Cestovanie

V Petrohrade objavíte kultúru i zábavu ako nikde v Rusku

"Všadeprítomní ruskí menti, po slovensky policajti, si radi vystriehnu mladých nerozvážnych priateľov vodky a prídu si vypýtať zodpovedajúci úplatok."

Matej Šulc, 16. mája 2013 10:00
V Petrohrade objavíte kultúru i zábavu ako nikde v Rusku. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Rusky šedivé, špinavé, úzke a rozbité cesty zrazu nahrádzajú široké triedy, veľké a upravené domy, zaujímavá architektúra a čistota. Všetky reči mojich ruských kamarátov o veľkolepom a krásnom Petrohrade sa zrazu začínajú napĺňať. Mám pocit, akoby som ani nebol v Rusku, akoby som sa zrazu ocitol v kultúrnom Paríži v centre ruského marazmu.

Európske Rusko


Všetko to ale vychádza z histórie. Petrohrad totiž vôbec nie je ruským mestom. Založil ho Peter Veľký pred približne tristo rokmi v rozvodnenej delte rieky Nevy, ako svoje dielo po návrate zo západnej Európy a nazval ho oknom Ruska do Európy. Snažil sa o priblíženie zaostalej ruskej ríše k vyspelej Európe. A v niečom sa mu to určite aj podarilo. Petrohrad je dnes pre väčšinu Rusov najkrajším, najkultúrnejším a najprijateľnejším miestom pre život v domovine. Pre turistov zasa príjemným miestom s množstvom pamiatok, obchodov i bujarým nočným životom s ruskými kráskami.

V Petrohrade objavíte kultúru i zábavu ako nikde v Rusku. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc

Najväčšie múzeum


Ak ste fanúšikom Picassa či Van Gogha, nemali by ste zmeškať návštevu Ermitáže, najväčšieho múzea na svete s návštevnosťou takmer tri milióny ľudí ročne. Vstupné síce stojí vyše desiatich eur, no pre študentov je zdarma. Ak si samozrejme viete lístok vypýtať v ruštine, pretože inak vám pani pri pokladni pravdepodobne neporozumie. Takže ak ešte môžete, mali by ste sa poponáhľať!

Vo vnútri veľkolepého paláca čakajú tri milióny malieb, čo z Ermitáže robí najväčšiu zbierku obrazov na svete. Okrem toho egyptské múmie, antické sochy, starovek, dekoratívne umenie, zlato, striebro a mnoho iného. Na jednu návštevu skrátka príliš. Určite dobrým nápadom je preto zásobiť sa pred vstupom jedlom a pitím. Aj zbežná prehliadka totiž trvá niekoľko hodín a ceny v bufetoch sú neúmerne vysoké.

Aurora pripravená na streľbu


Pri návšteve Petrohradu by ste určite nemali zabudnúť na pamiatku Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, ktorá bola, ako iste viete, v novembri, ktorým je nepochybne Aurora. Slávny krížnik ešte stále kotví v pôvodnom stave na brehu rieky Nevy, no dnes mieri na symbol kapitalizmu dnešného Ruska, budovu gigantického koncernu Gazprom. Spomienok na silu sovietskeho impéria je však viac, busty Karla Marxa či Fridricha Engelsa totiž ešte stále zdobia široké petrohradské bulváre.

V Petrohrade objavíte kultúru i zábavu ako nikde v Rusku. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc

Nespočítateľne veľa pamiatok


Nakoľko bol Petrohrad vybudovaný ako kultúrne centrum Ruska a dlhé roky bol dokonca cárskym mestom, kultúrnych pamiatok je tu nespočítateľne veľa. K tým najatraktívnejším patrí jednoznačne Petropavlovská pevnosť, chrám sv. Izáka, budovy Admirality, Kazaňský chrám či dostojevského pomník.


Bujarý nočný život


Ak vám po náročnom obiehaní pamiatok ostane večer ešte trocha síl, určite sa oplatí navštíviť niektorý z miestnych nočných barov a ochutnať pár dúškov chutnej ruskej vodky. No neskúšajte ju ochutnať na ulici. Všadeprítomní ruskí menti, po slovensky policajti, si totiž radi vystriehnu mladých nerozvážnych priateľov vodky a prídu si vypýtať zodpovedajúci úplatok.

Komentáre