Život

Buďte ekologickejší každý deň: Tieto zásady by mal dodržiavať každý

"Všetko je len o zvyku a vôli prispieť ku krajšiemu prostrediu. "

Katarína Bačová, 31. mája 2018 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Čoraz častejšie sa ozývajú hlasy volajúce po zákaze jednorazových plastových riadov či slamiek. Nové pravidlá chce postupne zavádzať do praxe Európska únia aj ďalší svetoví lídri. Netreba však čakať na príkazy a zákazy zhora. Prispieť k zmierneniu negatívneho vplyvu na životné prostredie môžete už teraz. Prinášame vám niekoľko rád, ako byť ekologickejší v bežnom živote. Ideálne pre ekozačiatočníka, no veľmi účinné.

Namiesto igelitky látková taška


Ľahké plastové tašky sú od tohto roka v slovenských obchodoch spoplatnené. Mnohých ľudí to od ich používania neodradilo. Tenkú igelitku pritom často roztrháme už po ceste domov, a tak okamžite stráca svoje využitie. Príroda s ňou „bojuje“ roky. Nahradiť ju môžeme jednoducho – látkovou verziou. Zmestí sa do kabelky, viac vydrží a poslúži oveľa dlhšie. Bonusom je jej vzhľad, outfit vám určite nepokazí tak ako obyčajná plastová taška.

Bez igelitových tašiek sa dá zaobísť. Ilustračná snímka Foto: TASR/AP


Množstvo plastových vreciek míňame tiež na zeleninu, ovocie a pečivo. Ak ešte nie ste pripravení nosiť vlastné vrecká, aspoň nimi šetrite. Naozaj musíte baliť banány? Na čo potrebujete vrecko na dyňu? Na pečivo uprednostnite papierové obaly. Nebojte sa dať viac druhov do jedného vrecka.

Odpad tvoria aj obaly ďalších produktov, napríklad drogéria. Postupne preto vznikajú bezobalové obchody, kde sa nakupuje na váhu a nádoby používate opakovane.

Do práce verejnou dopravou


Väčšina veľkých miest bojuje s hustou dopravou, ktorá spôsobuje nekonečné kolóny (nielen) v špičkách i nedostatok parkovacích miest. Inými slovami, cesta do práce sa neraz mení na nervózne čakanie v zápchach a zúfalé hľadanie miesta, kde svoje auto odložiť. Mrazivo pôsobí pohľad do vnútra vozidiel, kde posádku tvorí často len jedna osoba – vodič. Ekologickým i ekonomickým rozuzlením problému je využívanie verejnej dopravy.

Vždy, keď sa dá, prepravujte sa verejnou dopravou. Foto: Daimler AG


Autobusy, vlaky, električky odvezú naraz viac pasažierov, cesty sa uvoľnia a pri zvýšenom záujme získajú dopravcovia prostriedky a motiváciu na zlepšovanie svojich služieb. Pri kratších vzdialenostiach je skvelým riešením aj bicykel či prechádzka. Cestou do práce sa na čerstvom vzduchu pripravíte na svoj pracovný deň, zároveň si zašportujete a načerpáte pozitívnu energiu.

Noste svoj vlastný pohárik


Ste fanúšikovia kávy so sebou (tzv. take-away)? Vždy, keď si svoju kávičku doprajete, vyprodukujete zbytočný odpad v podobe plastového či papierového pohárika. Riešenie je jednoduché, noste si svoj vlastný. Poproste, aby vám nápoj naservírovali priamo doň, a je to. V každej dobrej kaviarni vám vyhovejú a okrem lahodnej kávy získate aj dobrý pocit.

Neprodukujte zbytočný odpad používaním jednorazových pohárikov. Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo


Množstvo plastových pohárikov sa míňa aj na kultúrnych podujatiach či festivaloch. Mnohí organizátori si to uvedomili a priniesli ekoriešenie v podobe vratných pohárov. Jednoduché a chytré, však? Myslite na to aj pri rodinnej grilovačke či oslave. Vyhnite sa jednorazovému riadu z plastu či papieru a radšej využite pevnejší, umývateľný plast alebo klasický keramický servis.

Nakupujte s rozumom


Obchody ponúkajú množstvo lákavých produktov. Od oblečenia po kopy jedla. Bohatá ponuka nás opantáva natoľko, že nedokážeme spotrebovať všetko. Vyhadzujeme tony surovín, vo veľkom vyraďujeme odevy. Stačí pritom uvažovať dopredu a zvážiť, či danú vec naozaj potrebujeme.

Pri oblečení je vhodné prehodnotiť, do čoho investujeme. Je materiál kvalitný? Cítim sa v tom dobre, sedí to k mojej postave? Nemám už niečo podobné doma? Tieto a ďalšie otázky sú pri nakupovaní namieste. Ak si radi obnovujete šatník alebo si vyššiu kvalitu nemôžete dovoliť, skúste second handy. Ukrývajú množstvo pokladov za prijateľnejšie ceny. Svoje zachovalé kúsky odevov posúvajte rodine či známym.

Rozumné nakupovanie šetrí planétu i peniaze. Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta


Neplytvajte papierom


Hoci žijeme v elektronickej dobe, stále spotrebujeme množstvo papiera. Nie vždy je to nevyhnutné. Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi. Lístky na rôzne podujatia či na vlak tlačiť nemusíte. Väčšina spoločností už ponúka možnosť stiahnuť si ich do mobilu a preukázať sa len elektronicky. Ak si radi píšete poznámky na papier, využite na to už použitý, čiastočne popísaný hárok. Ak je to možné, plaťte faktúry elektronicky a nechávajte si ich posielať iba do mailovej schránky. V prípade, že niečo naozaj musíte vytlačiť, pokúste sa využiť obe strany papiera. A napokon - nezabúdajte, že papier sa dá recyklovať. Stačí ho vyhodiť do najbližšieho modrého kontajnera.

Aj papierom treba šetriť. Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Komentáre