Život

V Nemecku skúšajú experiment: Na dedinkách nahradí pošta obchody

"Doručovateľ bude na elektromobile rozvážať nielen poštové zásielky, vyplácať peňažné poukážky, ale predávať aj chlieb, pečivo, iné potraviny a viaceré druhy priemyselného tovaru."

TASR, 21. septembra 2018 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR
V niektorých odľahlejších obciach nemeckého vidieka už zanikli obchody s najnutnejšími dennými potrebami pre obyvateľov, najmä potravinárskeho charakteru.

Diera na trhu


Vedenie Deutsche Post (Nemeckej pošty) to vidí ako príležitosť na vstup do uvoľneného priestoru na trhu.

Pošta začala v piatok (14.9.) s pokusom Meine Landpost (Moja vidiecka pošta). Doručovateľ bude na elektromobile rozvážať nielen poštové zásielky, vyplácať peňažné poukážky, ale predávať aj chlieb, pečivo, iné potraviny a viaceré druhy priemyselného tovaru. „Chceme zistiť, aký bude dopyt po ponúkanom tovare, či sa bude dať tento podnikateľský model rozvíjať," uviedol hovorca pošty Gerold Beck.

Nahradia obchodníkov


Buchen im Odenwald a Oberkotzau v okrese Oberfranken sú modelovými obcami skúšobného pokusu. Experiment bude trvať do konca novembra.

Vedenie pošty totiž v riedko osídlených oblastiach nemôže nájsť partnerov, ktorí by prevzali jej povinnosti. Pošta chce znížiť stratovosť svojich filiálok a nahradením obchodníkov, ktorí tam z predaja potravín a priemyselného tovaru, nedokážu vyžiť.

Komentáre