Život
Veľký reformátor, ale aj tyran Peter Veľký zmenil Rusko
, 9. júna 2013 6:00Peter I. Veľký Foto: Wikipédia
Cestoval, veľa sa učil od iných. Patenty, nápady a skúsenosti, ktoré nadobudol na cestách, zavádzal ako reformy doma. Reč je o jednom z najväčších panovníkov a ruských reformátorov Petrovi I. Veľkom. Tento šľachtic z rodu Romanovcov sa narodil 9. júna 1672 v Moskve. Peter Veľký naštartoval ruskú ekonomiku a zmenil tvár krajiny, no nebol žiaden ľudomil. Historické pramene ho opisujú za tyrana, ktorý nemal nad nikým a ničím zľutovanie. Na smrť poslal aj vlastného syna. Keď sa mladý Alexej vzoprel vlastnému ocovi, ten nemal zľutovanie. Syna nechal mučiť a za vlastizradu poslal na popravisko. Tam sa však mladý cárovič nedostal, zomrel ešte počas mučenia.
Reformy, ktoré zmenili Rusko
Keď v roku 1696 zomrel cár Ivan, na trón sa dostal Peter. Mladý car vedel, že jediná možnosť, ako dostať Rusko z letargie, boli nevyhnutné reformy. Do krajiny pozval zahraničných inžinierov, architektov, remeselníkov aj obchodníkov. Sám posielal do zahraničia stovky poddaných, aby sa priučili novým trendom. Rusko sa tak začalo otvárať západu a pretvárať sa na komplexnú modernú krajinu.
Nakoniec sa na cesty vybral aj sám. Krajinu nechal 17 mesiacov bez vlády. Tú počas jeho neprítomnosti zveril ministrovi Preobraženského, prikazu (prikazy boli formy akýchsi ministerstiev) Fjodorovi Romodanovskému a bojarovi Tichonovi Strešnevovi.
Zemiaky Foto: TASR/Fraunhofer
Do zahraničia sa vybral inkognito, nechal si narásť veľkú bradu a správal sa ako obyčajný pocestný. Mal so sebou pečať a listinu, kde bolo napísané: "Som učeň a chcem sa naučiť remeslo." Pracoval ako obyčajný robotník v lodeniciach. Lode totiž miloval. V Nizozemsku, ktoré v tých časoch prežívalo obdobie veľkého rozkvetu, sa cár sústredil predovšetkým na prístavy a lode, oddelil od posolstva, vyhol sa oficiálnostiam a vybral sa do Zaardamu, kde sa opäť osobne zúčastňoval stavby lodí. Čoskoro však robotníci zistili, kto s nimi pracuje a Peter zase zistil, že väčšie lode sa vyrábajú v Amsterdame, preto sa premiestnil tam.Trhal zuby a robil si z nich zbierku
Je známe, že si z ciest so sebou priniesol kufrík chirurgických nástrojov a priam sa vyžíval v trhaní zubov. Svoju "lekársku" pomoc ponúkal takmer všetkým, ktorí ho obklopovali, a len málokto si dovolil takúto poctu odmietnuť. Tak vznikla Petrova zbierka zubov, ktoré vytrhal svojim známym, a ktoré si starostlivo odkladal do vrecúška. Z Holandska odcestoval Peter Veľký do Londýna, kde ho zasa zaujala štruktúra vládnych inštitúcií.
Postupne prešiel cez Lipsko, Drážďany a Prahu až na rakúsky cisársky dvor. Tam ho však zastihla správa o vzbure palácovej stráže v Moskve, a tak okamžite uháňal domov. Vzburu sa cárovi podarilo potlačiť, padlo veľa hláv.
S cárom sa spája aj pestovanie Zemiakov
S menom Petra sa zvyčajne spája pestovanie zemiakov v Rusku, ktoré sa spočiatku stretlo s nedôverou, ale časom sa zemiaky zmenili u nás na „druhý chlieb". Je verzia, že cár Peter ocenil zemiaky v Holandsku a následne poslal vrece zemiakov grófovi Šeremetievovi s nariadením pestovať ich aj v Rusku. Či tomu tak presne bolo, alebo nie, je ťažko povedať, ale zemiaky sa na ruskom stole dobre osvedčili.
Petrohrad Foto: Wikipédia
Reformy, ktoré zavádzal postupne, robili z Ruska veľmoc. Cár sa pre ďalšiu expanziu rozhodol spôsobom, ktorý nebol pre tú dobu ničím neobvyklým. Dobývačná politika, ktorú namieril na Švédsko, mu však nepriniesla ovocie. Švédi disponovali silným vojenským a ekonomickým zázemím. V bitke na rieke Narva nemali šancu, aj keď boli v početnej prevahe. Cár sa preto rozhodol pre vybudovanie silnej armády. Tomuto cieľu podriadil všetko. V ďalšej bitke proti Švédsku pri Noterburgu už nezaváhal, porazil ich a získal prístup k Baltskému moru. Peter dal spustošiť krajinu, zničiť mosty a vypáliť celé dediny, aby švédska armáda nenašla nikde žiadne zásoby. V rozhodujúcej bitke sa napokon panovníci stretli v roku 1709 pri Poltave a ruský cár definitívne zvíťazil.Mesto na rieke Neva
Na rieke Neva potom vybudoval na jedno z najveľkolepejších miest na svete Sankt Peterburg. Keď Peter Veľký začal budovať Petrohrad, nikto neveril, že sa mu to podarí. Priestor, ktorý si zvolil, bol totiž samou vodou, bahnom, blatom a zdalo sa byť naozaj nemožné, že by na tomto mieste niekedy vyrástlo také krásne mesto, akým Petrohrad je. V roku 1703 založiť budúcu novú ruskú metropolu. Toto mesto sa malo stať výstavnou skriňou Ruskej ríše, symbolom nastávajúceho pokroku v Rusku (hlavným mestom Ruskej ríše sa Petrohrad stal v roku 1712.)
Ako je v Petrohrade dnes a čo tam môžu očakávať turisti, nájdete tu: V Petrohrade objavíte kultúru a zábavu ako nikde inde v Rusku
Peter I. Veľký zomrel 8. februára 1725. Po jeho smrti na trón nastúpila jeho manželka Katarína ako Katarína I.