Hudba a film

Juraj Bača hrá vo filme Amnestie väzňa: Absolvoval drsnú prípravu

"Film Amnestie sa venuje vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok."

TASR, 7. októbra 2018 9:00
Herec Juraj Bača, archívna snímka. Foto: TASR/Jakub Kotian
V týchto dňoch nakrúcajú na Slovensku nový detektívny politický thriller Amnestie z dielne tvorcov divácky úspešného filmu Kandidát. Vo filme o kontroverzných Havlových amnestiách, veľkej väzenskej vzbure v Leopoldove, ktorá vyústila do najkrvavejšieho masakru v najprísnejšom väzení s tvrdými podmienkami, stvárni hlavnú mužskú postavu mladý herec Juraj Bača.

Rok sa pripravoval


Stvárňuje postavu väzňa Drahomíra Lupka, čo si vyžiadalo náročnú hereckú prípravu, fyzickú aj psychickú. Bača sa na svoju prvú hlavnú úlohu v celovečernom filme intenzívne pripravoval takmer rok pred nakrúcaním. Príprava podľa jeho slov spočívala v niekoľkých úrovniach: "Tou prvou bolo naštudovanie doby. Narodil som sa v roku 1987 a obdobie normalizácie registrujem skôr z rozprávania rodičov. Mal som šťastie, že v mojom okolí som našiel mnoho známych, vďaka ktorým mi bola sprostredkovaná živá história - obraz doby tesne pred revolúciou. Nasledovala štúdium literatúry biografie o Alexandrovi Dubčekovi, Gustávovi Husákovi či Václavovi Havlovi, ale aj knižky od autora so pseudonymom Dorel Levron. Toto všetko mi pomáhalo utvoriť si jasnejší obraz o dobe a atmosfére v tých časoch."Posilňuje a hrá karate


Drahomír Lupko vo filme vystupuje ako tréner karate. Preto sa Juraj v prvom kroku začal venovať práve tomuto športu. Aktuálne ho trénuje mladý talentovaný karatista Julian Smoliga, niekoľkonásobný vicemajster Európy a úspešný reprezentant SR v karate po celom svete. Silový tréning má pod palcom úspešný kulturista Maroš Čambal. Doplnkovou hercovou aktivitou je cvičenie jogy. Celková fyzická príprava sa zúročila aj v tom, že Juraj všetky scény absolvoval sám, bez prítomnosti kaskadéra.

"To najťažšie z celého procesu bola pre mňa diéta, schudol som osem kilogramov ešte v čase, keď by človek povedal, že už naozaj nebolo z čoho. Výsledkom je prepadnutá tvár a vystúpené lícne kosti, ktoré presne zapadajú do väzenského prostredia. Zo samotných fyzických tréningov som najviac - a to myslím doslova - plakal pri strečingu," prezradil herec s tým, že jeho príprava sa zhmotní najmä v postoji tela a v minimálnych reakciách pri vypätých situáciách. "Súčasťou tejto tvrdej prípravy bolo aj nájsť svoju vnútornú rovnováhu, keďže moja postava takmer vôbec nerozpráva. Tvrdé fyzické tréningy som vyvážil jogou, vďaka ktorej som našiel v tele aj v mysli uvoľnenie," dodal k svojej hereckej premene Bača.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Občas mi píšete, kde beriem toľko energie na veci, ktoré robím. Ako to všetko stíham a či to už tak troška nepreháňam. Viem, že to tak možno pôsobí, ale skutočne si myslím, že príležitosti nerastú na strome a že jedine tvrdou prácou na sebe sa dajú dosiahnuť výsledky. Niekedy sú naše rozhodnutia ťažké, ale jedine absolútnym zapálením pre vec a obetou vyjde zo situácie človek ako víťaz, bezohľadu na to, či pôjde o úspech alebo nie - lebo keď do vecí vložíte seba, nemôžete zlyhať. Ďakujem za všetkých, ktorí stoja pri mne. Za mnou je niekoľko mesačná diéta, tvrdé tréningy a príprava, no v konečnom dôsledku to dúfam bude stáť za to. Áno, točím svoj prvý celovečerný film. Výzva, ktorú som prijal - držte mi palce. Thanks to @cambalmarianifbbpro @juliankoooo #cinkarencambal #karate #training #movie #actor #martialarts #prison @amnestiefilm #havel #amnestie #kino #starring #jurajbaca

Príspevok, ktorý zdieľa Juraj Bača (@jurajbaca),Stretol sa s väzenským dozorcom


Do svojej postavy sa vžíva aj po mentálnej stránke. Pre lepšiu predstavu, ako sa mohlo v leopoldovskej väznici cítiť jeho herecké dvojča, väzeň Lupko, sa Juraj stretol osobne s bývalým väzenským dozorcom z leopoldovskej väznice, ktorý vzburu zažil na vlastnej koži. Absolvoval aj stretnutie s priateľkou bývalého väzňa.

Film Amnestie sa venuje vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Hromadnej vzbure predchádzala amnestia Václava Havla, ktorú udelil 1. januára 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Snímka vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS a českou spoločnosťou Endorfilm. Predlohou filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom je Jonáš Karásek v tandeme s kameramanom Tomášom Juríčkom. "Premiéra je naplánovaná v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie v roku 2019," TASR informovala za tvorcov filmu Mirka Brindová.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Pred nedávnom vyšiel článok na @topkysk o tom, ako som skončil dokaličený. Kedže sem pomerne často hádžem fotky z natáčania, bolo mi jasné, že sa toho skôr či neskôr chytí a ďakujem redakcii, že si všimla na akej veci momentálne pracujem a možno aj vďaka tomuto článku sa ľudia dozvedia, že pracujeme na filme, ktorý mapuje kus histórie násho národa - áno nadpis bol mierne zavádzajúci a dúfam, že Vás nevystrašil, ale sám som študoval marketing, takže chápem, že sa tie veci musia troška nafúknuť, aby zaujali - čo ma však vystrašilo boli reakcie v komentároch. Nieže by som bol ten typ, čo sa hrabe v internetových diskusiách a vyplakáva nad hlúpostou diskutujúcich, ale toto už nieje o hlúposti. Je to čisté zlo. Zlo, nenávisť a agresia. Ja sa pýtam a naozaj úprimne, z čoho to pramení ? Prečo? Akým pravom sú ľudia schopní dourážať rodinu, zhanobiť prácú - dokonca želať smrť ? To nieje normálne. Nieje to ani vtipné, ani na zaplakanie - ide z toho strach...Nie, neľutujem sa ani nič, len v poslednom čase sa s podobným chovaním stretavam čoraz častejšie a nielen na internetových diskusiách a z toho som smutný. #mier #peace

Príspevok, ktorý zdieľa Juraj Bača (@jurajbaca),

Komentáre