Zdravie

Zelený zákal často prichádza bez povšimnutia, liečbou sa dá spomaliť

"Aj keď príčina zeleného zákalu dodnes nie je známa, je jasné, že ak sa u niekoho v rodine vyskytol glaukóm, netreba návštevu očného lekára zbytočne odkladať."

TASR, 11. marca 2017 10:00
Ak máte glaukóm v rodine, návštevu lekára zbytočne neodkladajte. Foto: TASR/František Iván
Glaukóm, ľudovo nazývaný zelený zákal, je druhou najčastejšou príčinou straty zraku. Až polovica ľudí s touto diagnózou však o svojom ochorení nevie.

"Glaukóm je ochorenie zrakového nervu. Kľúčovým ukazovateľom rizika vzniku zeleného zákalu je zvýšený vnútroočný tlak, ktorý môže byť predzvesťou toho, že so zrakom človeka niečo nie je v poriadku," povedala MUDr. Erika Vodrážková, primárka z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave, ktorá je zakladateľkou Slovenskej glaukómovej spoločnosti.

"Vnútroočný tlak je podmienený rovnováhou medzi tvorbou a odtokom tzv. komorového moku v oku. V stredoeurópskej populácii je najviac rozšírený primárny glaukóm s otvoreným uhlom," vysvetlila Vodrážková. Ako ďalej konštatovala, pacient väčšinou spozoruje, že sa s jeho zrakom niečo deje, až keď príde o 40 percent zraku. Takéto poškodenie zraku je už žiaľ, trvalé, ale vhodná liečba dokáže ochorenie výrazne spomaliť.

Pacient väčšinou spozoruje, že sa s jeho zrakom niečo deje, až keď príde o 40 percent zraku. Foto: TASR/AP


Prítomní odborníci novinárov informovali, že Svetový týždeň glaukómu, ktorý bude 12.-18. marca, sa tento rok zameria na otázku dedičnosti tohto ochorenia. Aj keď príčina zeleného zákalu dodnes nie je známa, je jasné, že ak sa u niekoho v rodine vyskytol glaukóm, netreba návštevu očného lekára zbytočne odkladať. Riziko, že u takých ľudí sa spomínané ochorenie vyskytne, je až 10-násobne vyššie, ako u tých, ktorí zelený zákal v rodine nemajú. Ak má niekto viac ako 40 rokov, závažnú krátkozrakosť, cievne ochorenia, cukrovku či vysoký krvný tlak, mal by zbystriť pozornosť, pretože patrí do rizikovej skupiny. Včasná diagnostika a správna liečba pomôžu pacientom výrazne spomaliť progres ochorenia a v konečnom dôsledku aj zachrániť zrak.

Slovenská glaukómová spoločnosť pripravila aj tento rok počas Svetového týždňa glaukómu bezplatné merania vnútroočného tlaku na rôznych miestach Slovenska. Záujemcovia o meranie nepotrebujú ani výmenný lístok od svojho praktického lekára, ani sa objednať k špecialistovi.

Merania sa uskutočnia od 13. do 18. marca v obchodných centrách v Bratislave (Eurovea, 13. a 14. marca), v Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre, Žiline, ako aj vo viacerých medicínskych zariadeniach: UNB Antolská, očné odd. (15. marca, 11.-14.00 h), UNB Ružinov, ambulancia 43 a 51 (14. a 15. marca), v Nemocnici v Malackách vo vestibule (14. marca), vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku (16. marca na očnom oddelení), vo Fakultnej nemocnici v Martine (14. marca), vo viacerých nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach v Košiciach a Prešove a takisto v Nemocnici s poliklinikou v Trebišove (16. marca).

ODPORÚČAME TIEŽ:
Na lepšie trávenie aj krajšiu pleť: Prečo si obľúbiť paradajky
Prečo je pre vás plávanie prospešné
Chemoterapia a jedno pivo: Pomôže či poškodí?
Toto urobí testosterón s mozgom a kosťami

Komentáre