Zdravie

Toto urobí testosterón s mozgom a kosťami

"Testosterónový gél sa dlho používal na posilnenie mužských kognitívnych funkcií. Jeho benefity sa však skrývajú inde."

Zuzana Lobotková, 10. marca 2017 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Päť rozsiahlych štúdií hormonálnej terapie sa rozhodlo otestovať všeobecné predpoklady. Konkrétne šlo o účinky testosterónového gélu, ktorý bol dlho považovaný za cestu k posilneniu kognitívnych funkcií. Avšak, ukázalo sa, že testosterónová liečba pre starších mužov neznamenala predpokladanú zmenu – zlepšenie pamäti a mentálnych funkcií. Píše Dailymail.

Žiaden elixír mladosti


Nie je to však koniec liečbe pomocou testosterónu. Zároveň sa totiž ukázalo, že predstavuje zlepšenie stavu kostí a pomáha v boji s anémiou. Jeho užívanie po dobu jedného roka preukázateľne posilnilo kosti a zredukovalo anémiu, no zároveň ukázalo zhoršenie arteritických ochorení. Je tu teda otázka, aké riziká so sebou testosterón vlastne prináša.

Ďalšie štúdie sú samozrejme nevyhnutné, aby vedci dokázali na túto otázku odpovedať. Spoluautorka štúdie Susan Ellenbergová z Univerzity v Pennsylvánii uviedla: „Nemyslím si, že by si ktokoľvek tieto výsledky interpretoval tvrdením, že ide o fontánu mladosti, magický nápoj proti starnutiu.“

Výsledky pochádzajú z finálnych štyroch štúdií v projekte zloženom zo siedmich častá, ktorý má na svedomí Národný inštitút starnutia. Zameral sa na 800 Američanov – mužov vo veku 65 a viac rokov s nízkou hladinou testosterónu. Cieľom bolo zistiť, či potieranie pokožky testosterónovým gélom – každý deň počas jedného roka – dokáže vyriešiť problémy súvisiace s nízkou hladinou mužského hormónu. Hladina testosterónu prirodzene klesá s rastúcim vekom.

Polovica mužov v každej skupine používala skutočný gél, druhá polovica falošný. Výsledky ukázali, že testosterón má len mierny vplyv na sexuálny výkon, silu chôdze a náladu. Nemal však účinok na pamäť alebo mentálne funkcie, čo sa ukázalo na testoch, ktoré 500 mužov absolvovalo pred začiatkom štúdie, v jej strede a na konci.

Medzi takmer 140 mužmi, ktorí podstúpili testy na zobrazenie srdcovej tepny, aby výskumníci videli, či hormón spomalil progres povlaku, tí, čo užívali testosterón, mali nahromadeného viac povlaku a rovnejšie tepny, než skupina s falošným gélom. To by mohlo signalizovať vyššiu šancu na srdcový infarkt, hoci sa počas štúdie žiaden neobjavil. Muži v tejto podskupine boli náchylnejší na srdcové problémy, a to kvôli problémom ako je obezita, problémy s tepnami a vysoký krvný tlak.

Asi 200 mužov podstúpilo testy na zobrazenie kostí pred štúdiou a po jej ukončení. Muži užívajúci testosterón mali zvýšenú hustotu a silu kostí, hlavne v chrbtici, u kontrolnej skupiny sa takéto zlepšenie neobjavilo. Zlepšenie sa podobalo zmenám kostí pri liečbe osteoporózy, hoci ju väčšina mužov v štúdii nemala.

Medzi 126 mužmi s anémiou, čo je stav spôsobujúci únavu a súvisiaci s nedostatkom červených krviniek, tí s testosterónovou liečbou spozorovali zlepšenie a viac energie. Do konca štúdie anémia zmizla u 60 percent mužov s hormonálnou liečbou, v porovnaní s 22 percentami mužov bez tejto terapie.

Užívali by ste ho?


Celkové benefity teda treba ešte odhaliť. Výskum nebol navrhnutý tak, aby sa pozrel na riziká a nevzťahuje sa na mladých mužov alebo tých so zdravou hladinou testosterónu. Rovnako sa ešte nevie, či aj iné formy testosterónových doplnkov majú podobné účinky. Testosterónové produkty na predpis sú schválené len pre mužov s nízkou hladinou tohto hormónu, ktorý spôsobili rôzne zdravotné problémy. Príbalové letáky by mali zahrnúť aj zistenia z týchto štúdií – možné riziko infarktu a mŕtvice.

Iná štúdia ukázala, že testosterónové liečivá majú u užívateľov na svedomí nižšie množstvo infarktov ako muži, ktorí ich neužívajú. Šlo však o výskum zahŕňajúci len dáta mužov nad 40 rokov, bez dôsledného testovania hormónov a placeba. Objasnenie efektov testosterónu na srdcové problémy, zlomeniny a s vekom súvisiace obmedzenia si teda ešte vyžaduje ďalšie rozsiahle štúdie. Zatiaľ je užívanie testosterónu na zvážení lekárov a samotných pacientov.

ODPORÚČAME AJ:
Prečo je pre vás plávanie prospešné
Na lepšie trávenie aj krajšiu pleť: Prečo si obľúbiť paradajky
Obezita je nepriateľom obličiek, upozorňuje lekár
Chemoterapia a jedno pivo: Pomôže či poškodí?


Komentáre