. V porovnaní s K700i spred 13 rokov je videozáznam z XA1 ako z úplne iného sveta, zlepšilo sa všetko po obrazovej i zvukovej stránke.

Nie je to iba o najnovšom modeli Xperia XA1, ale o telefónoch ako takých, že za posledné roky dramaticky zlepšili kvalitu svojich fotoaparátov a kamier. Komické pritom je, že už keď vedeli telefóny nahrávať videá vo VGA rozlíšení 640×480 pixelov, hovorili sme si, že viac ani nepotrebujeme. A v roku 2017 sa pozeráme cez prsty aj na Full HD rozlíšenie, ktoré sa už dávno stalo štandardom aj medzi lacnými smartfónmi.


ODPORÚČAME AJ:
Supermateriál vyrobený z kuchynského oleja. Aj to je veda
Moodo umožní kontrolovať vône v domácnosti cez smartfón
Kancelársky papier bude modrý a tlač dočasná, v Číne sa deje revolúcia
Aké technologické inovácie nás čakajú do roku 2050?

KomentárePoužívaním stránok Webmagazin.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac