Zdravie

Pozor na žltačku typu A. Takto sa jej môžete brániť

"Žltačka typu A je infekčné ochorenie, prejavuje sa únavou, slabosťou, nechutenstvom, nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, zvracaním, hnačkou, bolesťami brucha, tmavým močom a svetlou stolicou. "

TASR, 3. decembra 2017 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Roman Hanc
Pred šírením žltačky typu A sa treba dôkladne chrániť. Na jej vírus možno totiž natrafiť kdekoľvek - v autobuse, na kľučkách dverí, rukovätiach nákupných košíkov či pri podávaní rúk. Upozorňujú na to hygienici v čase, keď je žltačka na vzostupe.

Očkovanie pomáha


Najúčinnejšou ochranou je očkovanie. Myslieť by na to mali najmä rizikové skupiny ľudí. "Prevenciou je tiež časté a dôkladné umývanie rúk a dodržiavanie zásad osobnej hygieny," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. K tomuto návyku by podľa neho mali byť vedené už deti od útleho veku. Vyvíja sa u nich imunita a sú náchylnejšie na ochorenia. Na žltačku typu A tento rok ochoreli najmä deti vo veku päť až deväť rokov.

Umývajte si ruky


Na umývanie rúk netreba zabúdať po každom návrate domov zvonku, pred a po návšteve nemocnice či lekára, po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy. Treba na to myslieť aj pred, počas a po príprave jedla a pred každou jeho konzumáciou. "Takisto po použití toalety, pred manipuláciou s bábätkom, po výmene znečistenej plienky, po manipulácii so zvieratami a ich krmivom a tiež odpadom a odpadkovým košom," vysvetlil Mikas.

Varovné signály


Žltačka typu A je infekčné ochorenie, prejavuje sa únavou, slabosťou, nechutenstvom, nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, zvracaním, hnačkou, bolesťami brucha, tmavým močom a svetlou stolicou. Postupne dochádza k ožltnutiu kože a očí. Ochorenie však môže prebehnúť aj bez týchto príznakov.

Dá sa vyliečiť


Hepatitída typu A má podľa hygienikov zväčša ľahký priebeh a končí úplným uzdravením. Chorí sú obyčajne izolovaní v nemocnici na infekčnom oddelení. Ochorenie neprechádza do chronicity. Prenáša sa fekálno-orálnou cestou, kontaminovanou vodou a potravinami či priamym kontaktom s infikovanou osobou.

Hygienici registrujú tento rok do polovice novembra vyše 600 ochorení na žltačku typu A. Najviac chorých je v Bratislavskom kraji, zaznamenali tam viac ako 200 chorých. Najnižšia chorobnosť je v Žilinskom kraji (zatiaľ sedem prípadov).

Komentáre