Technológie

Chcete prestať fajčiť? Môže vám pomôcť aplikácia v mobile

"Aplikácia prevádza fajčiara piatimi progresívnymi fázami. Zahŕňa i niekoľko osobných fáz a špecifických výziev, ktoré sa zameriavajú na dosiahnuteľné ciele."

TASR, 25. januára 2016 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Fajčiari sa môžu svojho zlozvyku zbaviť aj pomocou takzvanej aplikácie iCoach. Ide o digitálneho zdravotného trénera, ktorý je zadarmo dostupný online a pre mobilné aplikácie Apple a Android v 23 jazykoch pre 28 krajín Európskej únie.

Aplikácia bola vynovená vlani. Zaregistrovali sa už do nej tisíce Slovákov, oficiálne bola predstavená v roku 2011. "Je obzvlášť vhodná pre mladých ľudí. Takéto iniciatívy v boji proti fajčeniu vítame," povedala Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku.

Aplikácia prevádza fajčiara piatimi progresívnymi fázami. Zahŕňa i niekoľko osobných fáz a špecifických výziev, ktoré sa zameriavajú na dosiahnuteľné ciele. Jej súčasťou je napríklad tlačidlo "Panika", ktoré pomôže odolať chuti na nikotín. Približne 25 percent zaregistrovaných ľudí prestalo úspešne fajčiť v priebehu jedného roka. Vekový priemer exfajčiarov na Slovensku je 29,3 roka. Viac informácií možno nájsť na webe www.exsmokers.eu/sk-sk/.

Dospelých fajčiarov na Slovensku ubúda, v prípade detí a mládeže je však situácia iná. Fajčenie sa ročne na Slovensku podpíše pod úmrtie asi 11.000 ľudí. Liečba chorôb spojených s týmto zlozvykom si okrem toho vyžiada aj finančné prostriedky vo výške 165 až 232 miliónov eur.

Závislosť od tabaku je v súčasnosti najrozšírenejšou a najsilnejšou závislosťou na svete. Tabakové listy spoznal svet pri objavení Ameriky a pôvodne sa používali na slávnostné a lekárske účely. Vo svete fajčí až 1,3 miliardy ľudí a na následky fajčenia ročne celosvetovo zomiera päť miliónov ľudí.

ODPORÚČAME AJ:
Ste pripravená na jar? Vieme, čo bude trendy
Kórejčan, ktorému sa zapáčila Amerika
Menej soli v strave pomôže znížiť krvný tlak
Unikátne nálezy z hrobky germánskeho kniežaťa sa vracajú na Slovensko
Neuveriteľné technológie: Potláčanie prejavov astmy mobilom

Komentáre