Technológie
Ďalšia veľká vec: V mobiloch budú 3D tlačiarne
Erik Stríž, 7. apríla 2016 11:00
Trh sa ale vyvíja ďalej a vyzerá to tak, že rovnako, ako pri virtuálnej realite, aj priemysel s 3D tlačiarňami sa čiastočne prepojí s mobilnými telefónmi. Dôkazom je mini 3D tlačiareň s názvom OLO.

Ďalší technologický startup s raketovým nástupom
OLO je startup z amerického San Francisca, ktorý hľadal peniaze na realizáciu svojich zámerov prostredníctvom internetového crowdfundungu. To je taký spôsob získavania prostriedkov, kedy sa spoločnosť odprezentuje v kampani a desiatky, stovky či tisíce ľudí z celého sveta prispievajú menšími i väčšími peniazmi na účet tohto projektu. V praxi sa často stáva, že prezentujúca sa spoločnosť ani nenaplní považované minimum a v takom prípade sa peniaze vrátia späť investorom.OLO patrí medzi tie úspešnejšie projekty. Pôvodne tvorcovia zamýšľali získať 80-tisíc amerických dolárov, dnes však majú na účte v Kickstarter takmer dva milióny. Ľudí očividne veľmi zaujal koncept, že by mohli tlačiť 3D predmety s pomocou vlastného mobilu.

Bez mobilu ani milimeter
3D tlačiareň OLO potrebuje k svojej funkčnosti smartfón, ideálne aj na niekoľko hodín bez prestávky. Využíva totiž svetlo displeja na to, aby sa jeho prostredníctvom začala tvoriť pevná hmota z inak tekutého fotopolyméru.Funguje to tak, že priamo na mobilný telefón obrátený displejom nahor sa položí celá 3D tlačiareň. Tá obsahuje poschodie automaticky sa pohybujúce hore a nadol podľa toho, či sa už vrstva fotopolyméru pod ním spevnila. Takto sa postupnými krokmi z ničoho vybuduje trojrozmerný objekt, ktorý v rukách pôsobí ako vyrobený z plastu.
Výhodou takejto tlačiarne je jej nízka cena iba sto amerických dolárov a pomerne nízke prevádzkové náklady. Výrobca bude fotopolymér dodávať v malých fľaškách a v štyroch základných farbách.
Zdroj: OLO - The First Ever Smartphone 3D Printer (youtube.com)
Priemysel je ešte v plienkach, postupne ale vyrastie a vyspeje
Za nevýhodu považujeme nutné využívanie mobilného telefónu. Výroba malého predmetu s veľkosťou zaberie aj niekoľko hodín, počas ktorých musíte mať telefón odložený a nepoužívať ho. Jeden centimeter vraj tlačiareň vyrába až 46 minút. Ak vám na mobil počas výroby objektu niekto zavolá, môže to byť vážny problém - rovnako tak situácia, keď sa vám začne míňať batéria.3D tlačiareň OLO je iba prvou lastovičkou v priemysle mobilnej 3D tlače. Očakávame, že v priebehu nasledovných rokov sa technológia výrazne vylepší, zrýchli a možno, že už v roku 2020 bude pre nás samozrejmosťou, že si budeme môcť doma doma vyrábať akékoľvek predmety v priebehu niekoľkých minút.

Zdroj: kickstarter
ODPORÚČAME AJ:
Umelkyňa vyrába na 3D tlačiarni repliky sôch, ktoré zničilo ISIS
Prvý mobil s nerozbitným displejom a znovuzrodenie slávnej značky
Takto sa buduje svet virtuálnej reality
Francúzski výrobcovia koňaku financujú vývoj a expanziu dronov
Tento obal na iPhone má vlastný displej, predĺži výdrž na batériu