Hudba a film

Hviezda reggae, najstarší syn Boba Marleyho vystúpi v Česku

"Ziggy Marley bude mať českú premiéru na festivale Colours of Ostrava 2018."

TASR, 27. novembra 2017 10:00
Spevák reggae Ziggy Marley vystúpi na Colours of Ostrava 2018. Foto: TASR/AP
Ziggy Marley príde na festival Colours of Ostrava 2018. „Reggae je mantra a meditácia. Reggae je rytmus a vedomie. Jeho potenciál je nekonečný,“ hovorí Ziggy, osemnásobný držiteľ Grammy a najstarší syn legendy Boba Marleyho. Bude to jeho prvé vystúpenie v Českej republike.

„O túto veľkú hudobnú osobnosť, ktorá je známa aj svojimi rozsiahlymi filantropickými aktivitami, sme sa snažili niekoľko rokov. Som rada, že jeho prvý tuzemský koncert vyšiel práve na najbližšie Colours of Ostrava,“ hovorí riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Okrem Ziggy Marleyho pribudli do programu ďalšieho ročníka nórska speváčka Aurora, ktorá sa po nadšenom prijatí pred dvoma rokmi vráti do areálu Dolních Vítkovic s novým albumom a americká zasnená dream popová kapela Cigarettes After Sex.


Inovatívne reggae


„Vždy je pred nami cesta ďalej, vždy existuje nádej v ďalšom východe slnka, v ďalšej sekunde a ďalšej minúte,” znie motto Ziggy Marleyho. Podobne ako jeho otec zobral na seba úlohu šíriteľa posolstva lásky, pozitívnych vibrácií a mieru. „Namiesto chôdze po vyšliapanom chodníku sa ale vydal vlastnou hudobnou cestou, jeho inovatívne reggae s chytľavými melódiami vstrebalo ďaleko viac rocku, funky, soulu a rapu,” dopĺňa Holušová.

Robert Nesta Marley, najstarší syn Boba a Rity Marleyových, nezískal prezývku Ziggy podľa Ziggy Stardusta Davida Bowieho. V jamajskom slangu sa tak totiž hovorí jointu. Už ako malý sa motal okolo otcových The Wailers. Po jeho smrti založil so súrodencami úspešnú kapelu The Melody Makers a v roku 2003 sa pustil do sólovej kariéry. Ziggy Marley predstavuje komplexného umelca. V jeho katalógu nájdeme album a ilustrovanú knihu pre deti, kuchársku knihu, výrobu biopotravín aj komiks Marijuanaman.

Aktívny filantrop


Súbežne s hudbou sa Ziggy venuje aj filantropii. V presvedčení, že deti predstavujú neobmedzený zdroj našej budúcnosti a čím viac im môžeme dať, tým viac sami seba osvietime. S manželkou založil nadáciu URGE, ktorá pomáha chudobným deťom na Jamajke, v Afrike a vlastne všade, kde je treba. Taktiež spolupracuje s OSN a s neziskovou hudobnou vzdelávacou organizáciou Little Kid Rock. V hudbe sa spolieha predovšetkým sám na seba, ale spolupracoval aj s takými hviezdami ako Angelique Kidjo, Taj Mahal, The Chieftains, Paul Simon, Sting alebo Dona Summer. Jeho hudba sa objavila aj vo viacerých filmoch a dokumentoch. Spoločenský aktivizmus, zahrňujúci ochranu prírody vstúpil prirodzene aj do Ziggyho textov, kde tvrdí, že inšpiráciu čerpá so všetkých strán, z celého vesmíru, ľudstva, lásky a miest, o ktorých ani netuší, kde sa nachádzajú.

Ďalší ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 18. do 21. júla 2018 v unikátnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Štvordňové vstupenky sú už teraz k dispozícii v e-shope na webových stránkach festivalu colours.cz a v sieti Ticketpro.

TASR informoval PR manažér Zdenko Hanout.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Milujete emotikony? Tieto štyri emoji posielajte naozaj opatrne
R. Brat: Dubček v našom filme bude obyčajným smrteľníkom
Horkýže Slíže oslávia 25 rokov na turné s najnovším albumom
VESMÍRNA POŠTA: Tri posolstvá od pozemšťanov, nájde ich niekto?

Komentáre