Život

Vydupe si vaše dieťa vždy svoje? Vieme, ako to zastaviť

"Ak si napriek vášmu nesúhlasu dieťa z obchodu vždy odnesie nejakú sladkosť, je najvyšší čas to zmeniť."

Zuzana Onufer, 13. augusta 2015 11:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Málo vecí je tak otravných a deprimujúcich, ako neustále vyjednávanie alebo žobronenie detí. Dieťa sa tomuto umeniu naučí hneď, ako začne rozprávať. Ak to neutlmíte v zárodku, čoskoro mu nebude stačiť sladkosť alebo hračka, zažiada si rovno o nové auto. Poradíme vám, ako dieťa presvedčiť o tom, že ani stokrát opakovanou požiadavkou vás neprinúti k ústupkom a nedosiahne to, čo chce.

Obmedzte pozeranie reklám


Aj keď takmer všetky deti milujú reklamy, snažte sa ich prepínať alebo ešte lepšie znížiť celkové množstvo času, ktoré deti strávia pozeraním televízie. Deti si totiž neuvedomujú, že reklamy slúžia na predaj produktov a inzerenti toho vedome zneužívajú. Reklamy medzi rozprávkami sú cielené práve na deti, aby prinútili svojich rodičov kupovať im konkrétne hračky, oblečenie alebo sladkosti. Všetky produkty vyzerajú úžasne a zábavne a dieťa túži mať ich všetky.

Stojte si za svojim


To, čo poviete, myslite vážne. Ak vás dieťa prosí o kúpenie sladkosti a vy mu vysvetlíte, že už jeden keksík mal a ďalší nedostane, trvajte na tom. Ak totiž najprv poviete nie, ale sladkosť mu nakoniec kúpite, dávate dieťaťu jasné znamenie, že opakovaním požiadavky, plačom, zlosťou alebo hádzaním o zem vždy dosiahne svoje. Naučte sa niekoľko fráz a tie neustále opakujte. Napríklad: „Povedala som nie,“ alebo, „Na niečom sme sa dohodli,“ „Už som ti odpovedala,“ či „Nebudeme o tom diskutovať.“ Buďte neoblomná, dookola opakujte jednu z vybraných fráz a dieťa do piatich minút určite pochopí, že to nemá zmysel a prestane prosíkať.

Vreckové


Zvážte dávať svojmu dieťaťu vreckové. Amy McCreedy, propagátorka pozitívnych riešení a prístupov v rámci rodičovstva radí začať dávať deťom primerané vreckové už od troch alebo štyroch rokov. Vaše dieťa si môže peniaze odkladať do pokladničky a keď vás bude o niečo žiadať, opýtajte sa ho, či má dostatok peňazí, aby si to mohlo kúpiť. Okrem pozitív, že dieťa si uvedomí hodnotu peňazí a naučí sa možno šetriť, má tento spôsob aj tienisté stránky. Dieťa si z vreckového môže nakúpiť množstvo hlúpostí, s ktorými nebudete súhlasiť.

Narodeninový zoznam


Ak vás pri každej návšteve obchodného centra dieťa prosí o nejakú hračku, ktorú práve zbadalo v regáli, povedzte mu, že si to zapíšete do svojho zoznamu. Vysvetlite dieťaťu, že hračky sa nekupujú v bežné dni, ale len na narodeniny, Vianoce, deň detí, prípadne v iné výnimočné príležitosti. Povedzte mu, že každú hračku, ktorú by chcelo si zapíšete na zoznam a keď bude mať sviatok, niektorú mu kúpite. Dieťa bude cítiť, že rešpektujete jeho priania, ale zároveň nebudete musieť nič kupovať hneď.

Dohoda


V prípade, že vec, o ktorú prosí vaše dieťa je akceptovateľná, dohodnite si určité podmienky, za ktorých ju môže dostať. Napríklad poviete: „Zmrzlinu si nemôžeš dať hneď teraz, ale až keď zješ celý obed.“ Alebo: „Novú hračku ti nekúpim, pretože by si si ju nemal kam dať. Až keď sa vzdáš piatich hračiek, ktoré venujeme na charitu, môžem ti to kúpiť.“

Zdroj: motherhood.modernmom.com


ODPORÚČAME AJ:
Ste chorí z internetu? Môže si to odniesť vaša imunita
Ivan Ostrochovský: Koza mal smolu, že vyrastal v rómskom gete
Zažili ste odmietnutie? Má to niekoľko výhod
Čo to znamená byť transgender?
Päť dôvodov, prečo muži odmietajú sex

Komentáre