Cestovanie
V najväčšom živom skanzene na Slovensku žije dodnes zhruba 300 ľudí
TASR, 20. júla 2016 8:00Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta
Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry (PRĽA) v obci Osturňa v okrese Kežmarok je rozsiahlou podhorskou obcou s typickými goralskými domčekmi. Miestni obyvatelia sa okrem ľudovej architektúry pýšia aj jedinečným osturňanským nárečím nazývaným hvara, zvykmi, tradíciami, jedlom i krojmi. Pamiatková rezervácia nie je umelo vytvorená, ide o živý skanzen, v ktorom dodnes žije približne 300 obyvateľov. Ako pre TASR uviedla starostka obce Kristína Gregoričková, ide o najväčšiu pamiatkovú rezerváciu na Slovensku, keďže obec je dlhá približne deväť kilometrov.V obci sa nachádza približne 150 objektov, ktoré sú zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. „Väčšinou sú to usadlosti, teda ide o dom, stodolu a hospodárske stavby, ktoré vytvárajú celok, teda usadlosť. Od ostatných domov v okolí sa odlišujú polohou, výstavbou, použitým materiálom, ale aj výzdobou,“ vysvetlila Gregoričková s tým, že v Osturni sa nachádza viacero pôvodných dreveníc, v ktorých dodnes žijú obyvatelia. „Aj preto je zaužívané slovné spojenie živý skanzen,“ dodala.
Pôdorys rezervácie je tvarovaný podľa tunajšieho potoka, v reťazovitej zástavbe sa tu nachádza mnoho tradičných drevených domov s uzavretými dvormi. Originalita miestnej architektúry je daná i tým, že rámy okien i škárovanie medzi brvnami sú maľované. „Zaujímavá je drevenička, ktorá je v súkromnom vlastníctve a má zhruba 133 rokov. Majitelia ju udržiavajú vo veľmi dobrom stave a je zariadená pôvodným nábytkom tak, ako sa kedysi žilo. V prípade, že by ju chceli turisti vidieť, tak majitelia sú ochotní sprístupniť ju,“ informovala starostka. Podľa nej je zaujímavý aj gréckokatolícky chrám či tri jazerá, ktoré sa na území obce nachádzajú.
V 70. rokoch žilo v Osturni okolo 1600 obyvateľov. „Vyhlásením PRĽA v roku 1979 bola zakázaná výstavba a ľudia sa začali sťahovať do miest. Preto v Osturni dnes žije zhruba 300 obyvateľov. Toto bol jeden z faktorov podstatného zníženia obyvateľstva, ktorí si nemohli postaviť obydlie a pracovať na poľnohospodárstve, preto sa začali sťahovať za prácou,“ vysvetlila starostka. Dodala, že dnes je situácia iná. Napriek tomu, že počet obyvateľov v obci nestúpa, tak vďaka PRĽA sa Osturňa stala vyhľadávanou oblasťou pre turistov a návštevníkov, ktorí v podhorskej obci nájdu pokoj a oddych.
ODPORÚČAME AJ:
Banské múzeum v prírode ponúka lákavú možnosť sfárať do podzemia
Skanzen pochádza zo Švédska, kde zriadili prvý v roku 1891
Do Angkor Vat v Kambodži vás pustia len vhodne oblečených
Poznávacie výlety nie sú pre každého. Na toto sa pripravte