Život

Chcete vrátiť starý elektrospotrebič? Na tieto pravidlá nezabudnite

"Elektropredajcovia majú povinnosť tzv. spätného odberu podľa zákona od roku 2009, na dobrovoľnej báze to mnohí z nich robili už od roku 2005. "

TASR, 20. apríla 2017 9:00
Staré elektrospotrebiče môžete odovzdať aj na zbernom dvore. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Podmienkou tzv. spätného odberu, ktorým podľa zákona musia elektropredajne prevziať pri kúpe nového elektrospotrebiča starý kus je, aby nepotrebný výrobok bol kompletný a vyčistený.

"V opačnom prípade môže predajca odmietnuť prevziať starý výrobok, aby napr. nepredstavoval riziko či neznečistil auto pri preprave," upozornila Jana Nahálková zo združenia výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu ENVIDOM. "Z odovzdávanej chladničky je preto potrebné vybrať jedlo, mrazničku rozmraziť, z práčky zasa vypustiť vodu vo filtri," priblížila.

Platí "kus za kus"


Elektropredajcovia majú povinnosť tzv. spätného odberu podľa zákona od roku 2009, na dobrovoľnej báze to mnohí z nich robili už od roku 2005. "Ide o systém kus za kus, to znamená, že napríklad pri kúpe novej chladničky predajňa bezplatne odoberie nepotrebnú starú chladničku. Nezáleží pritom na značke starého spotrebiča ani na mieste jeho pôvodného nákupu," zdôraznila Nahálková.

Dodala, že mnohé predajne v súčasnosti realizujú spätný odber dovozom a odvozom priamo z domácností, v niektorých prípadoch bezplatne alebo za výhodných podmienok. Iné je to pri kúpe elektrospotrebiča v zahraničí, vtedy zákazník možnosť využiť spätný odber väčšinou nemá. "V prípade online nákupu je potrebné preveriť, či takúto službu internetoví predajcovia ponúkajú," uviedla zástupkyňa združenia ENVIDOM.

Niektoré kamenné predajne sú ochotné najmä v prípade menších spotrebičov prevziať nepotrebný výrobok aj v prípade, že záujemca o odber nekupuje v predajni nový výrobok. "Je to ale na rozhodnutí predajcu," upozornila Nahálková.

ODPORÚČAME TIEŽ: Chcete jarnú zmenu? Tieto tipy vám pomôžu štýlovo oživiť byt

Odovzdanie na zberný dvor je zdarma


Ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť nepotrebného elektrospotrebiča je odniesť ho do zberného dvora zriadeného v obci. Táto služba je pre obyvateľa danej obce bezplatná.

Rovnako tak môže verejnosť využiť kalendárové zberové akcie, ktoré obce realizujú zväčša dvakrát ročne, v jarných a jesenných mesiacoch. Obec túto možnosť oznámi obyvateľom prostredníctvom lokálnych médií – tlače, rozhlasu či televízie. "V Bratislave pri týchto akciách, ktoré organizujeme v spolupráci s mestskými časťami, odoberáme od občanov bielu, ale i čiernu techniku," informovala Nahálková. Upozornila tiež, v hlavnom meste umožňuje združenie celoročne počas pracovných dní odber nepotrebnej bielej techniky. Požiadať oň je možné prostredníctvom stránky www.zberelektroodpadu.sk.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Kristína má nový videoklip. Pieseň o rozchode dala režírovať žene
Film Agnieszky Holland je nadčasový, rozpráva o ženách i ekológii
Miro Žbirka na skladbe Voľný deň spolupracoval aj so svojím synom
VIDEO: Košickí vedci objavili v Iráne pozostatky dinosaurov

KomentárePoužívaním stránok Webmagazin.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac